22.5 C
Bratislava
pondelok, 28 júla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Prečo sú Thajsko a Kambodža vo vojne v srdci ASEAN

Hmla vojnových pravidiel. Crack thajský analytik sa obáva križovatky toľkých vektorov, ktoré nedáva zmysel: „Na tejto vojne je niečo také zvláštne. Zdá sa, že...
HomeNezaradenéPrečo vláda nevysvetlí migračnú krízu?

Prečo vláda nevysvetlí migračnú krízu?

Fantazírujem o vláde, ktorá je naozaj, ak nie celkom ľudovou, aspoň sa snaží konať tak, ako je pre ľudí, a teda internalizuje princíp, že ľudia si zaslúžia, aby sa s nimi zaobchádzalo ako s dospelými, a nie ako idiotské deti.

Nič z toho, čo médiá nazývajú „migračná kríza“, neobstojí ani pri najmenšom skúmaní. Začína to niečím, na čo pravicoví konzervatívci a iní nativisti poukazujú s takým veľkým efektom, že to bolo z veľkej časti zodpovedné za spustenie Trumpa a jeho hnutia Make America Great Again a za ich nepriateľské ovládnutie Republikánskej strany:

a) žiadna iná krajina nepovoľuje ľuďom vstup do ich krajín bez následkov;

b) ak by Spojené štáty chceli zabrániť ľuďom prekračovať ich hranice s Mexikom, mohli by.

Bod a) má tú výhodu, že je väčšinou pravdivý; Zatiaľ čo sme boli svedkami masových tokov utečencov z, povedzme, Afganistanu do Pakistanu, tieto incidenty sa vyskytujú sporadicky, za špecifických okolností, ako sú ozbrojené konflikty a revolúcie, a zvyčajne zahŕňajú neúspešné alebo slabé národy v rozvojovom svete. Bod b) je, samozrejme, úplne pravdivý; chudobnejším krajinám sa podarilo zabezpečiť svoje hranice, aj keď boli dlhšie a nepriateľskejšie, ako je to vidieť v Číne a bývalom Sovietskom zväze. Keď vláda USA zmení svoju politiku na hraniciach, prechody sa znížia.
Hranica Ameriky s Mexikom bola z väčšej časti pórovitá prinajmenšom od 70. rokov 20. storočia. V roku 1986 prezident Ronald Reagan podpísal všeobecnú amnestiu udeľujúcu právny štatút 3 miliónom pracovníkov bez dokladov, ktorí mohli preukázať, že sú v krajine od roku 1982. Aby však zákon prešiel Kongresom, boli zbavené svojich pôvodných sankcií voči zamestnávateľom, ktorí vedome zamestnávali cudzinci, ktorí nemajú oprávnenie na prácu. Od roku 1990 približne 750 000 ľudí ročne nelegálne prešlo do USA, boli zadržaní pohraničnou hliadkou a vyhostení buď do Mexika, alebo do inej krajiny. Mnohí z nich to skúšali znova a znova, kým sa im nepodarilo nájsť bezpečné miesto, kde by mohli žiť, pracovať a v mnohých prípadoch založiť rodinu.
Rozhodnutie Joea Bidena o liberalizácii vstupov na hranice od roku 2021 do polovice roku 2024 sa ukázalo ako kontroverzné z rôznych dôvodov: určite je to rasizmus a nativizmus, ale aj ten pocit, že po útrapách spôsobených pandémiou COVID a súvisiacej ekonomickej biede, rodení americkí občania, ktorí mali problém získať pomoc od svojej vlády, boli zanedbávaní v prospech nových prisťahovalcov, ktorí mali bezplatné ubytovanie v hoteloch a vopred nabité dlhové karty, ako aj smartfóny. Nie je prekvapením, že Donald Trump a republikáni zneužili tieto nevôle a sľúbili „najväčšiu deportáciu v histórii našej krajiny“.
To, čo republikáni nazývajú „otvorené hranice“, sú a nesprávne pomenovanie. Ekonomickí migranti, žiadatelia o politických utečencov a iní, ktorí sa snažia o nelegálny vstup cez južnú hranicu, sú nútení prekĺznuť cez celé Mexiko alebo jeho väčšinu a znášať množstvo fyzických ťažkostí. Systém počas väčšiny Bidenových rokov bol podobný Ellis Islandu, ikonickému centru na spracovanie imigrácie, cez ktoré bolo prijatých viac ako 12 miliónov nových Američanov z veľkých krajín pôvodu ako Írsko, Nemecko, Taliansko a Francúzsko. Títo prisťahovalci, ktorí sú predkami väčšiny bielych Američanov žijúcich dnes v USA, nastúpili na lode bez vstupných víz a dúfali v to najlepšie. Po príchode boli rýchlo spracované prostredníctvom lekárskych kontrol a dotazníkov a prepustení do New Yorku, kde mnohí spočiatku tiahli ku komunitám, ako je Lower East Side na Manhattane. Podobne sa migranti z Bidenovej éry objavili na hraničných vstupných bodoch, ako je Eagle Pass, Texas, dohodli si schôdzky s colnými úradmi USA a ochranou hraníc pomocou aplikácie pre smartfóny, prezentovali sa, keď im to bolo prikázané, a boli spracovaní a prepustení do USA Toto sú žiadatelia o azyl, nie nelegálnych prisťahovalcov, ktorí sa vkradli vyhýbaním sa kontaktu s pohraničnými hliadkami a miestnou políciou.
Ako to bolo pred sto rokmi, tento rýchly prílev miliónov ľudí spôsobil zdesenie, ktoré by sa dalo zmierniť, keby federálna vláda vytvorila efektívnejší systém, ktorý by inteligentnejšie riadil toky migrantov, riešil obavy Američanov, uprednostňoval potreby Američanov. a hlavne vysvetlil dôvod liberálnej imigračnej politiky.
Americké prisťahovalectvo je už dlho charakterizované sériou záchvatov a začiatkov, v ktorých sú dlhé obdobia relatívne nízkej imigrácie náhle prerušené masívnym prijímaním, čo vyvoláva odpor, ktorý vedie k ďalšiemu súboru obmedzení. Toky by sa mali riadiť holisticky a dôsledne, pričom by mal byť stanovený počet ľudí, ktorí môžu každý rok podať žiadosť na pozemných priechodoch, ako aj na veľvyslanectvách a konzulátoch USA v zámorí.
Namiesto toho, aby sa zhluky prisťahovalectva zhromažďovali v komunitách, ktoré ich môžu alebo nemusia zvládnuť, ako sme videli v Springfielde, Ohio (40 000 mesto, ktoré za dva roky prijalo 20 000 haitských migrantov)Vláda USA by mala nasledovať príklad mnohých krajín, ktoré majú byrokraciu určenú na riadenie miest, kde prichádzajú noví prichádzajúci.
Hoci sťažnosti, že nedávni imigranti dostávajú štedré vládne zdroje, boli prehnané – veľmi kritizovaný pilotný program, v ktorom mesto New York vydávalo darčekové karty na nákup potravín, predstavovalo 35 dolárov na deň pre štvorčlennú rodinu, čo je prinajmenšom málo na to, aby sa dobre najedla. —Američania s dlhodobým právnym postavením by sa nemali uspokojiť s grantmi FEMA až do 750 dolárov po tom, čo prišli o svoje domovy pri prírodnej katastrofe. Nemali by byť ani bezdomovcami, nemali by im chýbať dávky v nezamestnanosti alebo by im nemala byť zamietnutá rekvalifikácia.
Väčšina ľudí by predovšetkým pochopila, ak by prezident alebo iný najvyšší predstaviteľ vlády vysvetlil, ako to urobil Franklin D. Roosevelt so svojimi „chatami pri krbe“ v 30. rokoch, ako imigrácia prospieva nielen ekonomike, ale je absolútne nevyhnutná na udržanie našej súčasný ekonomický model vo svetle našej národnej krízy pôrodnosti. Kým americké rodiny nezačnú mať väčšie rodiny a rodia viac detí, budeme ich musieť dovážať zo zahraničia.
A z pohľadu ľavice prijatie veľkého počtu ľudí, ktorí sa snažia vstúpiť do Spojených štátov, umožňuje základné ľudské právo na pohyb, čo je základná sloboda pre druh, ktorý väčšinu našej existencie putoval na veľké vzdialenosti, ako aj posun smerom k svetu, po ktorom túžime, takému, v ktorom sme si rovní a môžeme slobodne žiť tam, kde sa nám zapáči, bez ohľadu na obavy o svojvoľné politické hranice náhodne sa vyvíjajúcich národných štátov.
(Ted Rall (Twitter: @tedrall), politický karikaturista, publicista a autor grafických románov)

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno