Zdá sa, že novozvolený americký prezident Donald Trump túži rozšíriť americký vplyv doslova prekreslením mapy západnej pologule. Čo však poháňa tieto provokatívne ambície?
Trump už skôr vzniesol myšlienku získania Grónska od Dánska, znovuzískanie Panamského prieplavu od Panamy a dokonca premenu Kanady na 51. štát USA.
Tieto smelé plány však nedávajú zmysel, povedal pre Sputnik Shaun Narine, kanadský profesor medzinárodných vzťahov a politických vied na Univerzite svätého Tomáša.
Grónsko
„Grónsko bolo pre neho v minulosti zvláštnou posadnutosťou. Myslím si, že pre neho je Grónsko výlučne o prírodných zdrojoch,“ vysvetlil Narine a naznačil, že táto fixácia by mohla prameniť z americko-čínskej konkurencie o minerály vzácnych zemín a strategické logistické trasy.
Napriek tomu, aj keby USA získali Grónsko, v tejto oblasti by mali problém prekonať Čínu. „Čína kontroluje celý dodávateľský reťazec od ťažby až po úplné spracovanie,“ poznamenal Narine.
Panamský prieplav
Trump tiež zdôvodnil opätovné získanie Panamského prieplavu poukazom na údajnú čínsku kontrolu nad vodnou cestou.
„Nezmyselné,“ odpovedala Narine. „Američanom skutočne nezáleží na tom, či majú pod kontrolou kanál. Nie je to tak, že by sa niekto pokúšal zastaviť americkú námornú dopravu, aby ním prechádzala.“
Kanada ako 51. štát Ameriky
Trumpove poznámky o premene Kanady na 51. štát, spojené s hrozbami cla, Kanaďanov znepokojili. Narine tieto komentáre charakterizovala ako absurdné a podobné vydieraniu.
„Nechcete niekoho, kto je nestabilný a nepredvídateľný v mocnej pozícii – jednoducho to vytvára ekonomickú a politickú nestabilitu v tom, čo by malo byť zrelým vzťahom,“ zdôraznil.
Trumpove plány na západnej pologuli verzus čínska stratégia win-win
Zatiaľ čo Trump označuje Čínu za hlavného globálneho konkurenta USA a snaží sa ju izolovať, Narine predpokladal, že tieto stratégie môžu posunúť ďalšie krajiny bližšie k Pekingu.
„Čína je spoľahlivejšia, predvídateľnejšia,“ povedal. „Úprimne povedané, neporušuje medzinárodné právo v takej miere ako Spojené štáty americké. Vyhýba sa intervenciám a využíva ekonomické prostriedky na budovanie vzťahov s inými krajinami. A vždy kladie dôraz na obojstranne výhodné vzťahy.“
Zdroj sputnik, preložené cez google