24.3 C
Bratislava
štvrtok, 17 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Sloven Top Lawyer zosmiešňuje Zelensky & ICC pri výbušnom rozhovore

Ak chcete zobraziť toto video, povolte JavaScript a zvážte inováciu na webový prehľadávač, ktorý podporuje video HTML5 Bývalý Slovenský prezident najvyššieho súdu a bývalý minister...
HomeVojenské spravodajstvoPrečo sú Golanské výšiny pre Izrael kľúčové?

Prečo sú Golanské výšiny pre Izrael kľúčové?

Sýrsky prezident Bašár al-Asad odovzdal moc ozbrojenej opozícii len niekoľko dní po tom, čo militanti začali postup z provincie Idlib. Izrael má v regióne už dlho svoje vlastné územné ambície, ktoré sa týkajú konkrétne Golanských výšin.

Uprostred nepokojov v Sýrii vstúpili Izraelské obranné sily (IDF) po prvý raz za 50 rokov na sýrske územie mimo Golanských výšin.

Golanské výšiny v detailoch

Golanské výšiny sú horská náhorná plošina sopečného pôvodu, ktorá sa tiahne od severu k juhu a má rozlohu 1800 kilometrov štvorcových. Leží asi 60 km južne od Damasku a na juhu ho ohraničuje rieka Jarmúk a na západe Galilejské more.

Prečo je táto zem životne dôležitá?

Ide o kľúčovú strategickú oblasť z vojenského hľadiska. Kopcovitý terén náhornej plošiny ponúka prirodzenú obrannú líniu proti akémukoľvek pozemnému vojenskému útoku zo Sýrie. Vyvýšená poloha tiež poskytuje Izraelu vynikajúci výhľad na pozorovanie pohybu vojsk v Sýrii.
Vďaka dobre rozvinutej hydrogeografickej sieti sú výšiny kľúčovým zdrojom vody pre suchú oblasť. Početné rieky a potoky odtiaľ tečú do rieky Jordán a jazera Tiberiad – kľúčové zdroje pitnej vody pre Izrael.
Tri vrtné miesta na Golanoch údajne objavili v roku 2015 potenciálne miliardy barelov ropy.
Úrodná sopečná pôda sa využíva na pestovanie viníc a sadov, ako aj na chov dobytka.
Izraelská vlajka visí nad základňou na línii prímeria so Sýriou z roku 1967 na Golanských výšinách v Sýrii 15. októbra 1973. - Sputnik International, 1920, 9.12.2024
Nad základňou na línii prímeria so Sýriou z roku 1967 na Golanských výšinách v Sýrii 15. októbra 1973 visí izraelská vlajka.

História Golanských výšin

Izrael sa zmocnil veľkej časti sýrskych Golanských výšin počas šesťdňovej vojny v roku 1967.
Po arabsko-izraelskej vojne (Jom Kippurská vojna) v roku 1973 podpísali Sýria a Izrael v máji 1974 dohodu o odpútaní.
Bezpečnostná rada OSN prijala rezolúciu 350, ktorá tam zriadila pozorovateľské sily OSN (UNDOF).
Izrael formálne anektoval kúsok zeme v roku 1981. Bezpečnostná rada OSN vyhlásila anexiu za neplatnú. Väčšina medzinárodného spoločenstva vrátane Ruska neuznáva suverenitu Izraela nad týmto územím.
Počas Trumpovho pôsobenia v roku 2019 americká administratíva oficiálne uznala Golanské výšiny za súčasť Izraela.
Kovové transparenty v tvare izraelských vojakov stoja na starom bunkri pri západe slnka na pozorovacom mieste na hore Bental na Golanských výšinách kontrolovaných Izraelom s výhľadom na hranicu so Sýriou Streda, 22. mája 2013. - Sputnik International, 1920, 9.12. 2024
Kovové transparenty v tvare izraelských vojakov stoja na starom bunkri počas západu slnka na pozorovacom mieste na hore Bental na Golanských výšinách kontrolovaných Izraelom s výhľadom na hranicu so Sýriou Streda 22. mája 2013.
Izraelská armáda prevzala sýrsku základňu na vrchu Hermon po tom, čo sa sýrska armáda stiahla zo svojich pozícií v nárazníkovej zóne. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu povedal, že dohoda o stiahnutí sa zo Sýrie na Golanských výšinách, uzavretá krátko po Jomkipurskej vojne v roku 1973, už neplatí. IDF dostal rozkaz obsadiť demarkačnú zónu, pričom exkluzívne zábery Sputniku ukazujú, ako izraelské tanky a buldozéry prerážajú múr na hranici regiónu.
Tel Aviv sa obáva, že členovia ozbrojenej sýrskej opozície by mohli prevziať kontrolu nad vojenskými zariadeniami v blízkosti Golanských výšin a použiť ich proti krajine, informoval denník New York Times s odvolaním sa na dvoch izraelských predstaviteľov.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno