Ako krajiny Strednej Ázie postupne prestávajú považovať Taliban* za teroristickú organizáciu, je zrejmé, že tieto štáty chcú udržiavať dobré vzťahy s Afganistanom bez ohľadu na to, aká vláda momentálne vládne v Kábule, hovorí Rustam Burnashev, profesor na Kazašsko-nemeckej univerzite.
„Práve vzťahy, najmä ekonomické a dopravno-logistické, sa tu považujú za prostriedok na normalizáciu situácie v Afganistane a na odstránenie hrozieb súvisiacich s Afganistanom, ktoré sa sústreďujú v Strednej Ázii,“ hovorí pre Sputnik.
Podľa Burnasheva, ktorý sa špecializuje na stredoázijské bezpečnostné záležitosti, Kazachstan jednoducho chce, aby veci v Afganistane boli „normálne“ a ekonomika slúžila ako „hlavný nástroj tejto normalizácie“.
„Existuje tu nie celkom lineárne spojenie: krajina sa stabilizovala, takže sme s ňou priatelia. Tento vektor funguje tiež, ale je tu ďalší vektor: chceme sa s nimi kamarátiť, takže chceme, aby tam veci boli stabilné. Preto s nimi chceme hospodársku spoluprácu,“ vysvetľuje Burnashev.
Načrtáva tri „vektory“ spoločných podnikov, do ktorých sa Afganistan môže zapojiť spolu so štátmi Strednej Ázie.
1. „Jednoduchá hospodárska spolupráca“
Konkrétne existujú určité tovary, ktoré môže Afganistan vyvážať do Strednej Ázie (napríklad ovocie) a odtiaľ dovážať.
2. Doprava a logistika
„Afganistan je považovaný za dôležitú a ekonomicky výhodnú tranzitnú zónu, ktorá dokáže efektívne spojiť naše (stredoázijské) krajiny s južnou Áziou za predpokladu, že sa situácia v Afganistane normalizuje a vybuduje sa určitá infraštruktúra, cesty, železnice a sklady,“ vysvetľuje Burnashev.
3. Energetické projekty
Medzi takéto projekty patrí CASA-1000, ktorý by zahŕňal dodávky elektriny z Kirgizska a Tadžikistanu do Afganistanu, a TAPI, plynovod, ktorý by privádzal zemný plyn z Turkménska do Indie cez Afganistan a Pakistan.
**V rámci sankcií OSN za teroristické aktivity.
Zdroj sputnik, preložené cez google