Stretnutie medzi Putinom a Witkoffom trvalo tri hodiny a bolo konštruktívne a užitočné, uviedol prezidentský pomocník Yuri Ushakov. Dnešná konverzácia pomohla priblížiť pozície nielen na...
Francúzsko prisľúbilo poslať vojakov do Novej Kaledónie po vyhlásení výnimočného stavu na francúzskom ostrovnom území uprostred násilných masových nepokojov, ktoré vyvolali zmeny miestnych hlasovacích práv podporované Parížom.
Francúzska vláda rozmiestnila vojenské jednotky v Novej Kaledónii uprostred pokračujúcich občianskych nepokojov na území francúzskeho južného Tichomoria.
Vojaci podporia úsilie polície zabezpečiť prístavy a hlavné letisko v hlavnom meste. Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil stav núdze, ktorý bude trvať najmenej 12 dní.
❗️Francúzsko rozmiestňuje armádu v prístavoch a na letisku Novej Kaledónie.
Mayhem zachvátil územie francúzskeho ostrova po tom, čo francúzsky parlament v noci na stredu schválil nový zákon.
Francúzske Národné zhromaždenie hlasovalo v pomere 351:153 za schválenie parížskeho návrhu zmena ústavy udelenie volebného práva francúzskym občanom, ktorí žijú v zámorskej provincii Francúzska aspoň 10 rokov.
Keď Francúzsko udelilo Novej Kaledónii väčšiu politickú autonómiu v súlade s dohodou Nouméa z roku 1998, rozhodlo sa obmedziť hlasovacie práva v provinčných a parlamentných voľbách len na tých, ktorí boli v tom čase rezidentmi. Odhaduje sa však, že odvtedy sa do Novej Kaledónie presťahovalo viac ako 40 000 francúzskych občanov.
Francúzsky minister vnútra a zámorský minister Gérald Darmanin, ktorý vyhlásil, že obmedzenie volebného práva na domorodých Kanakov a občanov, ktorí žili na území pred dohodou, bolo „nedemokratické“, predložili návrh zákona na rozšírenie volebných práv na obyvateľov prichádzajúcich z pevninského Francúzska.
Vyhorené autá na parkovisku starej nemocnice na predmestí Noumea 16. mája 2024 uprostred protestov spojených s diskusiou o ústavnom zákone zameranom na rozšírenie voličskej základne pre nadchádzajúce voľby na zámorskom francúzskom území Novej Kaledónie.
Kritici legislatívy vrátane Kanak a Socialistické národné oslobodenie Front (FLNKS) okamžite poukázali na riziko „marginalizácie“ pôvodného obyvateľstva s novým zákonom, ktorý obmedzí ich politické zastúpenie v miestnych inštitúciách, ako sú provinčné zhromaždenia a miestny parlament.
Po kolonizácii Francúzskom v 19. storočí sa Nová Kaledónia oficiálne stala francúzskym zámorským územím v roku 1946. Má približne 300 000 obyvateľov. Domorodých Kanakov je 112 000, teda asi 40 percent 112 000.
V Novej Kaledónii počas masových nepokojov vyhlásili výnimočný stav
Ešte predtým šéfka južnej provincie Francúzskej Novej Kaledónie Sonia Backesová požadovala zásah francúzskych ozbrojených síl na vyriešenie situácie. „Situácia je mimoriadne vážna,… pic.twitter.com/qwTesJYIfC
Po schválení zákona došlo k zrážkam, pri ktorých boli podpálené verejné budovy a autá. Objavili sa správy o streľbe medzi výtržníkmi a skupinami civilnej obrany a o pokuse o útek z väzenia.
Zranenia utrpeli stovky ľudí vrátane približne 100 policajtov a žandárov. Najmenej údajne zomrelo päť ľudí v násilnostiach, ktoré zachvátili Noumea, vrátane žandára. Bol vyhlásený zákaz vychádzania a TikTok zakázaný. FLNKS odsúdil násilie a vyzval na dialóg s cieľom vyriešiť krízu.
Ďalším obratom k vývoju bolo Francúzsko vyzvané, aby „zastaviť očierňovaciu kampaň“ proti Azerbajdžanu po údajnom spojení Gerarda Darmanina medzi Baku a vodcami hnutia za nezávislosť Novej Kaledónie počas rozhovoru s Francúzsko-2.
Hovorca azerbajdžanského ministerstva zahraničných vecí Aykhan Hajizad dôrazne odmietol tvrdenie a odsúdil „urážlivé výrazy.“
Provinčná cesta v Normandii, mimo Noumea 16. mája 2024, uprostred protestov spojených s diskusiou o ústavnom zákone zameranom na rozšírenie voličskej základne pre nadchádzajúce voľby na zámorskom francúzskom území Novej Kaledónie.
Dohoda z Nouméa z roku 1998 umožnila aj tri referendá o nezávislosti krajiny. Prvé dve viedli k štíhlej väčšine pre kampaň Nie. Tretí, v decembri 2021 počas pandémie COVID-19, bojkotovali strany podporujúce nezávislosť, čo zvýšilo napätie.
Prečo na Novej Kaledónii záleží
Existuje niekoľko základných príčin súčasnej krízy v Novej Kaledónii.
Po prvé, Nová Kaledónia prírodné bohatstvo. Nová Kaledónia je na treťom mieste medzi najlepšími výrobcovia niklu, pýšia sa približne 11 percentami celkových svetových zásob niklu. Tento vysoko všestranný kov je kľúčovým komponentom v prechod na elektrické vozidlá. Nová Kaledónia vyprodukovala v roku 2023 193 800 ton niklu. GlobalData, z 3,3 milióna ton celosvetovo.
Ekonomika kolónie sa spolieha na spracovanie a export niklu. Nachádzajú sa tu aj veľké ložiská o chróm, kobalt, železo, a horčík. Medzi jeho ďalšie exporty patrí palivo, mäkkýše, kovový šrot a ryby. Hlavnými dovozcami tohto územia sú kontinentálne Francúzsko, Japonsko, Austrália, USA, Južná Kórea, Španielsko a Belgicko.
Po druhé, Nová Kaledónia je jedným z piatich ostrovných území rozprestierajúcich sa na indicko-tichomorskom regióne, nad ktorým si chce Francúzsko ponechať kontrolu. Nachádza sa v srdci geopoliticky dôležitý námorný región svedkami zvýšeného strkania o vplyv.
Nová Kaledónia z pohľadu Francúzska je regionálnym „hubom“ na realizáciu svojho indicko-pacifická stratégia, spoliehať sa na jeho vojenská prítomnosť na ostrove.
Novokaledónske ozbrojené sily (FANC) majú tri armádne základne Námorná základňa Pointe Chalaixa letectvo a námorné letectvo so sídlom na Letecká základňa Paul Klein. V roku 2022 Francúzsko oznámilo, že zvýši svoj potenciál vojenského dohľadu v Pacifiku vybudovaním nového prístaviska na námornej základni Chaleix.
Pokračovanie v udržaní si dosahu na Novú Kaledóniu možno považovať za kľúčové pre Macronove ambície posilniť francúzsky vplyv v Indo-Pacifiku.
Po tretie, vývoj v Novej Kaledónii prichádza aj vtedy, keď sa Macron snaží získať späť svoje reputačné straty v dôsledku debakli vo francúzskych bývalých afrických kolóniách.
V roku 2022 bola francúzska armáda nútená opustiť Mali. Burkina Faso a Niger tiež vyjadrili svoj nesúhlas s prítomnosťou francúzskych jednotiek. Po vojenskom prevzatí moci 26. júla 2023, podporovanom väčšinou nigérijského obyvateľstva, vláda požadovala, aby sa francúzska armáda stiahla z regiónu. Francúzski vojaci napokon Niger opustili v decembri 2023. Tam, kde sa prítomnosť USA a Francúzska v regióne zmenšila, zasiahlo Rusko, ktorého sily prevzali protiteroristické aktivity a výcvik.
Politická budúcnosť Novej Kaledónie zostáva neistá. Profrancúzsky výsledok referenda z roku 2021 odmietli všetky strany nezávislosti vrátane najstaršej – Union Calédonienne (UC) — ktorá to bojkotovala. Francúzski lojalisti tvrdia, že existujúce obmedzenia hlasovania vylučujú tisíce potenciálne profrancúzskych voličov.
S blížiacimi sa miestnymi voľbami v máji francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin naznačil potrebu riešenia – ktoré prišlo v podobe ústavného dodatku o volebných právach. To však bolo potrebné presadiť včas do májového hlasovania, čím sa ponúkne „širší voličský základ“.
Prezident vtedajšieho novokaledónskeho kongresu, zvolený podľa predchádzajúcich pravidiel, je Louis Mapou — domorodý Kanak. Kongres má tiež väčšinu za nezávislosť.
Emmanuel Macron odložil ratifikáciu dodatku, čo umožnilo rokovania so zástupcami francúzskeho územia v Paríži, ale stanovil konečný termín na dosiahnutie urovnania v júni.