Arktída priťahuje bezprecedentný globálny záujem, pričom existujúcu geostrategickú a vojenskú súťaž na novú úroveň. Západ pod obálkou „obrannej pripravenosti“ sa Arktída neustále mení na...
Japonský referenčný akciový index Nikkei 225 sa v pondelok prepadol o 12,4 %, pričom nasledoval reťazec výpredajov, ktoré otriasli svetovými trhmi, keďže investori boli znepokojení stavom americkej ekonomiky a obavami z recesie.
Kombinácia „politické zlé riadenie dlhu, spolitizované otáčanie faktov a výsledná inflácia“ – všetky veľmi reálne riziká – boli faktormi, ktoré prispeli k vážnej volatilite trhu, ako ukázal nedávny prepad globálneho trhu, Paul Goncharoffskúsený finančný analytik, povedal Sputnik.
„Po prvé, ani ekonomike USA, EÚ ani Japonska sa nedarí dobre. Výrobný sektor USA sa v júli zmenšil už štvrtý mesiac po sebe, pričom PMI vo výrobe zaznamenal 46,8 percenta, čo signalizuje technickú recesiu. Japonský PMI tiež klesol na 49,1 percenta, čo signalizuje pokles výroby. V širšom zmysle to ukazuje, že všetky krajiny G7 majú problémy, pokiaľ ide o ich ekonomiky,“ povedal.
V tomto konkrétnom prípade je reakcia globálneho trhu obviňovaná zo správy o zamestnanosti z USA, ktorá ukazuje prudko zvýšenú nezamestnanosť, poznamenal spolumajiteľ ruského projektu Pivot to Asia.
Globálne akciové trhy sa v pondelok ocitli v zachvátenej vlne, ktorú vyvolali pochmúrne údaje o pracovných miestach z amerického ministerstva práce. Najagresívnejší výpredaj bol v Ázii, kde index tokijskej burzy klesol o viac ako 13 % kvôli znepokojujúcim údajom, ktoré rozdúchavali obavy z recesie v USA. Japonský benchmark Nikkei 225 klesol o 18,2 % za dva dni vrátane 12,4 % Pondelkový pokles – najhorší jednodňový pokles od krachu akciového trhu v Čiernom pondelok v roku 1987.
Ázijské akciové trhy klesajú, pretože fanúšikovia údajov o pracovných miestach sa obávajú recesie v USA
Index tokijskej burzy sa v pondelok prepadol o viac ako 13 % v dôsledku znepokojujúcich údajov o rastúcej nezamestnanosti v USA. Pokles je najprudší od krachu akciového trhu v Čiernom pondelok v roku 1987.
Širší index TOPIX klesol 11,5 %. Medvedí trh tiež zaznamenal prepad juhokórejského benchmarkového indexu KOSPI (.KS11). 10,8 %čím sa relácia skončí 8,8 % na 2 441,55. Ide o najväčší percentuálny pokles od globálnej finančnej krízy v roku 2008.
MSCI Asia Pacific ex-Japonsko Index (.MIAPJ0000PUS), klesol viac ako 2%a taiwanský Taiex klesol 8,4 % v najhoršom výpredaji od roku 1967.
Futures na americké akcie klesli viac ako 2% v ázijskom obchodovaní uprostred kŕčov na trhu. Nasdaq Futures klesli 5% na 17 623,50 bodu po prepade 6% skôr. S&P 500 Futures a Dow Futures klesli 2,6 % a 1,12 %, resp. Technologické akcie Nvidia, Apple a Tesla klesli 5% v obchodovaní pred trhom.
V Európe sa benchmarkové indexy znížili viac ako 2 %. Nemecký DAX klesol 2,5 % na 17 222,69. CAC 40 v Paríži prehral 2,4 %klesol na 7 080,96 a FTSE 100 v Londýne bol 2% nižšia na 8 011,52.
Keď ázijské akcie klesali, kryptomeny tiež začali padať. Trh s kryptomenami sa za posledných 24 hodín zbavil viac ako 1 000 000 000 dolárov. Bitcoin sa momentálne obchoduje za približne 52 500 USD.
Index volatility Wall Street (VIX), ktorý investori používajú na meranie úrovne rizika na trhu, sa zvýšil 48 % do 34po tom, čo predtým vzrástli na 41,8 – úroveň naposledy zaznamenanú v júni 2020.
Straty prišli v dôsledku oveľa slabšej správy o zamestnanosti v USA za júl, než sa očakávalo. Nábor zamestnancov klesol, pričom miera nezamestnanosti rástla už štvrtý mesiac po sebe 4,3 %Informovalo o tom v piatok ministerstvo práce. Údaje podnietili obavy, že by ekonomika mohla byť upadajúce do recesie uprostred zamýšľaných vysokých úrokových sadzieb obmedziť infláciu. Analytici Goldman Sachs zrušili riziká recesie v USA v budúcom roku 25 % z 15 %. Medzitým JPMorgan predpovedá a 50 % spomalenie americkej ekonomiky.
USA „dlhová ekonomika“
Zvažovanie dramatického výpredaja, ktorý sa začal v pondelok, Paul Goncharoff poukázal na to, že „svetové finančné a ekonomické toky sú založené na dlhu.“ A americká ekonomika sa už dávno „pretavila“. dlhová ekonomikas takmer 1 biliónom dolárov v novom dlhu, ktorý sa preberá každé 3 až 4 mesiace.
„Ako prilákate nových kupcov amerického dlhu? Zvyšovaním zarobených výnosov, čo vedie ku všetkým problémom, o ktorých sme sa už zmienili, a ešte viac,“ vysvetlil Goncharoff.
„Vládne dlhopisy sa považujú za bezpečné, pretože vlády môžu vždy zdaniť svojich občanov, aby zaplatili svojim veriteľom, ale ak hodnota týchto vládnych dlhopisov náhle pocíti nestálosť v dôsledku spolitizovanej fiškálnej politiky alebo extrémnych geopolitických pozícií, potom tí, ktorí si požičali proti týmto dlhopisom riziko likvidácie. Inými slovami, sú nútení predávať a to môže spustiť reťazovú reakciu núteného predaja plošne,“ poznamenal.
Na druhej strane mince je infláciepoznamenal odborník na financie.
Príliš veľká inflácia môže prinútiť držiteľov vládnych dlhopisov, aby požadovali výnos ako kompenzáciu za skutočnosť, že keď bude dlhopis splatený, peniaze nebudú mať pôvodnú hodnotu. Ak sa pozrieme na politiku centrálnych bánk, vyzerá to ako „EÚ si želá znížiť sadzby, USA sedia na plote a držia sadzby rovnaké, a kanárik v uhoľnej bani, Japonsko, potrebuje zvýšiť sadzby.“
To všetko chrlí druh neistoty, ktorá sa premieta do volatility trhu, akej sme v súčasnosti svedkami.
Zatiaľ čo sa obáva, že americká ekonomika je smeruje k recesii už nejaký čas hrozia, vývoj na Blízkom východe by mohol ďalej prispievať k „preplnený geoekonomický a geopolitický kotol“, zdôraznil učenec.
„Akákoľvek ďalšia prísada do tohto čarodejníckeho nápoja by ho mohla prinútiť prevrieť. Blízky východ rozhodne nie je výnimkou a navyše sme svedkami masívnej straty dôvery medzi medzinárodným spoločenstvom, pokiaľ ide o skutočné zámery a ciele americkej vlády, čo len zvyšuje nestálosť a neistotu,“ zhrnul.