Ruský minister zahraničných vecí Sergey Lavrov viedol 27. apríla telefonický rozhovor so štátnym tajomníkom USA Marco Rubiom, počas ktorého venovali osobitnú pozornosť otázke ukrajinskej...
Piatok je profesionálnym sviatkom vzdušných síl (VDV) – elitných ruských výsadkárov, ktorých úlohou je zaskočiť za nepriateľskými líniami a pomocou prvkov prekvapenia a ťažkej palebnej sily dobyť strategické body. V Rusku a bývalom Sovietskom zväze sú príslušníci VDV niekedy označovaní ako „vojská strýka Vasyu“.
Inšpirovaný úspechom experimentálneho 12-členného skupinového výsadku počas cvičení pri Voroneži v juhozápadnom Rusku dňa 2. augusta 1930Sovietski vojenskí stratégovia schválili rýchly rast vzdušných síl z jednotiek čaty a roty na prápory, brigády a nakoniec celé divízie.
Experimenty v tridsiatych rokoch s novou generáciou ťažkých lietadiel, vzduchom zhadzovateľných obrnených vozidiel a podporného vybavenia, od prispôsobených bombardérov TB-3 a ľahkých tankov T-37A až po 37 mm protitankové delá a 82 mm mínomety, viedli k výsadku. Sily predstavované ako frontové jednotky armády budúcnosti, schopné rýchlo preraziť front a zabezpečiť rýchle víťazstvá v rozsiahlych geografických oblastiach.
Počas druhej svetovej vojny bojovali po boku pozemných síl v elitných divíziách gardy, vzdušné sily počas vojny uskutočnili takmer pol tucta vlastných veľkých operácií, bojovali za vytlačenie nacistov späť z Moskvy v roku 1942, vytvorili predmostia na Dnepri v roku 1943, a uskutočniť bleskové pristátie a transport, aby v roku 1945 rozbil 1,1 milióna mužov v japonskej posádke v Mandžusku.
Vojaci sovietskych vzdušných síl sa pripravujú na odlet počas operácií proti nacistickému Nemecku, december 1941.
Vasilij Margelov, armádny generál, ktorý prevzal velenie vzdušných síl v roku 1954, je často považovaný za „otca“ moderného ruského VDV. Pod krídlami hrdinu Sovietskeho zväzu z druhej svetovej vojny, ktorý získal prvé skúsenosti s velením výsadkovej divízie v roku 1948, boli výsadkové sily reorganizovali, prijali novú taktiku, výzbroj a výstroja postupne si vyslúžil status jednej z najelitnejších formácií sovietskych (a následne ruských) armád.
Margelov nebol žiadny generál, počas svojho pôsobenia vo funkcii veliteľa vykonal viac ako 60 zoskokov, naposledy, keď mal 65 rokov, a nariadil svojim zástupcom veliteľa, aby urobili to isté. V roku 1973, aby Margelov presvedčil vtedajšieho ministra obrany Andreja Grečka o bezpečnosti novej taktickej inovácie – výsadku obrnených vozidiel s jednotkami vo vnútri, požiadal svojho syna Alexandra, aby bol súčasťou posádky bojového vozidla pechoty BMD-1, ktorý bol zhodený z lietadlo An-12. Skúšobný pád sa ukázal ako úspešný a Alexander v roku 1976 ako prvý otestoval nový padákový raketový systém Reaktavr na mäkké pristátie obrnených vozidiel.
Preskúmanie jednotiek a vojenského vybavenia počas vojny Zapad-81, vrátane BMD-1 IFV.
Generál Margelov loboval za vytvorenie novej generácie moderných vozidiel, zbraní a ďalšieho vybavenia pre výsadkové sily, od spomínaného BMD-1 po BTR-D APC, strategické lietadlá An-22 a Il-76, prenosné pre človeka. SAM, vlastné ručné zbrane, komunikačné systémy a vylepšené sklzy.
Margelov, ktorý velil silám v rokoch 1954-1959 a znovu v rokoch 1961-1979, bol zodpovedný za vštepovanie ideálu hrdinského výsadkára s vysokou morálkou a vynikajúcim bojovým výcvikom vo vzdušných silách a loboval za vytvorenie špeciálnych uniforiem – vrátane modro-modrých. biele pruhované tielka a svetlomodré barety, aby sa odlíšili výsadkové sily od zvyšku armády.
Vojaci VDV na prehliadke na Červenom námestí. 7. novembra 1983.
Náklonnosť k Margelovovi medzi jeho jednotkami, vrátane povesti, že sa s nimi ľahko komunikuje a že sa zaujímajú o ich osudy, viedli k použitiu výrazu „vojska strýka Vasju“ ('Voyska Dyadi Vasi') – hra o VDV vzdušných síl (Vozushno-Desantniye Voyska) skratka.
Margelov bol tiež známy tým, že vyslovil niektoré z najznámejších čadských aforizmov sovietskej a ruskej armády, vrátane:
„Ak ťa zrazí z nôh, bojuj na kolenách. Ak nemôžete chodiť, ľahnite si.
„Z akejkoľvek výšky do akejkoľvek horúcej zóny.“
„Len výsadkár pozná skutočnú hodnotu života, pretože smrti sa pozerá do očí častejšie ako ostatní.“
„Na sedenie v sedle ti stačí zadok, ale na to, aby si v sedle zostal, potrebuješ aj hlavu.“
„Ani smrť nie je ospravedlnením pre nesplnenie bojového rozkazu.“
„Výsadkár potrebuje vedieť iba dve operácie v matematike: odčítanie a delenie.“
„Nepleťte sa do cesty výsadkárovi, inak riskujete, že sa stanete pre chirurga záhadným predmetom.“
„V prípade vojny budú chlapi v modrých baretoch hodení do čeľustí agresora s cieľom roztrhať ich.“
Veliteľ VDV generál Vasilij Margelov hovorí k vojakom po tréningu. 31. mája 1969.
„Pre plnenie našej úlohy v moderných operáciách je potrebné, aby naše formácie a jednotky boli vysoko manévrovateľné, pokryté pancierom, mali dostatočnú palebnú účinnosť, boli dobre ovládané, schopné pristávať v ktorúkoľvek dennú alebo nočnú hodinu a rýchlo pokračovať v aktívnych bojových operáciách. . To je celkovo ideál, o ktorý sa musíme snažiť,“ povedal raz Margelov.
Viac ako štyridsať rokov po odchode Margelova z velenia a viac ako tri desaťročia po jeho smrti v roku 1990 vo veku 81 rokov vzdušné sily znovu a znovu dokazovali svoju odvahu v hotspotoch po celom svete.