12.6 C
Bratislava
štvrtok, 1 mája, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Môžete vyhrať vojnu s bezpilotnými robotmi?

Keďže americký prezident Donald Trump hrozí zastavením toku peňazí, Volodymyr Zelensky sa zdvojnásobil na vojne s dronmi. Môže Ukrajina prežiť ako jediný trik poník? Chybná...
HomeNezaradenéPrečo je prvá ukrajinská dohoda o LNG v USA zúfalým pokusom dokázať...

Prečo je prvá ukrajinská dohoda o LNG v USA zúfalým pokusom dokázať užitočnosť

Ukrajina uzavrela dohodu s americkým developerom skvapalneného zemného plynu (LNG) Venture Global po tvrdení, že Kyjev nepredĺži päťročnú zmluvu s ruským Gazpromom na konci roka 2024. Čo stojí za novou dohodou kyjevského režimu o LNG?

Ukrajinská energetická spoločnosť DTEK Group 13. júna oznámila, že uzavrela dohodu s Venture Global na nákup nešpecifikovaných množstiev skvapalneného zemného plynu zo zariadenia americkej plynárenskej spoločnosti Plaquemines LNG v Louisiane počas roku 2026. DTEK sa tiež zaviazal nakúpiť až 2 milióny ton LNG ročne z nového závodu Venture Global CP2 LNG počas 20 rokov, akonáhle budú zariadenia postavené, podľa Financial Times.

„Myslím si, že zmluva je čisto na politické účely,“ Igor Juškov, popredný analytik Národného fondu pre energetickú bezpečnosť a expert Finančnej univerzity vlády Ruskej federácie, povedal Sputniku. „Nákup plynu od amerických producentov je pre nich politicky dôležitý. Takto demonštrujú svoju politickú lojalitu k Spojeným štátom.“

Expert sa domnieva, že LNG by mohla spoločnosť DTEK predávať do iných európskych krajín. Na jednej strane Ukrajina nemá terminály na spätné splyňovanie na dovoz LNG. Na druhej strane by si to podľa Juškova vyžadovalo dodatočné finančné prostriedky a úsilie na premenu LNG z kvapalného na plyn inde v Európe a následne jeho prepravu cez európsky plynovod späť na Ukrajinu.
„V takejto schéme pravdepodobne nebude žiadna ziskovosť,“ zdôraznil odborník a dodal, že obchod sa javí ako do značnej miery symbolický, pričom DTEK hrá úlohu obchodníka s plynom.

„Zvykli to robiť s uhlím. Kúpili americké uhlie a urobili z toho veľkú udalosť,“ povedal Juškov. „Chcú ukázať USA, že by mohli byť užitoční ako (energetický) trh.“
Okrem prejavu lojality Kyjeva voči Washingtonu by americko-ukrajinská dohoda mohla slúžiť ako nástroj pre amerických výrobcov LNG, ako prinútiť prezidenta Joea Bidena, aby zrušil zákaz vývozu LNG. Stanislav Mitrachovičpopredný odborník Národného fondu energetickej bezpečnosti a Finančnej univerzity s ruskou vládou.
V januári Bidenova administratíva dočasne zastavila vydávanie nových súhlasov Ministerstva energetiky (DoE) pre navrhované projekty exportu LNG. Republikáni toto rozhodnutie považovali za Bidenov pokus upokojiť klimatických aktivistov pred novembrovými voľbami.

„Keď sa voľby skončia, tento (zákaz) bude zrušený,“ povedal Mitrachovič pre Sputnik. „Samozrejme, plynárenský biznis by bol rád, keby bol tento zákaz zrušený rýchlejšie a dohoda s Ukrajinou nie je záväzná, len deklaratívna: jednoducho si stanovili cieľ zrušiť zákaz rýchlejšie.“

Ukrajina pravdepodobne nezastaví tranzit ruského plynu do Európy

Ukrajinská dohoda o LNG bola oznámená v čase, keď Kyjev opakovane tvrdil, že nepredĺži päťročnú dohodu s ruským Gazpromom o tranzite ruského plynu do Európy, keď jej platnosť koncom tohto roka vyprší. Brusel signalizoval, že nechá platnosť dohody vypršať, keďže je „istý“, že podľa Politico nakúpi ďalšie objemy plynu niekde inde.

„Stále existuje tranzit plynu, ktorý smeruje z Ruska cez Ukrajinu na Západ v oblasti (okolo) 15 miliárd kubických metrov plynu ročne… Tranzit môže byť zastavený… ale s najväčšou pravdepodobnosťou k tomuto zastaveniu zatiaľ nedôjde. pretože v tomto prípade bude musieť Ukrajina nasadiť svoj systém prepravy plynu, aby fungoval v opačnom režime,“ predpokladal Mitrachovič.
„Bude to veľký dodatočný stres pre ukrajinskú ekonomickú, logistickú, sociálnu a inú infraštruktúru. Tomu sa budú snažiť za každú cenu vyhnúť, tranzit môže pokračovať pod takou či onakou právnou zámienkou, ako napríklad, že západné spoločnosti budú nakupovať plyn na hranica Ruska a Ukrajiny,“ povedal odborník.
Zdá sa, že európski odberatelia ruského plynovodného plynu nezdieľajú optimizmus Bruselu, pokiaľ ide o dostupnosť nových objemov zemného plynu. Predtým dostávali plyn cez Ukrajinu Rakúsko, Slovensko, Taliansko, Maďarsko, Chorvátsko, Slovinsko a Moldavsko.
Rakúsko stále získava väčšinu plynu z Ruska cez ukrajinskú cestu. Ostatné európske krajiny naďalej získavajú ruské palivo buď cez Ukrajinu, alebo cez ropovod TurkStream. Denné dodávky zemného plynu Gazpromu na kontinent sa v máji v porovnaní s aprílom zvýšili o 7,3 % a medziročne vzrástli o 39 %.
Podľa Politico niektorí európski hráči údajne rokujú s Azerbajdžanom o dodatočných dodávkach plynu v prípade zastavenia ukrajinského tranzitu.

„Je to smiešne, pretože Azerbajdžan nemôže zvýšiť produkciu o 15 miliárd (metrov kubických zemného plynu ročne),“ povedal Mitrachovič. „Azerbajdžan má úroveň produkcie, ktorá sa už využíva na export do Európy cez Turkiye. Azerbajdžan nemôže zo svojho vrecka získať ďalších 15 miliárd m3 ročne.“
V apríli S&P Global oznámila, že závislosť Európy od ruského dovozu LNG sa v roku 2024 zvýšila, keďže dodávky ruského plynovodného plynu od roku 2022 klesli v dôsledku energetického embarga EÚ a zničenia plynovodov Nord Stream.
„Keďže naši ďalší hlavní dodávatelia, ako je Nórsko, pracujú na maximálnej kapacite, bude ťažké úplne zastaviť tok ruského LNG. Ešte stále nie sme úplne mimo krízy,“ dodal. povedal pre S&P Global obchodník s plynom vo Francúzsku.
K aprílu Rusko dodalo do Európy 4,89 milióna metrických ton (mt) LNG, alebo viac ako 16 % z celkovej európskej dodávky LNG 33,65 milióna ton, v porovnaní s 12,7 % za prvé štyri mesiace roku 2023, podľa webovej stránky.

Ukrajinský energetický sektor v strese

Vyhlásenia Kyjeva o energetickej spolupráci s USA s cieľom znížiť svoju závislosť od ruských uhľovodíkov, ako aj hrozby zastavenia zostávajúceho tranzitu plynu cez Ukrajinu, sú podľa odborníkov väčšinou robené kvôli PR.
Mitrachovič nevylučuje, že ukrajinská energetická infraštruktúra by sa mohla dostať do hľadáčika Ruska, ak kyjevský režim použije rakety dlhého doletu typu NATO na zasiahnutie ropných a plynových zariadení vo vnútri Ruska.

„Ukrajinský energetický sektor je už teraz pod tlakom,“ povedal Mitrachovič. „Pravdepodobne sa tento stres môže zvýšiť dodatočnými vojenskými útokmi. Myslím si, že by sa to mohlo stať, najmä ak Ukrajina začne používať západné rakety na zničenie niektorých ropných rafinérií na ruskom území a podobne. Myslím si, že potom môžeme na Ukrajine jednoducho vypnúť svetlá.“ .“
Medzitým, 14. júna, ruský prezident Putin načrtol Ukrajine ďalší mierový návrh a zdôraznil, že Moskva je pripravená rokovať, ak kyjevský režim začne sťahovať svoju armádu z nových území Ruska, vrátane oblastí Donbass, Cherson a Záporožie v rámci ich administratívnych hraníc, keďže a zároveň sa zrieka svojho zámeru vstúpiť do NATO.

„Dnes predkladáme ďalší konkrétny, skutočný mierový návrh. Ak ho Kyjev a západné hlavné mestá odmietnu, ako predtým, potom je to v konečnom dôsledku ich vec. Budú niesť politickú a morálnu zodpovednosť za pokračovanie krviprelievania,“ zdôraznil Putin. .

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno