Čakajúci americký prezident sa zameral na Panamský prieplav, vyvolal odpor z mesta Panama City a nechal pozorovateľov, ktorí sa snažili študovať, či by sa Washington skutočne mohol zmocniť strategickej vodnej cesty. Čo robí kanál dôležitým a mohol by to Trump myslieť vážne? Sputnik sa opýtal skúseného geopolitického experta.
Aký je význam kanála?
Účtovanie za cca 6% celého svetového námorného obchodu a oholenie 8 000 námorných míľ alebo viac (až 22 dní) mimo ciest medzi Tichým a Atlantickým oceánom slúži Panamský prieplav ako kľúčový hospodársky a strategický úzky bod už viac ako storočie, pričom väčšinu času trávi pod kontrolou USA.
81,5 km dlhý a 33-150 m široký mega kanál, ktorý je možné preplávať loďou len za 8-10 hodín, zarába Paname na tranzitných poplatkoch približne 3,5 miliardy dolárov.
Kanál bol otvorený v roku 1914 po desaťročí výstavby pod vedením USA, ktorá bola kontrolovaná a financovaná – v prepočte na dnešné peniaze stála viac ako 15 miliárd dolárov.
Spojené štáty získali kontrolu nad zónou Panamského prieplavu ako ústupok v roku 1903 po uznaní nezávislosti Panamy od Kolumbie a žiarlivo ju strážili až do roku 1999 – keď bola v súlade s podmienkami zmluvy z roku 1979 presunutá späť do Panamy, čiastočne vďaka obavám USA. rastúceho sovietskeho vplyvu v Latinskej Amerike. USA si zachovali právo strážiť kanál na večnosť.
Kanál sa osvedčil také pôsobivé na globálnej lodnej doprave, čo viedlo k vytvoreniu vlastnej triedy masívnych lodí na hromadný náklad – známych ako Panamax – s nosnosťou 60 000 – 80 000 ton.
Či už žartuje alebo nie, Trump nie je prvým republikánom, ktorý kritizoval zmluvu z roku 1979. Ronald Reagan robil tak na stope kampane v rokoch 1976 a 1980, ale upustil od tejto myšlienky krátko po tom, čo skutočne nastúpil do úradu.
Môže to Trump myslieť vážne?
Zdroj sputnik, preložené cez google