Prečo je Izrael nepripravený na vojnu s Hizballáhom
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pre tamojšiu televíziu Channel 14 povedal, že Tel Aviv je pripravený presunúť časť síl na sever, aby čelil libanonskej odbojovej skupine Hizballáh. Mohol by Tel Aviv viesť vojnu na dvoch frontoch?
Izraelské obranné sily (IDF) a bojovníci Hizballáhu si čoraz častejšie vymieňajú útoky cez južnú hranicu Libanonu od začiatku vojny v Gaze v Tel Avive, ktorá sa začala po útoku Hamasu 7. októbra 2023.
„Z izraelského pohľadu by bolo veľmi ťažké predstaviť si vojnu na dvojitom fronte, aj keď vieme, že v rámci izraelského vojnového kabinetu je veľa ministerstiev, ktoré sú ochotné pokúsiť sa otvoriť druhý front s Hizballáhom,“ povedal Lorenzo Trombetta. , povedal pre Sputnik učenec a analytik z Bejrútu, ktorý sa špecializuje na Blízky východ.
Hizballáh opakovane varoval, že zintenzívni vojenské akcie, pokiaľ Izrael neprestane zabíjať palestínskych civilistov v pásme Gazy.
Hizballáh zintenzívnil útoky v súvislosti s izraelskou inváziou do Rafahu.
Minulý týždeň generálny tajomník Hizballáhu Seyyed Hassan Nasrallah bagatelizoval izraelské hrozby rozpútaním totálnej vojny proti skupine odporu a varoval, že má 100 000-člennú vojenskú silu schopnú viesť vojenské akcie proti Izraelu vo všetkých troch oblastiach – pozemnej, leteckej a more.
Nasralláh dodal, že hnutie si neželá „totálnu vojnu“ s Izraelom a vyzval na úplné a trvalé prímerie v Gaze.
Hizballáh minulý týždeň zverejnil deväťminútové video natočené z bezpilotného lietadla (UAV), ktoré preniklo cez izraelskú protivzdušnú obranu a vrátilo sa do libanonského vzdušného priestoru bez toho, aby ho odhalilo. Zábery ukazujú citlivé civilné a vojenské miesta v Haife a okolí, jednom z najväčších izraelských miest.
Podľa niektorých odhadov má Hizballáh až 150 000-200 000 rakiet a rakiet a osvojil si aj používanie bezpilotných prostriedkov.
Ale doktor Hasan Selim Ozertem, bezpečnostný a politický analytik z Ankary, povedal Sputniku, že opakovanie izraelských invázií v rokoch 1982 a 2006 by prinieslo „katastrofu“ do južného Libanonu.
„Zápletka platí pre možnú operáciu proti Libanonu, pretože pri pohľade do minulosti, v roku 2006, by Izrael tiež mohol vykonať ďalšiu operáciu proti Hizballáhu a, ako si pamätáte, zanechal za sebou druh katastrofy v libanonskom teréne,“ povedal Ozertem. „Izrael má všetky schopnosti, najmä vzdušné a tiež pozemné na vykonanie operácie.“
Trombetta pripustil, že izraelské vojenské kapacity sú „veľmi silné a veľmi vysoké“, vyjadril však pochybnosti o šanciach Tel Avivu uspieť vo vojne proti Hizballáhu.
„Technicky povedané, Hizballáh má bezpilotné lietadlá a hlavne nedávno v máji a júni ukázal svoje schopnosti vypúšťať rakety zem-vzduch, ktoré dokážu zasiahnuť alebo môžu čeliť nielen izraelským bezpilotným lietadlám Hermes 450 a Hermes 900, ale aj izraelským prúdovým stíhačkám. “ povedal učenec. „Takže v prvom rade by sa Hizballáh mohol pokúsiť zvýšiť svoje schopnosti na obranu libanonského územia pomocou týchto rakiet zem-vzduch.“
„Po druhé, v posledných týždňoch tiež ukázali schopnosť urážať, predstavovať hrozbu na izraelských územiach ozbrojenými bezpilotnými lietadlami, samovražednými bezpilotnými lietadlami, inými letovými zbraňami, ktoré vo viacerých prípadoch narušili systém Iron Dome, dokonca aj nedávno,“ Trombetta. pokračoval.
Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie (CSIS) so sídlom vo Washingtone zverejnilo v marci analýzu popisujúcu, ako by potenciálny konflikt medzi Izraelom a Hizballáhom v roku 2024 mohol byť pre Tel Aviv náročnejší ako izraelsko-libanonská vojna v roku 2006.
Think-tank upozornil na skutočnosť, že Hizballáh roky staval na svojej úspešnej taktike z roku 2006 „decentralizáciou svojho velenia a kontroly a reorganizáciou s cieľom prinútiť IDF do viac urbanizovaného terénu, kde môžu bojovníci (Hizballáhu) využívať skryté, opevnené pozície. .“
Hizballáh za posledných 18 rokov posilnil svoje vojenské zásoby novými zbraňami. Získala tiež rozsiahle vojenské skúsenosti počas vojny proti ISIS* a iným islamistickým teroristom v Sýrii a mala „prístup ku spôsobilostiam a kompetenciám využívaným konvenčnými armádami“.
CSIS tiež poznamenala, že geografia južného Libanonu ponúka partizánom Hizballáhu výhody, vrátane pozícií na skalnatých kopcoch, kde sa môžu skrývať a odpaľovať rakety, systémy bezpilotných lietadiel a protitankové riadené strely na izraelské pozície na hraniciach.
Izraelský Inštitút pre boj proti terorizmu Reichman University predpokladá, že Hizballáh by mohol vystreliť až 3000 rakiet denne a prevalcovať izraelskú protivzdušnú obranu.
Výskumníci varovali, že intenzívne útoky by vyčerpali izraelské zásoby rakiet zem-vzduch v priebehu niekoľkých dní po boji, čím by krajinu vystavili ďalším raketovým útokom Hizballáhu a útokom bezpilotných lietadiel. Tvrdili, že Tel Aviv nie je pripravený na totálnu vojnu so silami odporu.
„Mali by sme zahrnúť aj skutočnosť, že v prípade, že Izrael spustí vojnu proti Hizballáhu v Libanone, je to veľmi možné, je veľmi pravdepodobné, že Irán a ďalší iránski spojenci v regióne aktivujú svoje sily proti Izraelu a záujmom USA,“ dodal. Trombetta povedal a dodal, že jemenská vláda vedená Húsími, iracký islamský odpor a ďalší by mohli prísť na pomoc Hizballáhu v prípade úplného izraelského útoku na Libanon.