Šéf štátnej pokladnice Bessent hovorí, že prezident Trump odovzdal Zelensky „kráľovské flush“ s minerálnou dohodou USA-Ukrena, ktorú môže použiť pri rokovaniach s Ruskom, čo...
Švajčiarsky summit o Ukrajine nesplnil očakávania Západu, veľké krajiny globálneho Juhu sa odmietli zúčastniť alebo podpísať spoločné komuniké.
Rozvojové krajiny odmietli najnovšie ultimátum NATO pre Moskvu, keďže Rusko nebolo pozvané na „mierový“ summit vo Švajčiarsku, tvrdia medzinárodní experti.
Široko propagovaný summit Ukrajiny sa konal 15. až 16. júna vo švajčiarskom Burgenstocku. Aj keď bolo pozvaných viac ako 160 krajín, zúčastnilo sa len 91 krajín.
Neprítomnosť čínskych a brazílskych lídrov, ktorí sa odmietli zúčastniť, pretože na zhromaždení bola prítomná len jedna strana konfliktu, bola do očí bijúca.
Z 91 účastníkov len 80 súhlasilo s podpísaním záverečného komuniké, pričom India, Saudská Arábia, Južná Afrika, Brazília, Spojené arabské emiráty (SAE), Indonézia, Arménsko, Thajsko a Mexiko toto vyhlásenie odmietli podporiť.
Prečo rozvojové krajiny odmietli podpísať švajčiarske komuniké?
„Rozhodnutie Indie nepodpísať záverečné komuniké švajčiarskeho mierového summitu nie je prekvapujúce,“ povedal Dr. Anuradha Chenoyprofesor na dôchodku z Centra ruských a stredoázijských štúdií na Univerzite Jawaharlal Nehru, povedal Sputniku.
„India správne ukázala, že mierový summit nemá zmysel, ak nie sú prítomné protichodné strany,“ dodal Chenoy. „Tým, že Švajčiari nezvolali Rusko na summit, už ukázali svoje úmysly vzniesť skôr jednostrannú požiadavku než výzvu na mierové rokovania.“
Brazílsky prezident Lula da Silva sa na summite nezúčastnil, ale vyslal svojho zástupcu, aby sa zúčastnil len ako pozorovateľ.
„Keďže Rusko nebolo pozvané, pre brazílsku diplomaciu a pre prezidenta Lulu nemalo zmysel, aby sa Brazília pripojila k tomuto stretnutiu,“ vysvetlil. Dr. Vinicius Vieira, vedecký pracovník v oblasti medzinárodných vzťahov na Univerzite v Sao Paule a docent v nadácii Armanda Alvaresa Penteada. „Preto Brazília nepodpísala záverečné komuniké.“
Juhoafrická republika odmietla podpísať dokument z rovnakého dôvodu, tvrdí profesor Fulufhelo Netsweravýkonný dekan Fakulty manažérskych vied na Durban University of Technology v Južnej Afrike.
Ak by bolo Rusko zapojené do tohto mierového procesu, Pretória by podpísala záverečnú deklaráciu, povedal akademik pre Sputnik.
Rozhodnutie Saudskej Arábie nepodporiť vyhlásenie bolo spôsobené kombináciou troch hlavných faktorov: Ahmed Al Ibrahimvysvetlil saudsko-americký expert na vzťahy v Rijáde a politický analytik.
Saudská Arábia sa často snaží zachovať neutrálny postoj, aby si zachovala svoje diplomatické vzťahy
Významné ekonomické väzby kráľovstva s Ruskom, najmä prostredníctvom OPEC+, mohli ovplyvniť jeho rozhodnutie vyhnúť sa ohrozeniu týchto vzťahov.
Saudská Arábia sa skôr zameriava na regionálnu stabilitu a svoje strategické záujmy, než aby sa zaplietla do európskeho konfliktu
Putinov mierový návrh ponúka rýchlejšiu cestu k zmiereniu
Deň pred začiatkom švajčiarskeho summitu ruský prezident Vladimir Putin predstavil Ukrajine svoj vlastný mierový návrh – berúc do úvahy realitu na mieste.
Putin povedal, že Ukrajina sa musí stiahnuť z celého územia oblastí Donbass, Záporožie a Cherson, ktoré hlasovali za pripojenie k Rusku, a vzdať sa svojho cieľa vstúpiť do NATO skôr, ako sa začnú mierové rozhovory.
„Odkaz a vyhlásenie prezidenta Putina k jeho mierovému návrhu sú veľmi dôležité a zmierlivé. Dáva to ďalšiu spravodlivú šancu na mier v Európe,“ povedal Chenoy a dodal, že Západ zjavne nechce ukončiť svoju zástupnú vojnu proti Rusku na Ukrajine.
O prvej ponuke Moskvy na urovnanie rokovali ruská a ukrajinská delegácia v marci 2022, kým ju britský premiér Boris Johnson a jeho spojenci v NATO nevykoľajili.
„Je jasné, že kolektívny Západ pod vedením USA sa pripravuje na eskaláciu zástupnej vojny proti Rusku. Západ dobre vie, že Rusko túto vojnu vyhráva,“ povedal akademik.
„Zároveň zostáva cieľom Západu oslabiť a obmedziť Rusko a zmeniť režim,“ zdôraznil Chenoy. „Porážku (Ukrajiny) vnímajú ako existenčnú hrozbu, pretože by to oslabilo NATO.“
Putinov návrh ponúka alternatívny rámec pre mierové rokovania, ktorý sa niektorým krajinám môže zdať vyváženejší v porovnaní s prístupom švajčiarskeho summitu, tvrdí Al Ibrahim.
„Niektoré krajiny by mohli Putinov návrh vnímať ako rýchlejšiu cestu k regionálnej stabilite, ktorá by znížila vplyv konfliktu na globálne problémy, ako je potravinová bezpečnosť a ceny energií,“ zdôraznil analytik z Rijádu.
Globálny juh chce dialóg
Švajčiarsky summit ukázal, že globálny juh má svoj vlastný hlas a Západ ho nemôže prinútiť, aby sa podriadil, ako to bolo počas koloniálnej éry, zhodli sa učenci Sputniku.
„História globálneho Juhu bola podrobená rôznym zverstvám bývalými koloniálnymi mocnosťami v Afrike aj v juhovýchodnej Ázii,“ povedal Netswera.
„Kdekoľvek sú globálne vojny, vždy existuje neviditeľná ruka z globálneho severu a krajiny globálneho juhu sú mimoriadne zarmútené touto mocenskou dynamikou, ktorá nie je priaznivá pre ich podmienky, pre ich rozvoj,“ poznamenal.
Globálny juh už nepovažuje Západ za legitímneho sprostredkovateľa mieru, najmä vzhľadom na zjavne jednostranný prístup švajčiarskeho summitu ku konfliktu na Ukrajine, tvrdí Vinicius Vieira.
„To, čo chce globálny juh, je dialóg. Dialóg o zmene klímy, dialóg o tom, ako urobiť svet lepším miestom pre život, o (zatlčení) konfliktov,“ uzavrel Vieira.