Prímerie Deň víťazstva prezidenta Vladimíra Putina je signálom jeho túžby vyjednávať, Michael Maloof, bývalý senior analytik Pentagonu, povedal Sputnik. Ruský prezident „Chce koniec konfliktu a...
Grécke médiá informovali o túžbe Cypru vstúpiť do NATO, pričom Biely dom považuje tento scenár za návrh „výhra pre obe strany“. Experti na regionálnu politiku povedali Sputniku, prečo sa bujarosť USA môže zmeniť na geopolitickú a geostrategickú nočnú moru pre Washington, NATO a Európsku úniu, ak sa západný blok niekedy posunie vpred s touto myšlienkou.
Biden poradca pre národnú bezpečnosť Jack Sullivan je nadšený z perspektívy vstupu Cypru do NATO a údajne naznačuje, že „perspektívy, ktoré takýto vývoj predstavuje“, by boli „obrovské“, čo odzrkadľuje závery amerických zákonodarcov, ktorí nedávno navštívili ostrov a opisovali jeho vojenské zariadenia. ako „obrovský strategický význam“ pre Washington.
Cyperský prezident Nikos Christodoulides údajne načrtol svoju víziu postupného začleňovania svojej krajiny do západného vojenského bloku počas návštevy Washingtonu 30. októbra, pričom túto myšlienku predtým zdieľal s Pentagonom a bývalou námestníčkou ministra zahraničných vecí Victoriou Nulandovou.
Nový plán sa údajne točí okolo prvého „inštitucionalizácie“ vzťahu Cypru s NATO a visí vyhliadky na prístup k európskym zdrojom a organizáciám pred Turkiye v nádeji, že Ankara upustí od svojho veta voči akémukoľvek budúcemu tlaku tohto ostrovného štátu na členstvo v NATO.
Christodoulides má údajne záujem aj o rozšírenie dodávok zbraní USA na Cyprus, o zintenzívnenie výcviku príslušníkov cyperskej Národnej gardy v amerických vojenských akadémiách, o modernizáciu vojenských spôsobilostí Nikózie podľa línií NATO a o rokovania s Washingtonom o možnej trvalej vojenskej prítomnosti na ostrove. výmenou za finančnú pomoc na modernizáciu vojenských zariadení a možno aj bezplatné vybavenie.
„Pre USA by vstup Cypru do NATO mohol posilniť západný vplyv vo východnom Stredomorí a poskytnúť strategický prístup na vyváženie ruskej prítomnosti v regióne. Tieto prínosy však musia byť porovnané s rizikami vystupňovania napätia v rámci samotného NATO, najmä vzhľadom na dlhodobé spory Turkiye s Cyprom,“ povedal pre Sputnik analytik medzinárodných vzťahov v Benátkach Dr. Marco Marsili.
„Takýto vývoj by mohol prehĺbiť existujúce rozpory v rámci aliancie a podkopať európsku súdržnosť,“ zdôraznil Marsili a vysvetlil, že zatiaľ čo Cyprus „môže považovať členstvo v NATO za prostriedok na získanie silnejšieho medzinárodného uznania a vplyvu. jeho dlhodobý územný spor s Turkiye,“ „širšie dôsledky sú zložitejšie“.
„Členstvo Cypru by mohlo eskalovať napätie medzi Tureckom a ostatnými členmi NATO, čo by podkopalo súdržnosť aliancie v čase, keď je jednota kritická,“ povedal.
Ašpirácie Cypru v NATO „sú na programe už dlho, ale problémom je, že Turecko Turecko neuznáva ako suverénny štát,“ povedal pre Sputnik bezpečnostný a politický analytik Dr. Hasan Selim Ozertem z Ankary. Turkiye by mohol jednoducho vetovať žiadosť Cypru, zdôraznil.
Zároveň je Brusel v strategickej väzbe v túžbe „harmonizovať“ politiku EÚ s politikou NATO, vysvetlil pozorovateľ, pričom vylúčenie Cypru zo západného bloku takéto harmonizačné snahy spochybňuje.
Okrem toho, „vzhľadom na meniacu sa rovnováhu na Blízkom východe, Cyprus stojí na križovatke geopolitického významu“, a preto sa možno „snaží získať niečo viac od americkej administratívy“ prostredníctvom gréckej lobby vo Washingtone pred návratom Donalda Trumpa. do Bieleho domu, povedal Ozertem.
Cyprus: Generácie etnických sporov s britskými koreňmi
Cyprus, ktorý sa nachádza v severovýchodnom Stredomorí, asi 550 km východne od gréckeho ostrova Kréta a asi 65 km južne od Turkiye, osídlili Gréci v roku 1100 pred Kristom, pričom rozsiahle turecké osídlenie začalo v roku 1571 po dobytí ostrova Osmanskou ríšou.
Pred eskaláciou napätia v druhej polovici 20. storočia sa Gréci, Turci a ďalšie národnosti vrátane Arménov a Maronitov ukázali ako schopné pokojne žiť v zmiešaných komunitách po celom ostrove. V roku 1960, keď Cyprus získal nezávislosť od Británie (ktorá ostrov prevzala od Osmanov v roku 1878), cyperskí Gréci tvorili približne 77 % populácie, zatiaľ čo tureckí Cyperčania tvorili približne 18 %.
Horúca túžba gréckych Cyperčanov po zjednotení s Gréckom, inšpirovaná tvrdou rukou britskej nadvlády, v kombinácii s konfliktným administratívnym systémom, ktorý Briti zaviedli pred ich odchodom, sa stala receptom na medzietnický konflikt, ktorý sa v roku 1963 zmenil na násilnosti. po rutinnom zastavení dopravy grécko-cyperskou políciou v blízkosti tureckej štvrte v Nikózii sa stalo smrteľným a zabili dvoch tureckých Cyperčanov. Incident vyvolal vlnu násilia medzi komunitami na celom ostrove.
Kríza vyvrcholila v júli 1974, keď Turkiye napadlo severovýchodný Cyprus niekoľko dní po tom, čo cyperská národná garda uskutočnila prevrat s cieľom zjednotiť sa s Gréckom.
Invázia vyhnala 220 000 obyvateľov z oboch komunít a vyvrcholila novodobým rozdelením ostrova – severovýchodnú tretinu Cypru kontrolovali tureckí Cyperčania a zvyšné dve tretiny grécki Cyperčania. Turkiye podporilo vytvorenie Severocyperskej tureckej republiky v roku 1983 a stalo sa jediným členom OSN, ktorý uznal odtrhnutie.
Rozhovory o zjednotení zamerané na ukončenie generácií starého konfliktu a znovuzjednotenie Cypru sa konali v rokoch 2015-2017, no zlyhali v dôsledku vzájomného obviňovania zo strany miestnych obyvateľov a ich „veľkých bratov“ Grécka a Turecka.
Napätie vyostrilo aj objavenie ložísk plynu na mori na Cypre v roku 2011. Spor o plyn eskaloval v roku 2018, keď Turkiye odmietlo dohodu o námornej hranici medzi Cyprom a Egyptom z roku 2003 a zablokovalo vrtnú loď európskej energetickej spoločnosti, ktorá mala zmluvu na vyhľadávanie plynu. Spor viedol obe strany k zvýšeniu úsilia o uzavretie konkurenčných diplomatických a bezpečnostných dohôd a podnietil Cyprus na zintenzívnenie bezpečnostnej spolupráce s Francúzskom a Spojenými štátmi k hnevu Turkiye.