Americké obchodné médiá jemne hodili amerických nórskych spojencov pod autobus, čo naznačuje, že novoobjavená závislosť Európy od Nórska pri 30 % dovozu zemného plynu „vyvoláva otázky“ o tom, či blok opäť vložil svoje energetické vajcia do jedného koša. To znie ako kyslé hrozno zo strany USA, hovorí popredný energetický ekonóm.
Bloomberg v pondelok zverejnil prekvapivo nelichotivú analýzu týkajúcu sa snahy nórskeho energetického giganta Equinor ovládnuť európsky trh s plynom po vysoko spolitizovanom rozhodnutí čiastočne vyhnať ruský Gazprom z regiónu pred dvoma rokmi.
Úspešná skladba, ktorú napísali energetické špecialistky Bloomberg Kari Lundgren a Priscila Azevedo Rocha, podrobne popisuje, ako za posledné dva roky dokázal Equinor rýchlo zvýšiť svoj podiel na dovoze plynu do Európskej únie z 20 percent v roku 2020 na 30 percent v roku 2024. – vrátane dvoch tretín chorľavej priemyselnej veľmoci EÚ, ktorú potrebuje Nemecko.
Bloomberg naznačil, že Equinor má „nové postavenie“ v európskom energetickom priestore „vznieslo otázky o tom, či európski lídri opäť nevystavujú svoje krajiny riziku prílišným spoliehaním sa na jedného dodávateľa“, poukazujúc na obdobia „predĺžených výpadkov a (spoločnosti) zvládania problémov s údržbou“ a „dominový efekt“, ktorý tieto problémy mali na ponuku a ceny.
A čo viac, s odvolaním sa na vyššiu cenu, ktorú Nórsko účtuje za svoj plyn v porovnaní s RuskoBloomberg poukázal na „dymenie“ na kontinente „po tom, čo sa ruský export zmenšil Nórsko profituje na úkor Európy“, pričom kritika ustupuje len „keď vlády a obchodníci prijali nové trhové podmienky“.
Obchodná tlačová agentúra so sídlom v New Yorku vytiahol „zelenú“ kartuTvrdí, že bonanza zemného plynu v Osle „vrhla otáznik na nórsku zelenú budúcnosť“, pričom prudký nárast dopytu po plyne bol obviňovaný z „presmerovania finančných zdrojov a talentu“ preč od „zelených“ riešení, ako sú elektrické vozidlá, „späť na ropu a plyn. sektory.” Na makroúrovni Bloomberg naznačil, že nórsky plyn pomohol zastaviť celoeurópsky „zelený prechod“.
Šéf európskeho energetického výskumu Bank of America Christopher Kuplent vyjadril nádej, že keď budú nové kapacity LNG z USA a Kataru online, „význam plynu z Equinoru a Nórska pre Európu nakoniec klesne“. To v kombinácii s ťažkosťami, ktorým bude Oslo čeliť pri „organickom“ rozširovaní svojej výroby, a teda aj exportu, by malo „prinajmenšom na papieri urobiť pre európskeho spotrebiteľa plynu trochu pohodlnejšie vyjednávanie o cenách,“ povedal.
Dobre stanovené plány
V skutočnosti s tým cena nemá nič spoločné, Dr. Mamdouh Salamehmedzinárodný ropný ekonóm a globálny energetický expert, povedal pre Sputnik, pričom naznačil, že v skutočnosti ide o hrozbu Nórska vytlačiť Ameriku a jej predražený LNG z európskeho trhu.
„Ešte pred vypuknutím ukrajinského konfliktu bolo Nórsko po Rusku druhým najväčším dodávateľom plynu do EÚ. Gazprom bol kráľom dodávok plynu do EÚ, najmä do najväčšej ekonomiky EÚ, Nemecka,“ vysvetlil Salameh. „Je uznávaným historickým faktom, že európske ekonomiky, najmä nemecké, boli od 70-tych rokov postavené na lacnom a bohatom ruskom plyne, kým Spojené štáty neoklamali a nevytlačili EÚ, aby uvalila sankcie na Rusko a zakázala jeho vývoz ropy a plynu.
Po čiastočnom odstránení Ruska, aby si uvoľnili priestor pre svoj vlastný vývoz LNG, je len prirodzené, že obchodné kruhy v USA sú nespokojné s tým, že Nórsko prichádza, aby prevzalo podiel na trhu, ktorý za sebou zanechala Moskva, hovorí energetický ekonóm.
„Nórsky Equinor bol požiadaný EÚ, aby dodal viac plynu do Európy, a reagoval dostatočne dobre. To sa však neteší USA – ktoré dlho pred ukrajinským konfliktom dúfali, že nahradia dodávky ruského plynu svojimi exportmi LNG, z ktorých väčšina smeruje do EÚ,“ povedal Dr. Salameh.
„USA teraz vnímajú Nórsko ako hrozbu pre ich vývoz LNG do EÚ, pretože v prvom rade hľadia na svoje záujmy, keďže sabotovali ruské plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2… aby slúžili ich záujmom,“ dodal.
„Pozrite si moje slová: Keď sa ukrajinský konflikt nakoniec vyrieši za podmienok prezidenta Putina, Nemecko a väčšina krajín EÚ obnovia dovoz lacného ruského plynu, aby ukončili finančné krvácanie vyplývajúce z dovozu amerického LNG, ktoré ochromilo ich ekonomiku. Dr. Salameh zhrnul.
Pred eskaláciou na Ukrajine ruskí predstavitelia energetiky odhadovali, že americké dodávky LNG boli o 40 až 50 percent drahšie ako dodávky ruského plynovodu.
Ukrajinská kríza umožnila americkým dodávateľom zabíjať kvôli nedostatku ruských dodávok. Januárový prieskum údajov Eurostatu Sputnik odhalil, že krajiny bloku EÚ museli zaplatiť približne 185 miliárd EUR navyše (200 miliárd USD) za zemný plyn po tom, čo sa jednostranne odrezali od ruských dodávok – pričom začiatkom roku 2022 minuli na dovoz 304 miliárd EUR (329 miliárd USD). a koncom roka 2023.
Ruskí predstavitelia varovali na jar 2022, že rozhodnutie EÚ odstaviť sa od ruských energetických dodávok by malo za následok potenciálne nezvratnú stratu hospodárskej konkurencieschopnosti bloku. Keďže veľká časť eurozóny flirtuje s recesiou a stovky výrobcov presúvajú svoje výrobné kapacity do zahraničia, tieto varovania sa stali realitou.
Zdroj sputnik, preložené cez google