Symbolickú prítomnosť Štefánika v priestoroch prezidentského paláca považuje prezidentka za príležitosť, ale aj záväzok konať tak, aby napĺňali ideály, ktorým veril. „Nepochybne by nám pripomenul, že vlastenectvo neznamená izoláciu a hrdosť na národ nemá nič spoločné s nevraživosťou k iným národom,“ povedala. Poukázal by tiež podľa Čaputovej na to, že spojenectvo a priateľstvo, ktoré Slovensko viaže k Česku a ďalším európskym štátom, treba kultivovať. „Rovnako ako si treba chrániť slobodu, pretože sám poznal jej cenu a vedel, že ju nemožno nadobudnúť bez obetí,“ poznamenala.
Kaňka je rád, že vyznamenanie môže zapožičať a dať možnosť vidieť aj na Slovensku. „Chcel by som vyjadriť veľkú vďaku, že ste ma prijali a môžem toto vyznamenanie sprostredkovať aj pre našich ľudí,“ povedal.
Podľa veľvyslanca Česka na Slovensku Rudolfa Jindráka je dôležité pripomínať si významné osobnosti, ktoré sa zásadne zapísali do histórie a bez ktorých by nenastali udalosti, ktoré formovali a dodnes formujú štátnosť oboch krajín. „Aktuálne vedieme medzi sebou určité diskusie o témach, na ktoré nemáme rovnaký názor. Vždy vravím, že vzťahy Slovákov a Čechov musíme posudzovať v ich celkovej šírke, v ich storočnej dobe trvania a vo všetkých historických súvislostiach, ktoré sa stali po vzniku Československa,“ poznamenal Jindrák.
Štátne vyznamenanie im memoriam udelil Štefánikovi český prezident Petr Pavel v októbri minulého roka za zásluhy o vznik Československa a v prospech Českej republiky.
Zdroj feed teraz.sk