Categories: Nezaradené

Pracovná hádanka v USA rastie, keďže nároky na nezamestnanosť opäť klesajú z ročného maxima

WASHINGTON (Sputnik) – Týždenné žiadosti o nezamestnanosť podané Američanmi klesali druhý týždeň po sebe po dosiahnutí jednoročných maxím, ukázali vo štvrtok údaje amerického ministerstva práce, čím sa pridali do hádanky nad situáciou zamestnanosti v USA ako kľúčom k potenciálu zmena úrokovej sadzby.

Federálny rezervný systém sleduje viaceré ekonomické údaje, aby sa rozhodol, či by mal pristúpiť k prvému zníženiu úrokových sadzieb v USA za štyri roky po vypuknutí COVID-19 v roku 2020. Týždenné prihlášky na poistenie v nezamestnanosti by boli jedným z dôležitých čísel.
Záznamy ministerstva práce za týždeň, ktorý sa skončil 10. augusta, vykazovali pred akoukoľvek revíziou počiatočné nároky na nezamestnanosť 229 000 osôb. Ministerstvo práce v stredu uviedlo, že podania počas predchádzajúceho týždňa do 3. augusta sa len málo zmenili na 234 000 v porovnaní s 233 000, ktoré pôvodne uvádzalo.
Predtým ministerstvo práce uviedlo, že žiadosti o podporu v nezamestnanosti dosiahli počas týždňa, ktorý sa skončil 27. júla, ročné maximum 250-tisíc.
Ekonómovia tvrdia, že pokles počtu žiadostí od prudkého nárastu pred dvoma týždňami pravdepodobne prinúti Fed zamyslieť sa nad trhom práce.
Hlavným dôvodom zníženia úrokových sadzieb centrálnou bankou USA by bolo priznanie menšieho inflačného tlaku zo slabnúceho trhu práce a ekonomiky. Ak sa však zamestnanosť opäť zvýši, infláciu by to mohlo udržať tam, kde je, bez potreby zásahu do sadzieb.
„Údaje o (nezamestnanosti) dávajú pozor na signály o výraznejšom oslabení trhu práce v budúcnosti, čo by malo dôsledky pre politiku (Fed),“ uviedol Carl Weinberg, hlavný ekonóm High Frequency Economics, v komentároch pre MarketWatch. „Práve teraz signalizujú prinajhoršom mierne spomalenie ekonomiky, nie kontrakciu. V dnešnom výsledku nie je žiadna výzva na núdzový stav alebo masívne zníženie sadzieb Fedu.“

Naposledy Fed znížil sadzbu v marci 2020, keď zaviedol zníženie o 100 bázických bodov alebo celé percento, aby sa sadzby v USA dostali na historické minimum medzi nulou a 0,25 %, keď ekonomika začala klesať. zápasiť s pandémiou COVID-19.

Potom Fed v období od marca 2022 do júna 2023 zvýšil sadzby o 525 báz alebo o 5,25 percentuálneho bodu, aby sa sadzby dostali na dve desaťročia maximum medzi 5,25 % a 5,5 %.
O tom, či bude potrebné pivot sadzieb, rozhodne centrálna banka 18. septembra. Väčšina ekonómov z Wall Street tvrdí, že zníženie je určite opodstatnené, keďže inflácia za posledné dva roky klesla z najvyšších hodnôt z obdobia COVID.
Inflácia, meraná indexom spotrebiteľských cien, vzrástla v priebehu roka do júla o 2,9 %, v porovnaní so svojím štvorročným maximom 9,1 % v júni 2022. Zostáva však nad ročným inflačným cieľom Fedu vo výške 2 %.

Zdroj sputnik, preložené cez google

sputnikglobe.com

Share
Published by
sputnikglobe.com

Recent Posts

Zahraniční agenti, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa odpočinku v …

Nezmyselné, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa rekreácie v Turecku. Citácia:„Odpočívané v…

1 hodinu ago

Zdroj telegram

1 hodinu ago

Kronika špeciálnej vojenskej operácie 26.-27. júla 2025 NAS Ruské jednotky …

📝Kronika špeciálnej vojenskej operácie📝Za 26.-27. júla 2025Ruské jednotky zasiahli sériu úderov na rôzne predmety ozbrojených…

2 hodiny ago

Aký je rybolov materiálov pri 27. júli nášho regionálneho kanála …

📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 27. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…

2 hodiny ago

Vondroušová postúpila do 2. kola turnaja WTA v Montreale

Montreal 27. júla (TASR) - Česká tenistka Markéta Vondroušová postúpila do 2. kola dvojhry na…

2 hodiny ago

Clá 15 % na dovoz do USA sú výsledkom vyjednávania Šefčoviča

Bratislava 27. júla (TASR) - Clá 15 percent na dovoz do Spojených štátov amerických (USA)…

3 hodiny ago