Sezóna lesných požiarov v roku 2023 spálila neuveriteľných 16,5 milióna hektárov pôdy v porovnaní s priemernými 2,5 miliónmi hektárov pôdy, ktoré sa v Kanade bežne spália ročne. Autori štúdie vypočítali, že les spálil celkovo takmer 30 000 štvorcových míľ (77 574 km štvorcových) a tvoril 27 % celosvetovej straty stromovej pokrývky v minulom roku.
Vlaňajšie požiare v Kanade prekonali rekordy v najväčšej spálenej oblasti v histórii krajiny. Ďalší rekord, ktorý požiare prekonali, zahŕňa najvyššie zaznamenané emisie uhlíka v krajine. Lesné požiare v roku 2023 vyprodukovali takmer 480 megaton uhlíka, čo je takmer päťnásobok priemeru za posledných 20 rokov a tvorili 23 % celkových globálnych emisií uhlíka z lesných požiarov v tom roku, The Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) nahlásené.
Výskumníci World Resources Institute a University of Maryland sa snažili zistiť, aké škodlivé dopady mali minuloročné kanadské požiare. Veria, že požiare vypustili do ovzdušia asi 3,28 miliardy ton (2,98 metrických ton) oxidu uhličitého, ktorý zachytáva teplo, The Guardian uviedla s odvolaním sa na štúdiu zverejnenú vo štvrtok v Global Change Biology.
Vedci zistili, že požiar vyprodukoval takmer štyrikrát toľko emisií uhlíka ako lietadlá za rok, čo je približne rovnaké množstvo oxidu uhličitého, aké vyprodukuje pre životné prostredie za rok asi 647 miliónov áut, uviedol The Guardian s odvolaním sa na údaje z Environmental Protection Agency (EPA).
Lesy „odstraňujú z atmosféry veľa uhlíka, ktorý sa ukladá v ich konároch, kmeňoch, listoch a podobne aj v zemi. Takže keď spália všetok uhlík, ktorý je v nich uložený, uvoľní sa späť do atmosféry,“ vysvetlil James MacCarthy, hlavný autor štúdie a výskumný pracovník organizácie WRI Global Forest Watch.
Zatiaľ čo les nakoniec vyrastie a pomôže izolovať uhlík v budúcnosti, bude to trvať desaťročia, kým sa to podarí, povedal Jacob Bendix, profesor geografie a životného prostredia na Syracuse University, ktorý nebol súčasťou štúdie. Najmenej štyria experti, ktorí hovorili pre The Guardian, uviedli, že klimatické zmeny zohrali kľúčovú úlohu pri extrémnom lesnom požiari v Kanade v minulom roku; ako sa planéta otepľuje, požiare sú čoraz bežnejšie.
Požiare mali katastrofálny dopad aj na životné prostredie. Výrazne ovplyvnili kvalitu ovzdušia na severnej pologuli vrátane častí Európy a Číny, Earth.com Informuje o tom s odvolaním sa na štúdiu Inštitútu fyziky atmosféry (IAP).
„V júli boli v novinách po celom svete fotografie z New Yorku, ktoré ukazovali mesto uväznené v takmer nedýchateľnom oranžovom opare ako z nejakého dystopického filmu,“ povedal Zhe Wang, ktorého štúdia zistila výrazné zhoršenie kvality ovzdušia. na severnej pologuli planéty.
Požiare mali za následok bezprecedentné úrovne PM2,5, čo sú jemné častice s priemerom 2,5 mikrónu alebo menej, ktoré sú škodlivé pre ľudské zdravie. Požiare zničili aj kanadské lesné ekosystémy vrátane biotopov, vegetácie a zdrojov potravy pre voľne žijúce živočíchy.
Zdroj sputnik, preložené cez google