6.1 C
Bratislava
štvrtok, 3 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

„Zomrú“: analytik CIA o nasadení jednotiek EÚ na Ukrajine

RUSSIA TODAY, 01.04.2025, obrázok: Traja, ktorí sú za vojnu: francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecký kancelár Olaf Scholz a predseda vlády Spojeného kráľovstva Keir Starmer. Nemecko,...
HomeFinanciePovinné „poistenie proti prírodným rizikám“ v prípade klimatických škôd: CDU/CSU a SPD...

Povinné „poistenie proti prírodným rizikám“ v prípade klimatických škôd: CDU/CSU a SPD chcú, aby zaň platili majitelia domov

APOLLO NEWS, Wim Lukowsky, 01.04.2025 Povodňová katastrofa v údolí rieky Ahr v lete 2021 bola spôsobená aj politickými chybami.

CDU/CSU a SPD chcú zaviesť povinné poistenie proti prírodným nebezpečenstvám – za dodatočné náklady pre majiteľov domov. Cieľom je zaviesť povinné poistenie budov proti škodám spôsobeným extrémnym počasím, ktoré sa často prezentuje ako dôsledok zmeny klímy.

CDU/CSU a SPD plánujú nové povinné poistenie pre majiteľov domov, ktoré by mohlo byť drahé. Konkrétne sa koaličné rokovania v súčasnosti zameriavajú na poistenie škôd spôsobených prírodnými rizikami, napríklad extrémnym počasím, ako sú záplavy alebo zosuvy pôdy, uvádza sa v rokovacom dokumente pracovnej skupiny pre vnútorné veci, právo, migráciu a integráciu.

Takáto iniciatíva by znamenala, že majitelia domov by si mohli uzatvoriť len také poistenie, ktoré zahŕňa povinné poistenie pre prípad takýchto prírodných rizík. Na presných rámcových podmienkach ešte pracujú potenciálni koaliční partneri, ale vyjednávači v pracovnej skupine sa už na takomto dodatku dohodli.

Existujúce poistné zmluvy vlastníkov bytov by sa preto mali rozšíriť tak, aby zahŕňali novú zložku od dátumu, ktorý sa určí. Nové budovy môžu byť poistené len s poistným krytím proti environmentálnym škodám. Doteraz bol tento krok dobrovoľný, a preto ho môžu rozumne využívať najmä ľudia v postihnutých oblastiach.

CDU/CSU už v minulom volebnom období požadovala povinné pripoistenie – mimochodom s podporou AfD. „Semaforová“ koalícia a najmä minister spravodlivosti Marco Buschmann a jeho FDP však tento plán zablokovali, hoci SPD a mnohé spolkové krajiny vedené sociálnymi a kresťanskými demokratmi tiež presadzovali takúto úpravu.
FDP vtedy argumentovala tým, že nová povinná zložka by mohla viesť k drastickým dodatočným nákladom, ktoré by priamo zaťažili majiteľov domov alebo by sa preniesli na nájomníkov bytových jednotiek. S týmto postojom sa stotožňujú aj jednotlivé združenia. „Povinné poistenie nezabráni škodám,“ vysvetlil pre denník Handelsblatt Alexander Wiech, člen celoštátneho vedenia združenia Haus & Grund.

Namiesto toho Wiech vyzval na preventívne opatrenia vo vysoko rizikových oblastiach. V reakcii na prípadné zavedenie povinného poistenia by sa však štátne preventívne opatrenia mohli obmedziť – keďže majitelia domov by museli byť vo všeobecnosti poistení proti akýmkoľvek škodám – a vystaviť tak niektoré štvrte vyššiemu riziku, vysvetlil.

Vyjednávači zastávajú trochu iný názor: „Máme na zreteli záujmy nájomníkov,“ uvádza sa v dokumente pracovnej skupiny. Uvádza sa v ňom tiež, že by sa malo zaviesť „štátne zaistenie pre prípad škôd spôsobených prírodnými rizikami“. To by umožnilo, aby štát niesol zodpovednosť v prípade, že sa schváli výstavba bytov v rizikových oblastiach, ktoré neskôr postihne extrémne počasie. Tým by sa mohli zmierniť poistné riziká poistencov, napríklad pred modernizáciou.
V sídlach, ktoré sú zriedkavo alebo nikdy postihnuté, by však nové povinné poistenie nemalo významný účinok a stále by viedlo k vyšším nákladom. Podľa rokovacieho dokumentu pracovnej skupiny sa preto skúma, „či by tento model nemal byť vybavený riešením opt-out“.

To by znamenalo, že povinnosť poistiť sa proti prírodným rizikám by sa uplatňovala automaticky, ale majitelia domov by mohli aktívne namietať proti dodatočnému poisteniu. To by umožnilo vlastníkom v regiónoch, ktoré nie sú postihnuté extrémnym počasím, vyhnúť sa dodatočným nákladom na poistenie – ale len v prípade, že sa proti nemu aktívne postavia.
V súčasnosti je v Nemecku proti škodám spôsobeným prírodnými rizikami poistených len niečo vyše 50 % domov. Najneskôr po povodňovej katastrofe v údolí rieky Ahr v lete 2021 – ktorá bola spôsobená aj politickým zlyhaním v oblasti prevencie – sa o tejto téme začalo čoraz viac diskutovať a po neúspešnom návrhu v Bundestagu sa dokonca dostala do volebného manifestu CDU/CSU. „Extrémne výkyvy počasia v Nemecku prudko narastajú,“ uvádzal sa dôvod. Argument, ktorý sa opakovane používa aj na scéne ochrany klímy.

Zdroj:

Zdroj feed chcemeslobodu.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno