„V inštitucionálnych otázkach by sme mali posilniť rolu Európskeho parlamentu, zlepšiť ochranu ľudských práv, slobody médií a právneho štátu. Bez reformy inštitúcií a rozhodovacích procesov bude rozšírenie ťažké,“ uviedol pre TASR Hojsík.
EÚ potrebuje podľa PS aj silnejší rozpočet s vlastnými zdrojmi, aby sme mohli lepšie riešiť nielen spoločnú obranu a energetickú nezávislosť, ale aj nerovnosti medzi členskými štátmi a s nimi spojené sociálne problémy. Tieto zdroje majú pochádzať z oblastí, kde nadnárodné korporácie, najmä v digitálnom sektore, „takpovediac utekajú“ spravodlivému zdaneniu na úrovni členských štátov.
Predseda PS Michal Šimečka pripomenul, že naše členstvo v EÚ nie je samozrejmosťou. Kritizuje, že členstvo v EÚ je vážne spochybňované významnými politikmi. Slovensko potrebuje byť podľa neho silným a konštruktívnym partnerom v EÚ, a to je dnes problém. „Dnes, 21 rokov od vstupu, je Slovensko asi v najslabšej pozícii, pokiaľ ide o naše členstvo v Európskej únii. Sme izolovaní, jediný náš partner je Viktor Orbán, maďarský premiér. Spolu s Maďarskom sme problémové články Európskej únie. Na slovenskú vládu a špeciálne na premiéra Roberta Fica sa medzi našimi partnermi, ale aj v Bruseli, pozerajú cez prsty, a je to práve preto, že slovenský premiér a vlastne aj zvyšok vlády konzistentne len útočí na Európsku úniu a oslabuje tým našu pozíciu,“ vyhlásil na štvrtkovej tlačovej konferencii. Šimečka to považuje do budúcna za veľký problém, pretože nebudeme schopní efektívne napĺňať naše národné záujmy a nebudeme podľa neho vedieť vyťažiť z členstva v EÚ toľko, koľko by sme inak mohli.
„Nástup administratívy Donalda Trumpa a jeho spochybňovanie bezpečnostných záruk pre členské krajiny NATO bolo na európskej úrovni budíčkom,“ zdôraznil europoslanec. Spoločná európska obrana je preto podľa PS horúcou témou aj v europarlamente, kde vznikol samostatný výbor pre obranu. Spoločná obrana na úrovni EÚ by bola podľa Hojsíka ďalšou zárukou našej bezpečnosti a príležitosťou pre efektívnejšie vynakladanie prostriedkov. PS považuje za hrozivé, že pri diskusiách medzi členskými štátmi o téme spoločnej obrany je slovenská vláda „jednoznačným outsiderom“. Tým riskujeme, že zostaneme mimo spoločnej obrany. „To by bolo obrovským ohrozením našej bezpečnosti a suverenity,“ uzavrel Hojsík.
Zdroj feed teraz.sk