Categories: Slovensko

Poslanci schválili novelu Trestného zákona

Bratislava 8. februára (TASR) – Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa má zrušiť. Má tiež dôjsť k viacerým zmenám pri trestných sadzbách, hraniciach škôd pri majetkovej trestnej činnosti aj k úprave premlčacích lehôt. Vyplýva to z novely Trestného zákona z dielne ministerstva spravodlivosti, ktorú vo štvrtok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Parlament o novele rokoval v skrátenom legislatívnom konaní.

Kauzy, ktoré rieši ÚŠP, majú prejsť do agendy krajských prokuratúr. Vláda pri zmene argumentovala odstránením nesúladu v systéme prokuratúry a názorom expertov hodnotiacich aplikačnú prax. Cieľom bol kompromis medzi rozporuplnými názormi na existenciu ÚŠP a prijatie takej právnej úpravy, ktorá povedie k zvýšeniu efektivity konania prokuratúry ako celku, nezávislosti prokuratúry od politických vplyvov a k rešpektovaniu princípov právneho štátu. Právomoc nad vyšetrovaním trestnej činnosti patriacej do pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu má prejsť do pôsobnosti krajských prokuratúr, dohľad nad ich činnosťou Generálnej prokuratúre SR.

Novela tiež mení hranice škôd pri majetkovej trestnej činnosti, skrátiť sa majú premlčacie lehoty pri viacerých skutkoch. Tiež sa majú spresniť pojmy a podmienky spolupráce polície a prokuratúry so spolupracujúcim obvineným.

Novela takisto rozširuje možnosti individualizácie trestu s ambíciou zlepšiť podmienky pre ukladanie primeraných trestov súdmi v jednotlivých prípadoch, „najmä s prihliadnutím na okolnosti spáchaného trestného činu, osobu a pomery páchateľa, a to najmä zavedením dostatočného rozsahu dolnej a hornej hranice sadzieb trestu odňatia slobody a posilnením možnosti ukladania alternatívnych trestov“.

Viac sa majú používať najmä peňažné tresty a tresty domáceho prostredia, úprava reaguje aj na preplnenosť slovenských väzníc. Nová legislatíva má tiež zmierniť neprimerane prísne sankcie pri niektorých druhoch trestných činov s ohľadom na spoločenskú nebezpečnosť jednotlivých trestných činov, konkrétny chránený záujem a jeho význam. „Zosúlaďujú sa trestné sadzby pri niektorých trestných činoch a odstraňujú sa neodôvodnené rozdiely a nesystémové nastavenie niektorých trestných sadzieb. Upravujú sa hranice škody tak, aby to zodpovedalo aktuálnej spoločensko-ekonomickej situácii a jej predpokladanému vývoju v najbližšej dobe, a to najmä s prihliadnutím na historickú, súčasnú a očakávanú infláciu,“ odôvodnil rezort spravodlivosti v dôvodovej správe.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

PREVRÁTENÁ LOĎ: Zahynulo 13 ľudí

Abuja 28. júla (TASR) - Pri sobotňajšom prevrátení lode na rieke v strednej časti Nigérie…

23 sekúnd ago

Google priznal zlyhania varovania pred zemetraseniami v Turecku

Ankara 28. júla (TASR) - Technologická spoločnosť Google priznala, že jej systém včasného varovania pred…

6 minút ago

SR mala dôvody pridať sa k štátom žiadajúcim koniec vojny v Gaze

Bratislava 28. júla (TASR) - Slovensko malo podľa premiéra Roberta Fica vážne dôvody pridať sa…

12 minút ago

NEHODA VLAKU: Hlásia i obete

Berlín 28. júla (TASR) - Nehoda vlaku na juhozápade Nemecka si v nedeľu vyžiadala najmenej…

18 minút ago

Sýria usporiada v septembri prvé parlamentné voľby

Damask 28. júla (TASR) - Sýria by mala v septembri usporiadať svoje prvé parlamentné voľby…

24 minút ago

Merz víta dohodu medzi EÚ a USA, želal by si však viac úľav v obchode

Berlín 28. júla (TASR) - Nemecký kancelár Friedrich Merz privítal dosiahnutie obchodnej dohody medzi Európskou…

30 minút ago