Medzi najčastejšie deportovanými boli občania Gruzínska, Bieloruska a Moldavska. Najviac bolo Gruzíncov s počtom 260 osôb a Bielorusov, ktorých bolo 220. Nasledovalo 150 občanov Moldavska, 90 Kolumbijčanov a vyše 80 Ukrajincov. Väčšina z nich bola vyhostená pre ohrozenie bezpečnosti Poľska a verejného poriadku. Išlo najmä o recidivistov odsúdených za násilné trestné činy, bitky, ublíženie na zdraví, ale aj o vodičov, ktorí opakovane porušili zákazy šoférovania pod vplyvom alkoholu.
Podľa vyjadrenia Moniky Szpunarovej zo Sliezskeho oddielu pohraničnej stráže pre Rzeczpospolitu sa v regióne uplatňuje politika nulovej tolerancie voči cudzincom, ktorí nerešpektujú zákony. Len od začiatku deportovali vyše 50 osôb, pričom za celý minulý rok to bolo približne 80. Vyhostení boli napríklad prevádzači, ktorí prevážali migrantov balkánskou trasou a medzi deportovanými z vojenského letiska vo Varšave bol aj 32-ročný muž podozrivý z terorizmu.
Rastúci počet deportácií súvisí aj s tým, že vláda po tlaku médií a verejnosti sprísnila postup voči cudzincom porušujúcim zákony. Podľa ministra vnútra Tomasza Siemoniaka tvoria cudzinci päť percent podozrivých zo spáchania trestných činov.
V polovici februára počas rozsiahlej akcie bezpečnostných zložiek bolo zadržaných takmer 1500 osôb vrátane členov organizovaných zločineckých skupín. Na akcii sa zúčastnilo vyše 26.000 policajtov a tisíc príslušníkov pohraničnej stráže, ktorí preverili viac než 32.000 adries a lokalít.
(spravodajca TASR Slavomír Gregorík)
Zdroj feed teraz.sk