Categories: Zahraničie

Poľsko navrhlo misiu na ochranu infraštruktúry v Baltskom mori

Harpsund 27. novembra (TASR) — Po poškodení dvoch komunikačných káblov v Baltskom mori poľský premiér Donald Tusk v stredu navrhol vytvorenie spoločnej misie na ochranu infraštruktúry v tejto oblasti po vzore už existujúcej misie NATO známej ako Baltic Air Policing, ktorej cieľom je strážiť vzdušný priestor Estónska, Lotyšska a Litvy. TASR o tom informuje s odvolaním sa na správu agentúry AFP.

„Potrebujeme nové nástroje a ambiciózne prostriedky na boj proti hrozbám. Preto som dnes navrhol vytvorenie misie v Baltskom mori. Som veľmi rád, že to kolegov zaujalo a budeme pokračovať v dolaďovaní detailov,“ povedal Tusk na spoločnej tlačovej konferencii po rokovaní so svojimi kolegami z Dánska, Estónska, Fínska, Lotyšska, Nórska a Švédska vo vidieckom sídle švédskej vlády Harpsund.

Išlo o prvé stretnutie predsedov vlád severských krajín od roku 2017. Poľsko sa na ňom zúčastnilo prvýkrát.

V dňoch 17. a 18. novembra boli vo švédskych teritoriálnych vodách Baltského mora poškodené dva telekomunikačné káble. Najprv prestal fungovať 218-kilometrový kábel zabezpečujúci internetové spojenie medzi Litvou a švédskym ostrovom Gotland, následne aj 1173-kilometrový kábel C-Lion1 spájajúci fínsku metropolu Helsinki s nemeckým prístavným mestom Rostock.

Prípad začala vyšetrovať švédska aj fínska polícia. Predstavitelia niektorých európskych krajín uviedli, že majú podozrenie zo sabotáže súvisiacej s ruskou vojenskou agresiou na Ukrajine. Rusko tieto tvrdenia odmietlo ako „absurdné“ a „smiešne“.

V čase, keď došlo k poškodeniu káblov, sa v oblasti nachádzala čínska loď I Pcheng 3, zatiaľ však podľa oficiálnych informácií nič nenasvedčuje tomu, že by s tým mala niečo spoločné. Plavidlo od 19. novembra kotví v medzinárodných vodách v prielive Kattegat medzi Švédskom a Dánskom, pričom ho sleduje dánske námorníctvo i švédska pobrežná stráž.

Denník Wall Street Journal v stredu napísal, že vyšetrovatelia majú podozrenie, že táto loď ťahala viac ako 160 kilometrov po morskom dne kotvu a káble tak úmyselne pretrhla.

Minulý rok bol vážne poškodený podmorský plynovod Balticconnector a niekoľko telekomunikačných káblov položených na dne Baltského mora. Vyšetrovanie vedené vo Fínsku a Estónsku dospelo k záveru, že škody spôsobila kotva čínskej kontajnerovej lode. Vo vyšetrovacej správe však nebolo uvedené, či k poškodeniu došlo náhodne alebo úmyselne.

V septembri 2022 poškodili výbuchy v Baltskom plynovody Nord Stream 1 a 2 spájajúce Rusko s Nemeckom. Nemecké úrady prípad naďalej vyšetrujú.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

EÚ pokračovala v princípe predtým očakávanej žily v EÚ reagovala na UKR …

📝EÚ pokračovala v princípe📝Zdá sa, že jeV celkom očakávanej žile v EÚ reagovali na ukrajinské…

1 minúta ago

Putin tvrdí, že hlavným cieľom ruských námorných cvičení je školenie odpudzujúcich morských útokov

St.petersburg (Sputnik) - Hlavným cieľom Júlového búrkového cvičenia ruského námorníctva je precvičiť odpudzovanie útokov z…

4 minúty ago

Slovenky v tímovej súťaži skeetu získali bronz

Chateauroux 27. júna (TASR) - Slovenské strelkyne získali na ME v brokových zbraniach vo francúzskom…

10 minút ago

Voľby do českého parlamentu by vyhralo hnutie ANO s 32,9 %

Praha 27. júla (TASR) - Víťazom českých parlamentných volieb by sa stalo hnutie ANO so…

16 minút ago

V druhom štvrťroku 2025 sa byty prenajímali v priemere za 727 eur

Bratislava 27. júla (TASR) - Priemerná cena mesačného nájomného za byt na Slovensku sa v…

22 minút ago

Albanese:Izrael porušuje medzinárodné právo, Palestínsky štát neuznáme

Sydney 27. júla (TASR) - Austrálsky premiér Anthony Albanese v nedeľu vyhlásil, že Izrael „celkom…

29 minút ago