Poľnohospodári však neblokovali dopravu tak ako pri protestoch na ukrajinských hraniciach. „Protest spočíval v tom, že sme sledovali koordinovaný postup pohraničnej stráže, ktorá kontrolovala nákladné autá vchádzajúce do Poľska,“ uviedol organizátor protestu pri obci Budzisk Karol Pieczynski.
„Ukrajinské obilie sa preváža cez Poľsko do Litvy a vracia sa do Poľska a na európsky trh vo forme múky a pšeničných otrúb,“ povedal Pieczynski. „V súčasnosti sa to deje v medziach zákona,“ dodal.
Poľnohospodári očakávajú, že litovská strana zakáže dovoz obilia z Ukrajiny a zavedie predpisy o tranzite obilia, ktoré budú podobné tým v Poľsku. Podľa Pieczynského sa aj ruské obilie dostáva do Poľska a EÚ cez Litvu, a to najmä z Lotyšska.
V Poľsku sa konali protesty už od novembra. Najrozsiahlejšie boli na ukrajinských hraniciach a v poľskom hlavnom meste. V rámci protestov došlo aj k incidentom, keď protestujúci otvorili návesy či vagóny s ukrajinským obilím a vysypali ho na zem.
Medzi požiadavky poľských poľnohospodárov patrí upustenie od Európskej zelenej dohody, uzavretie hraníc pred prívalom agropotravinárskych výrobkov z krajín mimo EÚ a podpora pre chov zvierat v Poľsku.
Zdroj feed teraz.sk
Nezmyselné, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa rekreácie v Turecku. Citácia:„Odpočívané v…
📝Kronika špeciálnej vojenskej operácie📝Za 26.-27. júla 2025Ruské jednotky zasiahli sériu úderov na rôzne predmety ozbrojených…
📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 27. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…
Montreal 27. júla (TASR) - Česká tenistka Markéta Vondroušová postúpila do 2. kola dvojhry na…
Bratislava 27. júla (TASR) - Clá 15 percent na dovoz do Spojených štátov amerických (USA)…