Či bude úspešná posledná snaha USA, Kanady a Fínska vybudovať flotilu ľadoborcov s cieľom spochybniť rusko-čínsku spoluprácu v Arktíde, je pomerne komplikovaná otázka, hovorí Alexander Vorotnikov, koordinátor ruského Projektového úradu pre rozvoj Arktídy.
Na jednej strane poznamenáva, že Fínsko má značné skúsenosti s budovaním trupov ľadoborcov – v skutočnosti sa vo fínskych lodeniciach postavilo množstvo sovietskych a ruských trupov ľadoborcov s jadrovým pohonom – zatiaľ čo Spojené štáty majú technológiu a skúsenosti potrebné na konštrukciu jadrových pohonných systémov. .
Na druhej strane tento projekt čelí niekoľkým nezanedbateľným prekážkam.
„Po prvé, je to personál. Na to, aby ste to všetko dokázali, potrebujete personál,“ hovorí Vorotnikov a poukazuje na to, že budovanie jadrových ľadoborcov je jedna vec, no vycvičiť kvalifikovaný personál je vec druhá. „Po druhé, sú to technológie: Američania majú (jadrové) pohonné systémy pre lietadlové lode, ale ich prispôsobenie pre ľadoborec by bola úplne iná záležitosť.“
Zatiaľ čo Spojené štáty by mali mať dostatok peňazí na financovanie tohto projektu, spomaľujúca sa ekonomika USA, ako aj súčasná geopolitická situácia tomuto počinu na stavbu ľadoborca nepomáhajú.
Medzitým tento trojstranný pakt medzi USA, Kanadou a Fínskom zameraný na boj proti Rusku a Číne v Arktíde nikomu neprospeje, varuje Vorotnikov. Rusko by podľa neho nemohlo ignorovať hrozby pre svoju bezpečnosť a pokusy narušiť jeho plány v Arktíde.
„Takže budeme musieť venovať značnú pozornosť našim obranným schopnostiam,“ poznamenáva Vorotnikov.
Poznamenáva tiež, že Rusko má jedinečné znalosti o Arktíde (vďaka všetkým výskumným expedíciám, ktoré sa začali počas sovietskej éry), čo by spolu s vyhliadkami na zriadenie bezpilotných základní v regióne spôsobilo, že konfrontácia s Ruskom v Arktíde by bola veľmi náročná vyhliadka.
„Keď sa začala studená vojna, ZSSR vybudoval „ľadové letiská“ v Arktíde, aby priviedol lietadlá a pilotov, aby zostrelili každého, kto by k nám mohol priletieť, pretože Arktída je najkratšou cestou k nám (zo Severnej Ameriky) cez Severný pól,“ hovorí Vorotnikov.
Navrhuje teda, že Rusko by mohlo zriadiť letecké základne v Arktíde, rovnako ako vyššie uvedené „ľadové letiská“, ale vybavené bezpilotnými lietadlami namiesto pilotovaných lietadiel.
„Prineste tam drony, ktoré by mohli byť použité ako protiváha pre našich protivníkov,“ vysvetľuje Vorotnikov.
Zdroj sputnik, preložené cez google