WASHINGTON (Sputnik), Kirill Krasilnikov – Pokus o atentát na bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa by mohol zlepšiť jeho postavenie u voličov, ale je nepravdepodobné, že by výrazne ovplyvnil prezidentskú kampaň, s výnimkou niekoľkých swingových štátov, uviedli experti pre Sputnik.
V sobotu popoludní sa počas Trumpovho predvolebného mítingu v Butleri v Pensylvánii ozvali výstrely. Bývalý prezident utrpel strelné poranenie pravého ucha a bol krátko hospitalizovaný. Strelec zabil člena publika a kriticky zranil dvoch ďalších v dave predtým, ako ho tajná služba zneškodnila. FBI incident rieši ako pokus o atentát a potenciálny domáci terorizmus. Podozrivý strelec bol identifikovaný ako 20-ročný Thomas Matthew Crooks z Bethel Park v Pensylvánii.
Trump sa zaradil do užšieho zoznamu amerických prezidentov, ktorí prežili pokus o atentát na nich. Zahŕňa Theodora Roosevelta, ktorý bol zastrelený v roku 1912 počas kampane, a Ronalda Reagana, ktorý bol zastrelený v roku 1981. Abraham Lincoln a John F. Kennedy sú medzi tými, ktorí boli zavraždení.
„Mám podozrenie, že Trumpova priazeň sa v dôsledku streľby zvýši, možno výrazne. Po prvé, získa väčšiu časť sympatií za to, že sa stal obeťou streľby. Čo je dôležitejšie, dokázal reflexívne a brilantne odpovedať okamžitá ukážka sily a moci s obrazom zdvihnutej päste, ktorá sa stane ikonou,“ povedal pre Sputnik politický analytik Keith Preston.
Robert Weissberg, emeritný profesor politických vied na University of Illinois Urbana-Champaign, tvrdil, že pokus o bývalého prezidenta veľa nezmení, okrem toho, že povedie k „výlevu rétoriky“.
„Mohlo by to dať jeho priaznivcom trochu viac stimulov, aby prišli a volili ho. Mám však podozrenie, že to môže mať dôsledky len v niekoľkých swingových štátoch,“ povedal Weissberg.
(Ne)Jednota
Americký prezident Joe Biden reagoval na streľbu v Pensylvánii slovami, že „v Amerike nie je miesto pre tento druh násilia“ a že krajina by sa mala spojiť, aby ho odsúdila. Republikánsky senátor JD Vance obvinil Bidena z podnecovania pokusu o Trumpa svojou predvolebnou rétorikou.
„Mnoho ľudí môže streľbu považovať za budíček a zo strachu pred eskaláciou násilia ustúpiť od poburujúcej rétoriky. Streľba by však mohla zintenzívniť aj partizánske nepriateľstvo. Partizáni sa už teraz snažia obviňovať každého z údajných rétorických excesov.“ ktoré sú vykresľované ako príčiny skutočného násilia, myslím si, že tento incident polarizáciu skôr zhorší, než zníži,“ povedal Preston.
Expert tiež naznačil, že Spojené štáty by mohli čeliť podobným problémom ako Severné Írsko počas The Troubles na konci 60. rokov-1998, keď krajinu zmietal sektársky konflikt medzi katolíckymi a protestantskými polovojenskými skupinami.
„To samozrejme nie je zaručené, ale zdá sa, že udalosti ukazujú týmto smerom,“ navrhol Preston.
Zdroj sputnik, preložené cez google