Koncom budúceho mesiaca bude Huawei testovať svoj nový výkonný procesor AI, Ascend 910 D, aj keď začiatkom mája sa predchádzajúci 910C začne hromadne dodávať...
Irán tento týždeň formálne odmietol tvrdenia anonymných amerických spravodajských zdrojov v amerických médiách, že Islamská republika údajne plánuje zabiť republikánskeho kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa. Plodný iránsko-americký politický pozorovateľ Dr. Mohammad Marandi hovorí Sputniku, prečo tieto tvrdenia nedávajú zmysel a čo majú zakryť.
Irán považuje bývalého prezidenta Donalda Trumpa za „zločinca“, ktorý „musí byť stíhaný a potrestaný“ za atentát na veliteľa jednotiek Quds IRGC Kásema Soleimaniho v januári 2020, ale „zvolil si legálnu cestu, aby ho postavil pred súd“, iránska misia v Iráne. Organizácia Spojených národov o tom informovala Sputnik.
Tvrdenia, ktoré sa tento týždeň objavili v amerických médiách, že Teherán pripravoval zabitie Trumpa mimosúdnymi prostriedkami, sú „nepodložené a zlomyseľné,“ dodala misia, pričom odzrkadľovala komentáre iných iránskych predstaviteľov, že tieto obvinenia nemajú žiadnu podstatu.
Trumpovi spojenci a náhradníci, vrátane jeho syna Donalda Trumpa Jr., sa už napriek tomu snažili dodať príbehu starších médií na dôveryhodnosti.
„Myslím si, že je to skvelá podpora.“ Keď vás ľudia ako (Iránci) chcú vziať von, pravdepodobne to znamená, že je to dobré pre Ameriku a zlé pre Irán. To môže byť najväčšia politická podpora vôbec. Ale keď sa to stane, ich schopnosti sú oveľa viac ako len dieťa s puškou,“ povedal Trump Jr. s odkazom na Thomasa Matthewa Crooksa, 20-ročného potenciálneho Trumpovho vraha, ktorého v sobotu zastrelila americká tajná služba. vypálenie viacerých nábojov z útočnej pušky v štýle AR-15 počas vonkajšieho Trumpovho zhromaždenia na vidieku v Pensylvánii.
Anonymné spravodajské a vládne zdroje v rozhovore pre CNN a Politico oddelili tvrdenia Iránu od sobotňajšieho násilia, ktoré si vyžiadalo Trumpovo zranenie pravého ucha a smrť 50-ročného dobrovoľného hasiča s tvrdením, že spolu nesúviseli, a tvrdili. že Trumpova ochrana bola v skutočnosti už čiastočne posilnená vďaka obvineniam zo sprisahania Iránu.
iracké zbrane hromadného ničenia 2.0?
„Vieme, že americká spravodajská služba vždy klame,“ povedal pre Sputnik bývalý iránsko-americký akademický a medzinárodný pozorovateľ v Teheráne Dr. Mohammad Marandi, ktorý komentoval príbeh Iránu a Trumpa.
„Sú to tí, ktorí tvrdili, že Saddám Husajn vyrábal chemické zbrane a vyvíjal jadrové zbrane a mal spojenie s al-Káidou*. Pred zničením krajiny tiež vzniesli falošné obvinenia voči vláde Líbye. Spojené štáty majú históriu takýchto nepravdivých tvrdení zo strany ich takzvanej spravodajskej komunity. Takže by sme ich naozaj nemali brať vážne,” zdôraznil Marandi.
„Pokus o atentát na Trumpa bol zjavne buď vnútornou prácou, ktorú vykonal Bidenov režim, alebo zložky v rámci Bidenovho režimu, alebo bola americká tajná služba extrémne nekompetentná, pretože strelec bol veľmi blízko a nemalo sa to stať,“ povedal Marandi. „Ak by to bolo Rusko alebo Irán alebo akákoľvek iná krajina s kompetentnou vládou, nebola by šanca, aby sa niečo také stalo,“ dodal a zdôraznil, že pokus „obetného baránka“ Irán je na smiech a tvrdenia „( nepridávajte)“.
Pozorovateľ nevylučuje, že americká spravodajská komunita sa môže „obávať“, že ľudia budú obviňovať priamo Bidenovu administratívu, čo povedie k ďalšej polarizácii napätia v Spojených štátoch, ktoré je už teraz „mimoriadne vysoké“.
„A tak sa pokúšajú rozptýliť alebo odvrátiť pozornosť od seba,“ vysvetlil Mirandi. „Rovnako ako keď Trump vyhral v roku 2016, politický režim v Spojených štátoch, hlboký štát – potreboval obetného baránka, a tak povedali, že Rusko priviedlo Trumpa k moci. Toto je to isté.“
Prieskum agentúry Reuters-Ipsos uskutočnený po sobotňajšom pokuse o zabitie Trumpa a zverejnený v utorok ukázal, že štyria z piatich Američanov sa obávajú, že ich krajina sa „vymkne kontrole“ a veria, že „násilné činy“ „uvrhnú túto krajinu do záhuby“. chaos“ uprostred už aj tak napätého volebného roka.
Zviazať Trumpovi ruky?
Profesor Mirandi nevylučuje, že tvrdenia o atentáte na Irán a Trumpa môžu byť tiež určené na uzavretie Trumpa do zlého vzťahu s Teheránom priamo od začiatku, ak vyhrá voľby v novembri.
Spojené štáty mali notoricky slabé vzťahy s Iránom počas prvého Trumpovho funkčného obdobia, pričom Washington na radu Izraela odstúpil od jadrovej dohody o Spoločnom komplexnom akčnom pláne (JCPOA), čo zvýšilo regionálne napätie presťahovaním americkej ambasády v Izraeli do Jeruzalema, a výmena v sérii významných bezpečnostných konfrontácií, ktoré vyvrcholili v januári 2020 atentátom na Qasema Soleimaniho bezpilotným lietadlom, čo vyvolalo útoky iránskych balistických rakiet na americké základne v Iraku, ktoré zanechali viac ako 100 vojakom traumatické poranenia mozgu.
„Spojené štáty pod vedením Bidena nedokázali zmeniť svoju politiku voči Iránu… Rokovali sme o oživení jadrovej dohody s lepšou ochranou a takmer sme dosiahli dohodu pred dvoma rokmi… (ale) Spojené štáty pod vedením Bidena nedokázali urobiť posledný krok. “ povedala Mirandi.
„Takže Biden zlyhal.“ Trump, bez ohľadu na to, že ním v Iráne pohŕdame, pretože zavraždil generála, ktorý viedol regionálny boj proti ISIS* a al-Káide*, skupine, ktorú USA pomohli vytvoriť, ale Trump potrebuje deeskaláciu. Spojené štáty sú preplnené Čínou, Ukrajinou, Iránom – impérium sa rúca. Takže Spojené štáty sa musia stiahnuť a možno Trumpovi nepriatelia mu v tom chcú zabrániť… To by mohol byť motív sám o sebe,“ zdôraznil pozorovateľ.
V rozhovore pre Bloomberg zverejnenom v utorok Trump naznačil, že USA musia byť „inteligentné“ vo svojej zahraničnej politike, a to aj prostredníctvom protivníkov, čo naznačuje, že vďaka „hlúpej“ politike Joea Bidena sa „Čína spojila s Ruskom, Iránom a Severnou Kóreou“. “ do protiamerického „manželstva“ a stať sa sebestačnými.
„Takže to, čo robíme so sankciami, je, že každého od nás odháňame. Takže nemám rád sankcie. V prípade Iránu som ich považoval za veľmi užitočné, ale sankcie voči Iránu som až tak nepotreboval,“ povedal Trump.
Trump, ktorý sa chválil ukončením jadrovej dohody s Iránom, ktorú nazval „najhlúpejšou dohodou“, naznačil, že „problémom“ je, že Biden „s tým nič neurobil“, aby ju nahradil novou dohodou.
* Teroristické skupiny postavené mimo zákon v Rusku a mnohých ďalších krajinách.