„Asi ste už zachytili a možno aj sami dostali správu do WhatsAppu, v ktorej vás niekto známy žiada o podporu mladého talentovaného dievčaťa v ankete s hlavnou cenou – štipendiom na bezplatné vzdelávanie na celý budúci rok,“ priblížil šéf bezpečnosti Slovenskej sporiteľne Ján Adamovský.
V prvom kroku ide podvodníkom hlavne o to, aby dostali aplikáciu pod svoju kontrolu. Najskôr obeť nasmerujú na relatívne dôveryhodne vyzerajúcu stránku a keď súhlasí s autorizáciou nového zariadenia, získajú cez webové rozhranie potrebnú kontrolu nad aplikáciou. „Takto ako pavúk tkajú obrovskú sieť kontaktov, do ktorej môže spadnúť a zamotať sa v podstate každý z nás,“ upozornil Adamovský.
Keď sa takto podvodníci dostanú ku kontaktom obete, časti jej známych posielajú rovnakú žiadosť o podporu talentovaného dieťaťa v súťaži. Ďalšej časti kontaktov už posielajú z ukradnutého whatsappového účtu žiadosť o pôžičku, ktorá sa pohybuje väčšinou do tisíc eur. V tomto prípade už ide o podvodné získanie peňazí.
Podvodníci sú pripravení aj na to, že im ich obete nepošlú peniaze len tak bez otázok. Aby náhodou na konverzáciu nenarazil skutočný priateľ obete, sedia pred počítačom a odpovedajú na otázky skôr, ako to stihne reálny známy.
„Nezabudnite si skontrolovať v nastaveniach WhatsAppu prepojenia a zrušiť ich, ak máte akékoľvek podozrenie, že ste sa stali obeťou podvodu,“ odporučil Adamovský. Ak človek zistí, že peniaze poslal na podvodný účet, je potrebné obrátiť sa na políciu a svoju banku.
Zdroj feed teraz.sk