Categories: Ekonomika

Podvodníci môžu telefónne čísla zneužiť na krádež údajov

Bratislava 11. januára (TASR) – Telefónne čísla sú pre podvodníkov nástrojom na zasielanie škodlivých správ, pričom zneužiť ich môžu aj na získanie prístupu k bankovým účtom či na krádež firemných údajov. Upozornila na to bezpečnostná spoločnosť Eset, ktorá okrem iného radí overovať žiadosti od neznámych volajúcich.

Útočníci sa na svoje obete môžu zamerať prostredníctvom malvéru maskovaného ako neškodné odkazy alebo prílohy. „Malvér však do zariadenia nainštaluje škodlivý softvér, prípadne z neho exfiltruje osobné údaje. Kybernetickí zločinci vám môžu takisto posielať správy, ktorých cieľom je vylákať od vás prihlasovacie údaje alebo iné osobné informácie cez phishingové stránky,“ uviedla spoločnosť.

Objasnila, že pri schémach presmerovania hovorov podvodníci kontaktujú osobu alebo jej poskytovateľa služieb, pričom nechajú presmerovať telefónne hovory z jej čísla na číslo, ktoré majú pod kontrolou. „Podvodníci, ktorí využívajú výmenu SIM kariet, môžu oklamaním mobilného operátora aktivovať svoju SIM kartu pod vaším menom alebo starým číslom, čím vlastne prenesú vaše číslo na svoju SIM kartu,“ upozornila spoločnosť.

Tieto podvody sú podľa nej hrozbou preto, že sa v súčasnosti mnohé online služby spoliehajú na telefónne čísla z dôvodu overenia a obnovenia účtu. Kompromitácia telefónneho čísla sa preto môže rovnať obídeniu bezpečnostných opatrení vrátane dvojfaktorovej autentifikácie.

Preto spoločnosť radí nikdy neodpovedať neznámym volajúcim. „Vždy, keď vás ‚dôveryhodný‘ subjekt požiada o osobné údaje, najprv mu zavolajte a zistite pravosť tejto žiadosti,“ podotkla spoločnosť. Zabrániť sa dá aj výmene SIM karty alebo presmerovaniu hovorov. Stačí požiadať svojho poskytovateľa služieb, aby zabezpečil účet proti nežiaducim zmenám pomocou ďalších bezpečnostných faktorov. Ide napríklad o zámky SIM karty na zabránenie výmeny alebo iné komplexnejšie overovacie mechanizmy.

Ak chcete zabrániť podvodníkom v zhromažďovaní ďalších údajov o vás, zamyslite sa, čo o sebe zdieľate na internete. Impersonifikácia spočíva v tom, že sa osoba predstaví ako niekto, koho poznáte, preto sa snažte obmedziť svoje verejné vystupovanie,“ dodali odborníci. Taktiež odporúčajú chrániť svoje účty pomocou aplikácií na dvojfaktorovú autentifikáciu namiesto overovania cez SMS správy.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Vondroušová postúpila do 2. kola turnaja WTA v Montreale

Montreal 27. júla (TASR) - Česká tenistka Markéta Vondroušová postúpila do 2. kola dvojhry na…

23 minút ago

Clá 15 % na dovoz do USA sú výsledkom vyjednávania Šefčoviča

Bratislava 27. júla (TASR) - Clá 15 percent na dovoz do Spojených štátov amerických (USA)…

29 minút ago

Klub Chicago Bulls predĺžil zmluvu s trénerom Donovanom

Chicago 27. júla (TASR) - Klub zámorskej basketbalovej NBA Chicago Bulls predĺžil zmluvu s trénerom…

35 minút ago

FC Spartak Trnava zdolal MFK Ružomberok 3:0

Trnava 27. júla (TASR) - Spartak Trnava vstúpil do novej sezóny futbalovej Niké ligy jasným…

41 minút ago

Premiér zablahoželal Šefčovičovi k dosiahnutiu obchodnej dohody s USA

Bratislava 27. júla (TASR) - Premiér Robert Fico (Smer-SD) zablahoželal eurokomisárovi Marošovi Šefčovičovi k dosiahnutiu…

47 minút ago

Nový ročník slovenskej futbalovej súťaže odštartoval tromi remízami

Bratislava 27. júla (TASR) - Nový ročník najvyššej slovenskej futbalovej súťaže odštartoval tromi remízami vrátane…

53 minút ago