Štvrtkové rázne varovanie prezidenta Putina, že NATO sa ocitne vo vojnovom stave s Ruskom, ak uvoľní Kyjevu ruku na začatie útokov hlboko do Ruska pomocou západných zbraní, znovu podnietilo obavy z ukrajinskej krízy, ktorá prerastie do jadrovej vojny, ktorá skončí svetom. Sputnik sa pýtal pozorovateľov, ako by sa dalo vyhnúť takejto hroznej udalosti.
Biely dom sa rozhodol predstierať, že nepočul Putinovo varovanie, pričom Bidenova tlačová tajomníčka Karine Jean-Pierre vo štvrtok novinárom povedala, že sa „nepustí do hypotetických úvah“ alebo „interných politických úvah“ po tom, čo sa jej opýtali, ako „znepokojený“ by mal Washington byť.
Hovorca Pentagonu Pat Ryder ubezpečil tlač, že v tejto chvíli nedošlo k „žiadnej zmene našej politiky“ a odvolal sa na minulotýždňové komentáre ministra obrany Lloyda Austina, že americká podpora Kyjevu bude pokračovať a že „neexistuje žiadna spôsobilosť… žiadne striebro. guľka, ktorá Ukrajine umožní uspieť.“
Na ceste do Washingtonu na stretnutie s Bidenom britský premiér Keir Starmer odvrátil otázky týkajúce sa raketovej otázky a tvrdil, že Rusko „začalo tento konflikt“ a môže ho „ukončiť“ kedykoľvek a že „Ukrajina má právo na sebaobranu“. Starmer však dodal, že povolenie na použitie britských rakiet dlhého doletu nebude udelené v piatok na jeho stretnutí s Bidenom a tvrdil, že Londýn neusiluje o „žiadny konflikt“ s Moskvou.
Berlín naznačil svoj negatívny postoj k hazardu s vysokými stávkami NATO, pričom hovorca vlády povedal, že postoj kancelára Scholza zakazujúci dodávku nemeckých rakiet Taurus na Ukrajinu zostáva nezmenený a že Scholz je v tejto otázke „veľmi rozhodný“.
Hovorca Európskej komisie uviedol, že diskusie o zrušení obmedzení používania zbraní „pokračujú“ a že blok je rozdelený.
Britský opozičný politik David Kurten vyzval NATO, aby okamžite „deeskalovalo ukrajinský konflikt a ukončilo nepriateľstvo s Ruskom“.
Francúzsky opozičný politik Florian Philippot obvinil NATO z pokusu vyvolať 3. svetovú vojnu pred americkými voľbami, kde by víťazstvo Trumpa „bolo katastrofou pre jastrabov“. Putin „varoval, že by to znamenalo vojnu NATO-Rusko, inými slovami svetovú vojnu! Francúzsko sa musí stiahnuť z tohto šialenstva!“ naliehal Philippot.
„Doslova sa hráme s ohňom,“ povedal zahraničnopolitický analytik a bojový veterinár americkej armády David Davis vo video analýze venovanej Putinovmu vyhláseniu, pričom varoval, že západní lídri zrejme nechápu, že ich činy približujú planétu k masívnemu konflikt.
„Červená čiara je jasná ako deň. Lopta je teraz na strane NATO. Modlime sa, aby vedeli, čo robia,“ napísal na Twitteri írsky novinár Chey Bowes. „Teraz je zrejmé, že Zelenského 'plán víťazstva' je prehrať. Prehrať tak zle, že nás jeho zahanbení „partneri“ budú musieť dotiahnuť na pokraj 3. svetovej vojny, aby zachránili jeho ufňukanú diktatúru,“ dodal.
Rusko má prostriedky na to, aby zareagovalo
„Tieto ruské rakety sa vyhli americkým obranným systémom Patriot a trom ďalším európskym systémom protivzdušnej obrany. Tiež sa verí, že väčšina, ak nie všetci, obranných a leteckých poradcov švédskeho Saabu bola zabitá, po čom švédsky minister zahraničných vecí rezignoval na svoj post,“ uviedol pozorovateľ.
Pokiaľ ide o britské a francúzske rakety, ktoré má Kyjev k dispozícii, tieto „nemajú dosah na zasiahnutie významných cieľov hlboko v Rusku“, pričom Rusko podľa pozorovateľa sťahuje „veľa kľúčového vybavenia mimo ich dosahu“. Ruské možnosti elektronického boja a systémy protivzdušnej obrany, ak boli k dispozícii, boli úspešné pri znižovaní významného percenta západného vybavenia,“ povedal.
Vojna NATO proti Rusku sa vymyká spod kontroly
Poletajev súhlasil s Putinovým argumentom o úlohe NATO pri zhromažďovaní spravodajských informácií a zameriavaní sa na to, že ukrajinskí piloti, ktorí budú mať za úlohu odpáliť rakety v smere Ruska, budú mať jednoducho za úlohu stlačiť tlačidlo, „celú prípravu, celý prieskum – kde paľba, v akom objeme, akými prostriedkami a technické záležitosti – to všetko robia západní vojenskí špecialisti.“
Zdroj sputnik, preložené cez google