Stretnutie medzi Putinom a Witkoffom trvalo tri hodiny a bolo konštruktívne a užitočné, uviedol prezidentský pomocník Yuri Ushakov. Dnešná konverzácia pomohla priblížiť pozície nielen na...
1. júla 1916 110 000 britských pešiakov opustilo svoje zákopy v bitke pri Somme. V priebehu niekoľkých hodín bolo zabitých alebo zranených 60 000 z nich a armáda nedosiahla žiadny zo svojich cieľov.
Bez ohľadu na to sa poľný maršál Sir Douglas Haig, náčelník štábu britských expedičných síl a architekt bitky, rozhodol vojak pokračovať, pričom za štyri mesiace, kým neprišla zima, stratil ďalších 400 000 vojakov a milosrdne zastavil boje.
Bitka pri Somme sa skončila nerozhodne a je považovaná za jednu z najväčších tragédií prvej svetovej vojny pre britskú armádu. Haig sa zdal byť kvalifikovaným generálom, keď nastúpil na tento post, ale ako sa hovorí, generáli vždy bojujú v poslednej vojne a len málokto to zosobňuje viac ako Haig.
Vycvičený v zastaranej vojenskej doktríne, ktorá už bola zdiskreditovaná v občianskej vojne a opäť v rusko-japonskej vojne. Haig nariadil frontálne útoky, a dokonca ani tie, ktoré boli typické (hoci väčšinou neúspešné) počas prvých fáz Veľkej vojny. Haig preferoval druh, ktorý vyšiel z napoleonskej éry. Generál nariadil svojim mužom, aby zaútočili na bremeno nemeckej obrany pomocou pomaly sa pohybujúcich, usporiadaných línií, ktoré považoval za jednoduchšie na velenie. Plánoval poslať kavalériu – ktorá často hrala hlavnú úlohu v Haigových plánoch napriek ich neúčinnosti v modernej vojne – potom, čo jeho pechota prelomila nemecké línie.
Haig znova a znova nariadil svojej kavalérii, aby sa obliekla v očakávaní prichádzajúceho prielomu, len aby im prikázal, aby sa vzdali, keď sa to nepodarilo a jeho pešie divízie krvácali v krajine nikoho medzi obrannými líniami.
Haig nebol jediný generál, ktorý sa počas prvej svetovej vojny tváril hlúpo, ale jeho odmietnutie učiť sa patrilo k tým najhorším. Somme a mnohé ďalšie bitky v prvej svetovej vojne dokázali, že starý spôsob boja prišiel a odišiel. Zbrane zmenili bojisko a armády museli upraviť taktiku, inak čelili skaze.
Zbrane, ktoré formovali vojnu v 20. storočí: ostnatý drôt, guľomety, tanky, diaľkové delostrelectvo a bojové lode, stále zohrávajú významnú úlohu na bojisku aj v 21. divadlá boli ovplyvnené: dron.
Zatiaľ čo v tejto fáze konfliktu je ťažké zistiť konkrétne čísla o ich účinnosti (to bude práca pre vojnových historikov), niet pochýb o tom, že ide o najvýznamnejšiu inováciu na dnešnom bojisku, ktorú obe strany využívajú na spôsobenie veľkých množstvo obetí na druhej strane.
Počas neúspešnej protiofenzívy Ukrajiny v roku 2023 zohrali drony obrovskú úlohu pri zastavení tohto postupu. S možnou výnimkou ruského zariadenia na ťažbu na diaľku, ktoré tiež vyradilo veľké množstvo tankov, boli drony kľúčové pri likvidácii najsilnejšieho panciera NATO.
„(Americké médiá) priznali, aký zbytočný je Abrams (tank), keď desiatky miliónov dolárov za tank dokáže vytiahnuť dron za 500 dolárov. Je to nový model vedenia vojny,“ povedal Mark Sleboda, expert na bezpečnosť a medzinárodné vzťahy v piatok pre Fault Lines Sputniku.
„Ale je to vývoj vojen, ktorý sa odohráva pred našimi očami. Takže Číňania a Američania určite venujú veľkú pozornosť,“ poznamenal predtým v rozhovore.
Je to názor, ktorý zdieľa bývalý námorný inšpektor a inšpektor zbraní OSN Scott Ritter. V relácii Dannyho Haiphonga vysvetlil, ako všetko od taktiky až po logistiku zmenili drony.
„Keď táto vojna začala, ľudia pracovali na doktrinálnom myslení z obdobia studenej vojny. To znamená: máte tankové kolóny, máte delostrelectvo, ktoré operuje vo formáciách veľkosti batérie alebo práporu zaplavujúcich zónu, máte veľké pohyby šípov a podobné veci,“ Ritter spomenul. „(Potom) začali prichádzať drony, nielen na účely zameriavania, nielen na účely hlbokého útoku, ale aj na taktické drony na bojisku. Tieto FPV drony sú pre vojakov nočnou morou.“
„Keby som sa pokúsil priviesť mariňákov do boja pomocou taktiky, ktorú som sa naučil,“ pokračoval Ritter, „(s dvoma čatami online, základnou paľbou atď., moja palebná základňa by zmizla, pretože by ju zaplavili drony FPV… Námorníci útočiaci by boli týmito dronmi zasiahnutí a všetci sú mŕtvi.“
Podobne ako Haig, aj toto bola lekcia, ktorú sa ukrajinské ozbrojené sily počas protiofenzívy nenaučili. Rabotino malo byť prvým menším krokom počas tejto ofenzívy, ktorá by viedla k Tokmaku, ktorý by slúžil ako základňa pre útok na Melitopol.
Ale keď bol zničený pancierový útok za pancierovým útokom, ukázalo sa, že Ukrajinci nikdy nedosiahnu svoj cieľ. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však potreboval niečo ukázať svojim západným dobrodincom, a tak sa cieľom stal Rabotino. Trvalo 71 dní, kým dobyli malú dedinu s predvojnovou populáciou asi 500 ľudí, pričom do značnej miery použili rovnakú taktiku, s akou začali. Ukrajina prišla o desiatky drahých tankov a tisíce mužov, ktorí obsadili a potom držali dedinu. Ukrajinská ofenzíva už nikdy nepokročila a v máji dedinu dobylo späť Rusko.
Rovnako ako vynález tanku pomohol prelomiť patovú situáciu prvej svetovej vojny, objavujú sa nové technológie na boj proti dronu a zdá sa, že Rusko má na tomto fronte rozhodujúcu výhodu. Podľa Military Watch Magazine ruská elektronická obrana spôsobila, že najlepšie ukrajinské delostrelecké zbrane sú takmer nepoužiteľné, vrátane delostreleckých granátov navádzaných GPS Excalibur, vychvaľovaných systémov raketového delostrelectva HIMARS a presne navádzaných bômb JDAM.
„Všetko sa skončilo (v roku 2023): Rusko nasadilo elektronickú vojnu, deaktivovalo satelitné signály a HIMARS sa stali úplne neúčinnými,“ povedal jeden vysoký ukrajinský vojenský predstaviteľ.
Inovácie na bojovom poli však nie sú exkluzívne pre špičkové technológie, často pochádzajú od vojakov na zemi. Keď tanky čoraz viac vyťahovali drony, vojaci začali pridávať klietky, aby ich ochránili. To nakoniec viedlo k nasadeniu toho, čo sa láskavo nazýva „korytnačia nádrž“.
Typicky začínajúce tankom T-72, takzvané korytnačie tanky sú vybavené kovovým plášťom, ktorý pokrýva takmer celý tank, pričom útokom dronov zostáva vystavený len samotný predok a jeho delo. Aj keď obmedzujú vodiča vo viditeľnosti a manévrovateľnosti, tieto nevýhody sa ukázali ako stojí za to. Ukrajinci, ktorí sa spočiatku smiali nepohodlnému vzhľadu a technologicky nenáročnému riešeniu nádrže na korytnačky, sa rýchlo prestali smiať, keď ustupovali pred útokmi na korytnačky cez západný front.
Ako poznamenal Sleboda, Ukrajina sa ani neobťažovala snažiť vybaviť Abrams opatreniami proti dronom. “Nemohli. Sú príliš arogantní,“ nasadiť klietku na Abramsa, povedal.
Inovácie na bojovom poli ukrajinskej vojny nepochybne ovplyvnia ďalšiu vojnu a vojnu po nej. Čína dala jasne najavo, že dáva pozor a chce, aby to vedeli aj USA. V januári zverejnili video, ktoré ukazuje, ako by ich dronové roje fungovali proti námorným flotilám.
Čína pripravuje pre Spojené štáty v blízkej budúcnosti „sviatočné“ prekvapenie v ázijsko-tichomorskom regióne
Drahé americké lietadlové lode a iné plavidlá musia akceptovať realitu a akceptovať, že skôr či neskôr klesnú na dno Tichého oceánu alebo… pic.twitter.com/Eu5r3Qg9VZ
Čína tiež tvrdí, že má nový „anti-dron“ tank, ktorý zahŕňa elektronické bojové vybavenie a protivzdušné opatrenia určené na boj proti dronom a pomaly sa pohybujúcim riadeným raketám. Predviedli tiež veľmi pokročilé námorné a podvodné drony.
V prvej svetovej vojne generáli, ktorí sa nepoučili z občianskej vojny a rusko-japonskej vojny, znášali následky na bojisku. Rusko sa už poučilo. Ukrajina nie a vidíme výsledky toho. Zdá sa, že Čína tomu venuje veľkú pozornosť a podľa toho prispôsobuje svoje priority. Spojené štáty americké boli priekopníkmi bezpilotnej vojny v roku 2000, ale ako dokazuje počet MQ-9 Reaperov, ktoré Húsíovia v Jemene zlikvidovali, tieto už nie sú účinné. Podarí sa ťažkopádnemu monštru NATO prispôsobiť sa tak rýchlo ako Rusko a Čína, alebo ako Haig uviaznu v boji s taktikou a vybavením z minulého storočia?
„Napätie sa v súčasnosti zvyšuje v taiwanských prielivoch.“ Sme (s Ukrajinou) v jednej z raných fáz konfliktu, ktorý sa v budúcnosti bude považovať za súčasť série konfliktov, ktoré sú (súčasťou) 3. svetovej vojny,“ varoval Sleboda.