Pripomenul, že tento nárast je výrazne vyšší ako objem úspor, ktoré Slováci za rovnaké obdobie investovali do podielových fondov. A to napriek tomu, že v porovnaní s ktoroukoľvek skupinou fondov ide o veľmi rizikovú investíciu. „Kým objem korporátnych dlhopisov nakúpených Slovákmi narástol za dva roky o 800 miliónov eur, do podielových fondov investovali obyvatelia Slovenska za rovnaký čas len 400 miliónov eur,“ vyčíslil Búlik.
Za týmto vývojom sú podľa neho tri základné dôvody. Prvým je, že dlhopisy predávajú často známe spoločnosti. „Ľudia majú vyššiu dôveru k menám, ktoré sú im známe z bežného života a predpokladajú, že za dlhopisy ručí daná firma svojím majetkom. V praxi tomu tak, žiaľ, vo väčšine prípadov nie je,“ upozornil analytik. Zvyčajne ich totiž vydávajú cez špecializovanú firmu založenú na realizáciu konkrétneho projektu, tzv. SPV (Special Purpose Vehicle). Kúpou dlhopisu investor v zásade vstupuje do tohto projektu a znáša jeho podnikateľské riziko.
Každý investor má záujem o čo najvyššie zhodnotenie. V prípade podnikových dlhopisov by sa však mal pýtať, prečo je niekto ochotný platiť držiteľovi dvojnásobný úrok oproti bankovému úveru, vysvetlil analytik. Poukázal tiež na to, že dlhopisy sa v inzerátoch často tvária ako termínované vklady. „Dlhopis sa v ničom nepodobá na termínovaný vklad. Prísľub úroku a splatenia bez kvalitného zabezpečenia dlhopisu nič neznamená,“ varoval Búlik.
Tieto dôvody sú podľa neho dostatočne silné, aby „prelomili“ opatrnosť v investovaní, ktorú je vidieť v bežných podielových fondoch. V rámci nich majú Slováci 35 % investícií umiestnených v zmiešaných fondoch, ktoré sú konzervatívnou voľbou. Ďalších 20 % investícií je v realitných fondoch, ktoré sú takisto relatívne konzervatívnou investíciou. „To znamená, že viac ako polovica všetkých investícií do podielových fondov je viac-menej konzervatívnych. Naproti tomu v akciových fondoch je uložených len necelých 31 % aktív,“ doplnil analytik. Každý, kto zvažuje nákup korporátneho dlhopisu, by tak podľa neho mal zvážiť, aké riziko je ochotný podstúpiť a nájsť si čas preveriť jeho kvalitu.
Zdroj feed teraz.sk
Ministerstvo vnútra zriadilo Národný tím pre vyšetrovanie internetových spravodajských informácií, ktorý bude sledovať sociálne médiá…
https://youtu.be/HwoNdwgdDWoSlováci budú bojovať? Propaganda, alebo príprava NATO na útok na Rusko | TV OTVV exkluzívnom…
📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 26. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…
📝Exacerbácia na hranici Thajska a Kambodže📝Čo je známe výsledku 26. júla?Konflikt na hranici Thajska a…
Naí Dillí 26. júla (TASR) - Záujem Xaviho Hernandeza o trénovanie indickej futbalovej reprezentácie bol…
Izrael opakovane podniká nálety na libanonskom území aj napriek prímeriu, ktoré bolo dohodnuté v novembri…