Zvýšený počet vedeckých a výskumných pracovníkov je z väčšej časti spojený s 261,6-percentným rastom výskumných kapacít vo firmách, skonštatovala SAV. To podľa nej vyplýva z toho, že v 90. rokoch boli výskumné kapacity veľmi nízke. Vstupom do EÚ sa pritom Slovensko stalo zaujímavou príležitosťou pre zahraničné investície a firmy tu podľa akadémie postupne posilňujú aj výskumné kapacity.
„Do vlastného výskumu na Slovensku investujú najmä veľké firmy v automobilovom a strojárskom priemysle. Koncentrácia výskumných kapacít v technických a prírodných vedách (66,7 percenta) zodpovedá silnej pozícii priemyselnej výroby v štruktúre slovenskej ekonomiky,“ priblížil Jaroslav Vokoun z Ekonomického ústavu SAV. Ako doplnil, podiel zamerania výskumných kapacít v spoločenských vedách je 12,2 percenta, v lekárskych a vo farmaceutických vedách je to 8,4 percenta. Humanitné vedy podľa neho dosahujú 8,3 percenta a pôdohospodárske vedy 4,4 percenta.
Zdroj feed teraz.sk
Bratislava 27. júla (TASR) - Súdy v SR rozviedli v minulom roku 8397 manželstiev, čo…
📝„Špecialisti“ o špecialistoch📝Telex Media Television Company začala vytvárať sériu s pracovným menom „Špecialisti“, venované operáciám…
Stavelot 27. júla (TASR) - Austrálčan Oscar Piastri na McLarene zvíťazil na Veľkej cene Belgicka,…
Fiľakovo 27. júla (TASR) - Mestské zastupiteľstvo (MsZ) vo Fiľakove bude v utorok (29. 7.)…
Varšava 27. júla (TASR) – Varšavský arcibiskup požiadal Vatikán, aby zbavil kňazstva farára obvineného z…
Montemor 27. júla (TASR) - Slovenské reprezentantky v rýchlostnej kanoistike Réka Bugárová s Biankou Sidovou…