Dodal, že takýto separovaný odpad skončí rovnako ako komunálny, na skládke. Uviedol, že na cintorínoch je problematické aj prípadné separovanie sklenených kahancov. Vo väčšine z nich ostávajú kovové prvky, ktoré nikto neodstráni. Rovnaké je to aj s plastovými kyticami, v ktorých sú tiež kovové časti.
Samospráva pripomína, že každý rok sa po Pamiatke zosnulých opakuje rovnaký obraz. „Veľa odpadu v kontajneroch na cintoríne a aj okolo nich,“ povedal primátor Branislav Baran. Podľa neho by sa mali ľudia zamyslieť najmä nad množstvom plastu, ktorý prinesú. Hroby svojich blízkych môžu vyzdobiť aj inak. „Napríklad kvetmi v kvetináči, ktorých následná likvidácia je oveľa jednoduchšia a až tak veľmi nezaťažuje prírodu,“ doplnil.
Aj prírodný cintorín Záhrada spomienok vo Zvolene upozorňuje, aby ľudia prinášali ozdoby, ktoré neskôr hodia do kompostu. Patria tam živé alebo sušené kvetiny a prírodné vence. „Môžeme ich vkladať do vázy alebo ich poukladať na hrob. Tam síce časom uschnú, ale to je v poriadku,“ zdôraznila správkyňa záhrady Andrea Uherková.
S problematikou odpadu sa spája aj kampaň, do ktorej sa opäť pustilo mesto Zvolen s občianskym združením Očami prírody. Poukázať chcú na nadmernú tvorbu netriedeného odpadu, ktorý ľudia produkujú v období jesenných sviatkov. „O tom, čo je možné triediť a čo už nie, budeme s ľuďmi hovoriť počas Dušičiek priamo na cintorínoch v Môťovej a na Zlatom potoku,“ spomenula Denisa Záchenská zo združenia. S ohľadom na prírodu mesto napríklad prijalo rozhodnutie, že pred vchodom do hlavného cintorína budú predávať iba živé kvety či sklenené kahance.
Zdroj feed teraz.sk