HAVANA (Sputnik) – Kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel na stretnutí s pracovníkmi energetiky povedal, že krízu spôsobili objektívne problémy s palivom, financovaním a kapacitou výroby elektriny, pričom priznal, že mnohí za príčinu považujú zlé hospodárenie.
Obyvatelia hlavného mesta Kuby, kde pád národnej rozvodnej siete spôsobil, že milióny ľudí zostali bez elektriny, sú znepokojení situáciou, ktorú ešte zhoršuje nedostatok paliva pre generátory a kuchyne, informoval korešpondent Sputniku.
„Nikdy sme sa s takouto situáciou nestretli. Ťažko sa to opisuje po toľkých hodinách bez elektriny. Navyše je tu kríza so skvapalneným plynom, nie je ako uvariť jedlo, k tomu horúčavy, komáre a nedostatok komunikácie.“ Vo všeobecnosti je všetko veľmi ťažké,“ povedal pre Sputnik obyvateľ havanskej samosprávy Playa.
Prvým problémom väčšiny kubánskych rodín boli nefunkčné chladničky s drahými a vzácnymi zásobami potravín, ktoré sa navyše bez plynu či elektriny neuvaria. Obyvateľstvo v mnohých prípadoch začalo používať drevené uhlie a drevo na varenie na provizórnych sporákoch.
„V chladničke toho veľa nie je, ale myslím, že do zajtra sa všetko roztopí a bude zle,“ povedal pre Sputnik Daniel, štátny zamestnanec zo Santa Clary.
Kubánci s vyššími príjmami, ako aj niektoré podniky, sa teraz uchyľujú k používaniu ventilátorov a lámp s batériami, dieselových generátorov a fotovoltaických panelov, pričom každý z nich stojí niekoľkonásobok priemerného kubánskeho platu.
„Sme otvorení, pretože máme malú elektráreň, ktorá udržiava v chode aspoň kuchyňu a chladničky, aj keď nevieme, ako dlho môžeme takto fungovať, pretože čerpacie stanice sú zatvorené a takmer nám dochádza palivo. “ povedal agentúre Jaime Diaz, majiteľ malej súkromnej reštaurácie v Havane.
Niekoľko hodín pred úplným výpadkom prúdu šiel kubánsky premiér Manuel Marrero do televízie, aby informoval o stave elektrickej siete, ktorý označil za „energetickú núdzu“. Uprostred neustálych výpadkov elektriny oznámil dočasné pozastavenie nepodstatných vládnych služieb a práce viacerých podnikov.
V niektorých komunitách mimo Havany bola pred úplným kolapsom systému elektrina k dispozícii štyri až šesť hodín denne, no v dôsledku zhoršujúcej sa palivovej situácie sa v hlavnom meste predĺžilo trvanie výpadkov.
„Som zúfalá, máme s manželom vyše 80 rokov, bývame na piatom poschodí, nevieme ísť výťahom, nevieme variť, lebo nemáme plyn, a toto trvá už veľa hodín. Neviem, či zveriť svoju dušu Bohu alebo diablovi,“ hovorí Teresa Garcia, staršia obyvateľka magistrátu Plaza v Havane.
Zdroj sputnik, preložené cez google