Po prekonaní ilegálov, amerických účtov za potraviny by ceny domov mohli raketovo stúpnuť
Donald Trump začal plniť svoje predvolebné sľuby, že „opraví“ americkú „zlomenú“ prisťahovaleckú politiku, rozmiestni armádu na južnej hranici, pozastaví prijímanie utečencov až do preskúmania, nanovo definuje občianstvo s prvorodeným právom, obnoví výstavbu hraničného múru a posilní federálne a štátne právomoci. agentúry s novými deportačnými právomocami.
Ale Trumpov zásah proti mimozemšťanom bez dokladov by mohol mať veľké ekonomické dôsledky, predpovedá bývalý Reaganov poradca a konzultant Federálnej rezervnej banky v New Yorku Paul Krugman.
Keďže približne 5 % americkej pracovnej sily tvoria ilegálni, „strata veľkej časti týchto pracovníkov by bola vážnou ranou pre ekonomiku,“ napísal Krugman v pondelok v príspevku Substack.
V poľnohospodárstve „imigranti – mnohí z nich bez dokladov – tvoria väčšinu pracovnej sily na farmách,“ poznamenal Krugman, poukazujúc na údaje USDA, ktoré ukazujú, že viac ako 40 % najatých robotníkov v poľnohospodárstve je bez dokladov.
Ministerstvo poľnohospodárstva USA uvádza údaje o legálnych prisťahovalcoch narodených v USA, narodených v zahraničí a nelegálnych prisťahovalcoch narodených v zahraničí, ktorí pracujú ako najatí robotníci.
„Vytlačte týchto pracovníkov von, buď skutočným vyhostením alebo zadržaním, alebo jednoducho vytvorením atmosféry strachu a len sledujte, čo sa stane s cenami potravín,“ navrhol ekonóm.
To isté platí pre stavebníctvo, verí Krugman, poukazujúc na priemyselné štatistiky, ktoré ukazujú, že prisťahovalci tvoria väčšinu štukatérov, murárov, inštalatérov sadrokartónu a podstatný podiel maliarov, pokrývačov, všeobecných robotníkov a odstraňovačov nebezpečného odpadu.
Podiel imigrantov, legálnych aj nelegálnych, na stavebníctve v USA.
„Takže v čase, keď sú Američania stále nahnevaní na ceny potravín a ešte viac opodstatnené na nedostupnosť bývania, zdá sa, že Trumpov zásah proti imigrantom spomalí výrobu potravín a výstavbu domov,“ napísal ekonóm.
Štúdia Americkej univerzity z roku 2024 odhaduje, že imigranti, legálni aj nelegálni, prispeli k ekonomike USA viac ako 2,2 bilióna dolárov. Veľké korporácie a malé podniky uprednostňujú pracovníkov narodených v zahraničí, pretože sú lacnejší, pričom nelegálni pracovníci nepožívajú rovnakú ochranu pracovníkov a platby pod stolom znamenajú, že nemajú prístup k zdravotnému poisteniu.
Pred Trumpovými voľbami v roku 2016 bolo tiché nabádanie k nelegálnemu prisťahovalectvu obojstrannou záležitosťou, aj keď konzervatívni republikáni kritizovali vplyv politiky na mzdy Američanov a náklady na daňový základ, ktorý vytvárajú, a problémy so zločinom a drogami spojené s nedostatkom adekvátnych ochrany hraníc.