Po páde Asadovho režimu v Sýrii je stiahnutie USA z Iraku otázne

Bagdad 31. januára (TASR) – Iracká vláda a predstavitelia šiitských proiránskych skupín v Iraku prehodnocujú po páde režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada svoju požiadavku na odchod amerických síl z krajiny. V piatok o tom informovala agentúra AP, ktorá sa odvoláva na viacerých amerických a irackých predstaviteľov, píše TASR.

USA a Irak minulý rok oznámili dohodou o ukončení protiteroristickej koalície zameranej na boj proti Islamskému štátu (IS) a dohodli sa, že americké jednotky po viac ako 20 rokoch Irak opustia. Urobiť by tak mali do septembra tohto roka.

Po uzavretí dohody medzi Bagdadom a Washingtonom irackí predstavitelia deklarovali, že hrozba zo strany IS už nie je taká vážna ako v minulosti a iracká armáda už viac nepotrebuje americkú pomoc pri bojoch proti zostávajúcim bunkám islamistov v Iraku.

Odchod amerických vojsk už dlhšie požadovali aj rôzne šiitské milície podporované Iránom. Svoje požiadavky vystupňovali najmä po začiatku vojny v Pásme Gazy, počas ktorej podnikli aj viacero útokov na americké základne v Iraku.

Pád Asada, ktorý bol blízkym spojencom Iránu, však viacerých irackých aktérov vrátane šiitských politických strán spriaznených s Teheránom prinútil prehodnotiť tento postoj. Koniec sýrskeho režimu podľa AP oslabil pozíciu Iránu v regióne a jeho spojenci v Iraku sa preto teraz cítia zraniteľnejšie.

Mnohí Iračania sa taktiež obávajú, že IS by mohol využiť mocenské vákuum v Sýrii, keďže nové vedenie krajiny stále upevňuje svoju kontrolu a formuje ozbrojené zložky. Veľkú časť sýrskeho arzenálu taktiež zničil Izrael pri náletoch krátko po prevzatí moci v krajine povstalcami.

Jeden z amerických predstaviteľov pre AP povedal, že väčšina šiitských lídrov v súčasnosti preferuje, aby americké sily v krajine zostali. „Obávajú sa, že ak Američania opustia Irak, IS využije mocenské vákuum a situácia v Iraku sa zrúti,“ uviedol. Ďalší z amerických predstaviteľov priblížil, že o zotrvanie americkej prítomnosti viackrát neformálne požiadali aj zástupcovia irackej vlády, a to na najvyšších miestach.

Podobné tvrdenia agentúre poskytli aj viacerí irackí predstavitelia. „Hlasy, ktoré predtým požadovali stiahnutie amerických síl z Iraku, sa výrazne utlmili. Očakávam, že Američania sa tento rok nestiahnu,“ vyhlásil jeden z nich.

Teroristi z IS od roku 2014 ovládali veľké časti Sýrie a Iraku vrátane druhého najväčšieho irackého mesta Mósul. Teroristov sa v Iraku podarilo takmer úplne poraziť v roku 2017 medzinárodnou koalíciou na čele s USA.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

O život prišla 78-ročná cyklistka

Perín-Chym 27. júla (TASR) - Polícia vyšetruje tragickú dopravnú nehodu v okrese Košice-okolie, pri ktorej…

18 minút ago

Zážitkové centrum vedy pripravilo na leto lektorsky vedené workshopy

Bratislava 27. júla (TASR) - Zážitkové centrum vedy Aurelium v Bratislave pripravilo na letné obdobie…

24 minút ago

Štát míňa zbytočne veľa verejných peňazí na obnovu budov

Bratislava 27. júla (TASR) - Štát obnoví päť verejných budov s celkovou podlahovou plochou 22.346…

30 minút ago

Šéf Pentagonu použil Polygraph na hľadanie tých „unikajúcich“ vnútorností do médií – správy

MOSKVA (Sputnik) - Minister obrany USA Pete Hegseth použil polygrafické testy na vyhľadávanie medzi jeho…

32 minút ago

Viacerí plavci z USA bojujú s gastroenteritídou

Singapur 27. júla (TASR) - Viacerí plavci americkej reprezentácie bojujú na MS v Singapure s…

36 minút ago

Bilaterálna spolupráca s Ruskom prospešná pre Maďarsko – maďarský minister zahraničných vecí

Vzťahy Moskvy (Sputnik) medzi Moskvou a Budapeštom sú čestné a založené na vzájomnom rešpekte, Maďarské…

38 minút ago