Stretnutie medzi Putinom a Witkoffom trvalo tri hodiny a bolo konštruktívne a užitočné, uviedol prezidentský pomocník Yuri Ushakov. Dnešná konverzácia pomohla priblížiť pozície nielen na...
V piatok americký predstaviteľ oznámil „plán dvojfázového prechodu pre operácie v Iraku“, vrátane zmenšenia veľkosti americkej vojenskej stopy v krajine. Sputnik sa pýtal dvojice expertov na regionálne záležitosti na dôsledky plánovaného kroku a čo je za tým.
Anonymní americkí predstavitelia obrany začiatkom tohto mesiaca pre Wall Street Journal povedali, že Bagdad a Washington dosiahli dohodu o ukončení prítomnosti amerických a iných zahraničných jednotiek v Iraku do konca roku 2026, nepočítajúc do toho „malý kontingent“, ktorý môže byť povolený. zostať „na neurčito“. Podľa agentúry Reuters môžu odísť „stovky“ vojakov z približne 2500 amerických vojakov.
Vysoký hovorca Bidenovej administratívy v piatok novinárom povedal, že koaličná misia pod vedením USA v Iraku sa formálne skončí v septembri 2025 ako súčasť dvojfázového „vývoja“ jej misie, pričom prvá zahŕňa „ukončenie prítomnosti koaličných síl v Iraku“. určité miesta v Iraku podľa vzájomnej dohody“ a druhý dosiahnutie „dohody, ktorá umožní koalícii pokračovať v podpore operácií proti ISIS* v Sýrii z Iraku… aspoň do septembra 2026“.
USA aktívne využili „protivládne operácie ISIS“ na ospravedlnenie svojej pokračujúcej prítomnosti v Iraku a okupácie a drancovania severovýchodných oblastí Sýrie bohatých na ropu a potraviny.
„Aby bolo jasné, Spojené štáty sa z Iraku nesťahujú,“ uistil americký predstaviteľ v piatok pred novinármi. „Posúvame sa smerom k typu produktívneho dlhodobého bezpečnostného vzťahu, ktorý majú Spojené štáty americké s partnermi po celom svete.“
Irackí zákonodarcovia, predstavitelia a milície vyvíjali tlak na USA, aby ukončili svoju prítomnosť v krajine, siahajúc až do roku 2020, keď útok amerického bezpilotného lietadla zabil v Bagdade Kásema Solejmáního, vysokého iránskeho veliteľa IRGC a vojenského poradcu irackých protiteroristických síl. keď bol na diplomatickej misii zameranej na normalizáciu vzťahov so Saudskou Arábiou. Trumpova administratíva oznámila plány na úplné opustenie Iraku v novembri 2020, ale prichádzajúci Bidenov tím zmenil kurz, premenoval americkú bojovú misiu v krajine na prítomnosť „poradenstva a asistencie“ a medzi rokom 2021 a teraz stiahol len málo vojakov, ak vôbec nejaké.
Plán USA „väčšinou“ ukončiť svoju prítomnosť v Iraku je „očakávaným krokom, myslel som si, že prišiel príliš neskoro,“ povedal pre Sputnik Dr. Muhannad Alazzeh, bývalý jordánsky senátor a komisár pre medzinárodné práva.
Poukazujúc na pravidelnosť útokov a malý počet obetí, ktoré americké sily uniesli rôznym milíciám, vrátane nedávnych pokusov zaútočiť na americké základne delostrelectvom a bezpilotnými lietadlami kvôli americkej podpore Izraela v Gaze, Alazzeh povedal, že roky, ktoré USA strávili v Iraku sa konečne ukázalo „viac než dostatočné na to, aby presvedčili každého nelegitímneho narušiteľa, že musia skončiť.“
„Americká administratíva sa rozhodla napadnúť Irak v roku 2003 pod falošnými zámienkami súvisiacimi so zbraňami hromadného ničenia, ktoré sa nenašli,“ pripomenul Allazzeh a dodal, že sľuby Washingtonu o „oslobodzovaní Iračanov“ a „šírení demokracie“ neboli nikdy splnené. Namiesto toho Washington „necháva za sebou ozbrojený konflikt medzi desiatkami skupín, vážnu korupciu a ochabnutý administratívny systém“.
Nakoniec je Dr. Alazzeh presvedčený, že plány Washingtonu sú spojené s blížiacimi sa voľbami v USA. „USA napadli Irak z volebných dôvodov a odchádzajú z volebných dôvodov,“ povedal.
Pokiaľ ide o plány USA ponechať v Iraku malý počet vojakov aj po stiahnutí väčšiny síl, z hľadiska politikov USA to dáva strategický zmysel, hovorí politológ Dr. Hossein Askari.
„Buďme jasné, Spojené štáty nechcú úplne opustiť Irak. Vždy si bude chcieť udržať miesto v Iraku – monitorovať aktivity Iránu v Iraku, Sýrii, ich dôsledky pre Izrael a podporovať (spojenecké a proamerické) prvky v Iraku,“ povedal Askari, emeritný profesor na Univerzite Georgea Washingtona. .
„Zároveň sú v celom regióne hrozivé známky antiamerikanizmu kvôli úplnej americkej podpore a pomoci Izraelu v jeho prebiehajúcej genocíde. Z tohto dôvodu sa iracký establišment a vláda snažia vytrubovať správu, že v žiadnom prípade nepodporujú Spojené štáty a že ich úloha v Iraku zanikne,“ uviedol pozorovateľ.
*ISIS (tiež známy ako Daesh/ISIL/IS) je teroristická organizácia postavená mimo zákon v Rusku a mnohých ďalších krajinách