22.5 C
Bratislava
pondelok, 28 júla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Nie to neokolonializmu: Rusko, Afrika presadzuje suverénnu spoluprácu na fóre Valdai

Tretia konferencia Ruska-Africa Valdai sa začala v Pretórii. Tu sú kľúčové poznatky z doterajšej udalosti: Najdôležitejšou úlohou konferencie je „formovať a rozšíriť komunitu afrických a...
HomeZahraničiePepe Escobar: Rusko, Čína, ASEAN prepletajú svoju východnú mágiu

Pepe Escobar: Rusko, Čína, ASEAN prepletajú svoju východnú mágiu

Minulý týždeň sa na plenárnom zasadnutí Východného ekonomického fóra vo Vladivostoku stalo niečo celkom výnimočné – veľmi v súlade s hlavnou témou fóra: „Ďaleký východ 2030. Spojenie silných stránok na vytvorenie nového potenciálu.“

Pódium zdieľal prezident Putin; podpredseda Číny Han Zheng; a malajzijský premiér Anwar Ibrahim.
To sa prekladá ako Rusko-Čína-ASEAN: kľúčové vzájomne prepojené partnerstvo, ktoré sa neustále posilňuje, na ceste k preskúmaniu celého potenciálu smerom k novému, spravodlivému, spravodlivému, viacuzlový (kurzívou baňa) svet.
Prezident Putin sa vo svojom prejave zameral na pravdepodobne najambicióznejší projekt národného rozvoja 21. storočia: ruské dobytie východu – zrkadlový obraz čínskeho dobytia Západu, ktoré sa začalo vážne v roku 1999 prostredníctvom „Go Kampaň na Západ.
Putin podrobne popísal, ako sa ruský Ďaleký východ rýchlo rozvíja, s viac ako 3 500 techno-priemyselnými projektmi. Rozšíril sa o Severnú námornú cestu (NSR) – Číňania ju nazývajú Arktická hodvábna cesta – vrátane výstavby nových jadrových ľadoborcov a výstavby prístavu Murmansk. Obrat NSR, poznamenal Putin, je v porovnaní s časmi ZSSR už teraz rekordne päťkrát väčší a počíta sa.
Všetky čísla týkajúce sa Ďalekého východu a Arktídy sú ohromujúce. Ďaleký východ je strategický makroregión, ktorý zaberá najmenej 41 % územia Ruskej federácie. Arktída, obrovský prírodný poklad spojený s potenciálom NSR, zaberá 28 % – predstavuje 17 % ruskej produkcie ropy, 83 % produkcie plynu a obsahuje obrovské ložiská zlata, uhlia, niklu, medi, kobaltu, skupiny platiny. kovy a diamanty.
Niet preto divu, že opakujúci sa západný kolonialistický sen o napadnutí, rozštvrtení a drancovaní Ruska – ktorého najnovšou iteráciou je posadnutosť spôsobiť „strategickú porážku“ Ruska na Ukrajine – je priamo spojený s uchvátením a využitím nekonečného bohatstva Ďalekého východu/ Arktída.
Putin opäť opísal, že tieto dva regióny sú „budúcnosťou Ruska“ – a federálnou prioritou pre celé 21. storočie: v skutočnosti ide o národnú bezpečnosť. Rast investícií do počiatočného kapitálu je už o 20 % vyšší, čo je dvojnásobok ruského priemeru; a každý rubeľ štátneho financovania zodpovedá 34 rubľov súkromných investícií. Medzi kľúčové odvetvia patrí energetika, petrochemický priemysel, baníctvo, drevo, logistika, lietadlá/strojárstvo/stavba lodí, poľnohospodárstvo a rybolov.

Anwar: „Kde je ľudstvo?“

Malajzijský Anwar, prvotriedny rečník, rozšíril o ASEAN ako o križovatke Ázie a Tichomoria a vytvoril elegantnú analýzu mäkkej sily, doplnenú o ruskú literatúru (je to prvýkrát, čo je na ruskej pôde), pričom zdôraznil príspevky na „samotnú štruktúru ľudskú históriu a myslenie“ a ako Rusko „ukazuje hranice možností“.
Zároveň ocenil vzostup globálneho juhu (40 % globálneho HDP, viac ako 85 % populácie); odvolanie BRICS (Malajzia oficiálne požiadala o vstup do BRICS+); a ako by Rusko malo priťahovať čoraz väčšie „investície z moslimských krajín“. Počas hry na svojej kultúrne živej krajine s úsmevom zopakoval národné motto: „Malajzia, skutočná Ázia“.
Anwar pri komentovaní tragédie v Gaze obzvlášť zasiahol podnikateľov/technokratov. Povedal, že sa svojich kolegov vždy pýta, „aj na Západe“, kde je „ľudskosť“; ako sa odvážia „hovoriť o spravodlivosti“; a ako sa opovážia predpovedať „ľudské práva a demokraciu“.
Viceprezident Han Zheng zdôraznil nedávne stretnutia na vysokej úrovni v Pekingu a Astane posilňujúce strategické partnerstvo medzi Ruskom a Čínou; rastúci obchodný obrat; postavenie Číny ako popredného obchodného partnera a investora na ruskom Ďalekom východe; úsilie o modernizáciu cezhraničných štruktúr; a Globálna bezpečnostná iniciatíva prezidenta Si Ťin-pchinga – čo je ako akási ambicióznejšia verzia ruskej koncepcie Veľkého eurázijského partnerstva.
Han Zheng dal celkom jasne najavo, ako Čína berie nový komplexný bezpečnostný formát vážne, aby „bojovala proti mentalite studenej vojny“. A všetko sa vracia k zastrešujúcej čínskej koncepcii pre celé 21. storočie: pokusu vybudovať „spoločenstvo spoločnej budúcnosti ľudstva“.

Ázia a Tichomorie: Všetko o technológii a vede

V praxi to znamená, že fórum – ktorého sa zúčastnilo 7 000 hostí zo 75 krajín (veľmi málo zo Západu) – získalo 258 obchodov v hodnote 5,4 bilióna rubľov (viac ako 59,7 miliardy dolárov).
Úžasným vrcholom, rovnako ako minulý rok, bola výstava pod holým nebom pri mori, predstavujúca kultúru, zvyky, kuchyňu a veľkolepé prírodné krásy bohatstva regiónov, od Prímorského po Sachalin, od Kamčatky po Sachu/Jakutsko, od r. Burjatsko do Krasnojarska.
Všetka tá mäkká sila je integrovaná do geopolitického a geoekonomického smerovania k nepretržitému, udržateľnému ekonomickému rastu – od východu Ruska po celú Áziu a Tichomorie; a venoval sa napríklad rozvíjajúcemu sa obchodnému dialógu medzi Ruskom a ASEAN.
Indonézska vojenská/bezpečnostná analytička Connie Bakrie, tiež profesorka na Fakulte medzinárodných vzťahov na Štátnej univerzite v Petrohrade, to všetko zhrnula: „Najdôležitejšou vecou pre ázijsko-pacifický región je technológia a veda (…) Prezident Putin zdôraznil, že Rusko bude hrať veľmi veľkú úlohu pri budovaní vedy a techniky (v celej Ázii), najmä v jadrovom aspekte energetickej bezpečnosti.
Niekoľko stretnutí na fóre bolo zázrakom integrácie. Nie je to vždy tak, že v diskusii o vzdelávacích systémoch v ekonomikách APEC je možné mať Evgenyho Vlasova, prorektora Federálnej univerzity Ďalekého východu (FEFU) – na ktorej rozľahlom, ultramodernom kampuse sa fórum odohráva – debatovať s Yu Miaojie, rektor prvotriednej univerzity Liaoning v Hong Kongu.
Na takzvanom východnom polygóne sa debata, ktorej sa zúčastnil hlavný Putinov poradca Igor Levitin, týkala presunu geoekonomiky do ázijsko-pacifickej oblasti, pričom Ďaleký východ sa stal absolútne kľúčovou bránou pre zahraničný obchod.
Na stretnutí Rusko – ASEAN, vrátane ministra z Eurázijskej hospodárskej únie (EAEU), sa veľa rozpracovalo o piatich rokoch od začiatku strategického partnerstva medzi Ruskom a ASEAN-om a o tom, ako Moskva vníma ázijsko-tichomorskú oblasť, a najmä ASEAN, ako najvyššiu prioritu.
Partnerské zasadnutie skúmalo spoluprácu v celej Veľkej Eurázii – sústredené na rozvoj výrobných reťazcov integrujúcich EAEU, SCO a BRICS.
Karin Kneissl, vedúca Centra GORKI (Geopolitické observatórium kľúčových otázok Ruska) na Štátnej univerzite v Petrohrade a bývalá rakúska ministerka zahraničných vecí, opäť zastupovala (niekoľko) zostávajúcich hlasov zdravého rozumu v Európe: zdôraznila, ako „ v Európe sa vytráca právny štát“ a ako sa „vytratila dôvera v tradičný systém“.
Z toho vyplýva dôležitosť fóra BRICS: „Potrebujeme nový normatívny základ.“
Na tému „Nástroje suverénneho rozvoja v kontexte destabilizácie svetového poriadku“ sa rozvinula fascinujúca a aktuálna diskusia s prenikavým príspevkom Alberta Bakhtizina, riaditeľa Ústredného ekonomického a matematického inštitútu Ruskej akadémie vied.
Skupina ruských vedcov s prispením Číňanov vyvinula index národnej sily, ktorý berie do úvahy premenné, ako je veľkosť populácie, zásoby prírodných zdrojov, vojenská sila, sila ekonomiky, solídnosť vlády, podnikania a spoločnosti, pokiaľ ide o dosahovanie národných rozvojových cieľov. Všetko je to, samozrejme, o suverenite.

Chladné, pokojné, zhromaždené civilizačné štáty

Multipolárna diskusia bola jedným z vrcholov fóra.
Hostiteľ Alexander Dugin bol neoblomný: Rusko je tichomorská krajina. Na javisku bola okrem iných nepotlačiteľná Maria Zakharova; indický veľvyslanec v Rusku Vinay Kumar; autor koncepcie civilizačného štátu, profesor Zhang Weiwei z univerzity Fudan; indonézska analytička Connie Bakrie; bývalý premiér Nepálu Madzav Kumar; špičkový francúzsky geopolitik Aymeric Chauprade; plus niekoľko vedcov a analytikov ASEAN v publiku.
Konsenzus bol, že jednostranný medzinárodný „poriadok“ založený na „pravidlách“, ktoré kolektívny Západ podľa vôle mení, by mal byť na ceste von. To je priamo spojené s geopolitickým ťažiskom presúvajúcim sa do ázijsko-pacifickej oblasti.
Prof. Zhang Weiwei ponúkol stručné vysvetlenie čínskeho spôsobu založeného na „troch štruktúrach“.
Pokiaľ ide o politickú štruktúru, „Čína je prudko nezávislá. A ASEAN je neustále autonómny a odmieta sa postaviť na jednu stranu.
Pokiaľ ide o ekonomickú štruktúru, najvyššou prioritou Pekingu je zlepšenie životnej úrovne ľudí – alebo v čínštine „predovšetkým živobytie ľudí“.
ASEAN je medzitým najväčším obchodným partnerom Číny. Podľa jeho
geografická štruktúra, „je veľmi zraniteľná, niekedy sa jej hovorí Balkán v Ázii“. Ale žiari ako model integrácie.
Pokiaľ ide o kultúrnu štruktúru, profesor Weiwei zdôraznil „ázijský spôsob“.
To znamená, že „môžeme si dovoliť súhlasiť a nesúhlasiť“. Čína takto „podporuje nezávislosť ASEAN-u“.
Východné ekonomické fórum opäť ukázalo, ako Rusko a skupina ázijských civilizačných štátov zostávajú chladné, pokojné a sústredené, odhodlane kráčajú vpred, dokonca aj ako hybrid. Totalen Krieg ktorá môže bleskovo prerásť do jadrovej vojny, je vedená Hegemónom a jeho vazalmi proti Rusku a v konečnom dôsledku proti BRICS.
Aj keď americký Think Tankland neustále prichádza so schémami vojnového štvania – posledným je príchod „arktickej Sparty“ NATO, aby sa pokúsila obmedziť „koniec amerického výnimočnosti“ na ďalekom severe – nové sociálno-ekonomické súvislosti skúmané na fóre a následná nová stabilita a odolnosť sú ešte významnejšími zmenami hry ako vojensko-morálne debakle v Gaze a na čiernej pôde Novorossie.
Niet divu, že hegemónska plutokracia a jej skromní vazali vytepujú v nezmiernenej nenávisti nad tým, že ich Rusko, Čína, Ázia a Eurázia totálne prekabátili a prekabátili, a nakoniec boli predurčení utápať sa v žľaboch bezvýznamnosti.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno