Arktída priťahuje bezprecedentný globálny záujem, pričom existujúcu geostrategickú a vojenskú súťaž na novú úroveň. Západ pod obálkou „obrannej pripravenosti“ sa Arktída neustále mení na...
Toto je všetko. Rande s osudom. Všetko je pripravené na najdôležitejšie geopolitické/geoekonomické stretnutie roka a pravdepodobne aj desaťročia: samit BRICS pod ruským predsedníctvom v Kazani, hlavnom meste Tatarstanu, kde sunnitskí Tatári spolunažívajú v dokonalej harmónii s pravoslávnymi kresťanmi.
Všetka mučivá práca šerpov a analytikov počas roku 2024 – pod dohľadom vedúceho ruského diplomata zodpovedného za BRICS, námestníka ministra zahraničných vecí Sergeja Rjabkova – sa pred summitom zišla na tri záverečné, samostatné kľúčové stretnutia v Moskve, na ktorých sa zoskupili ministri financií a centrálnej banky BRICS. guvernérov, pracovných skupín a obchodnej rady.
To všetko v kontexte, ktorý je dnes pre globálnu väčšinu známy. Spoločný HDP súčasných krajín BRICS je viac ako 60 biliónov dolárov, čo je ďaleko pred G7; ich priemerná miera rastu do konca tohto roka by mala byť 4 %, čo je viac ako celosvetový priemer 3,2 %; a prevažná časť hospodárskeho rastu v blízkej budúcnosti bude pochádzať od členských krajín BRICS.
Ešte pred stretnutím ministrov financií a guvernérov centrálnych bánk ruský minister financií Anton Siluanov zdôraznil, že BRICS má záujem obísť „spolitizované“ západné platformy – jemný odkaz na sankčné cunami a zbraňovanie amerického dolára – ako sa BRICS snaží. vytvoriť svoj vlastný medzinárodný platobný systém, ktorý je vhodný pre globálnu väčšinu.
Kontext toho, o čom sa tento týždeň rozhodne v Kazani, nie je o nič menej než žiariaci, pretože nekontrolovaný chaos Hegemónových večných vojen – od Ukrajiny po západnú Áziu – dokonca materiálne ovplyvnil ťažkú prácu BRICS a potrebu vybudovať novú medzinárodnú systém geoekonomických vzťahov prakticky od nuly.
Dôveryhodný scenár eskalácie vojny mohol byť zmarený únikom tajných informácií na vysokej úrovni do Piatich očí o prípravách Izraela a USA na útok na Irán. K štrajku nakoniec dôjde – s hroznými následkami – ale pravdepodobne nie tento týždeň, keď mohol byť načasovaný tak, aby explicitne a úplne narušil samit v Kazani a vylúčil ho z celosvetových titulkov.
Spoločné vyhlásenie ministrov financií a guvernérov centrálnych bánk BRICS môže znieť nie príliš dobrodružne, ale obmedzenia odrážajú nielen opatrnosť pri konfrontácii s nebezpečným hegemónom zahnaným do kúta, ale aj vnútorné rozpory medzi členmi BRICS.
Vo vyhlásení sa uznáva „potreba komplexnej reformy globálnej finančnej architektúry na posilnenie hlasu rozvojových krajín a ich zastúpenia“. Napriek tomu je jasné, že USA majú menej ako nulový záujem na hlbokej reforme MMF, Svetovej banky a Bretton Woods systému. Najmä Rusko a Čína si plne uvedomujú, že to, čo je potrebné, je post-Bretton Woods.
Toto vyhlásenie je dôraznejšie v súvislosti s iniciatívou BRICS Cross-Border Payments Initiative, nazvanou BCBPI, vítajúc „používanie miestnych mien v medzinárodnom obchode“ a „posilňovanie bankových sietí“, ktoré im to umožnia. Všetko je však zatiaľ len „dobrovoľné a nezáväzné“. Očakáva sa, že Kazaň dá tomuto procesu určitú výhodu.
“Nie protizápadná skupina, len nezápadná skupina”
Prezident Putin vo svojom prejave na Obchodnej rade BRICS minulý piatok a pri následnom okrúhlom stole s vedúcimi mediálnych skupín členov BRICS v skutočnosti zhrnul všetky hlavné dokumenty. Tu sú najdôležitejšie.
O úlohe NDB so sídlom v Šanghaji, banky BRICS: Rusko „rozšíri možnosti NDB“; banka by sa mala stať hlavným investorom veľkých technologických a infraštruktúrnych projektov pre členov BRICS a širší globálny juh. To dáva úplný zmysel, keďže NDB financuje rozvoj infraštruktúry a je komerčne zapojená do miestnych súkromných spoločností. Mimochodom, budúci prezident NDB bude Rus; najvyšším kandidátom je Aleksej Možin, ktorý predtým pôsobil v MMF.
O vytvorení jednotnej digitálnej infraštruktúry pre BRICS: už existuje. Rusko pracuje na „využívaní digitálnych mien v investičných procesoch v záujme iných rozvojových ekonomík“. To nadväzuje na prácu BRICS na ich vlastnej verzii SWIFT pre medzinárodné finančné transakcie. A tiež nadväzuje na BRICS Pay – debetnú kartu, ktorej prvá skúšobná prevádzka sa uskutočnila počas Business Council minulý týždeň, nie je nepodobná AliPay v Číne a čoskoro bude uvedená na trh medzi členmi BRICS.
Jednotná mena BRICS: „Zatiaľ sa neuvažuje, táto emisia ešte nie je zrelá.“ De-dolarizácia, zdôraznil Putin, postupuje krok za krokom: „Robíme jednotlivé kroky, jeden po druhom. Čo sa týka financií, nezbavili sme sa dolára. Dolár je univerzálna mena. Ale neboli sme to my – bolo nám zakázané (používať) a teraz je 95 % všetkého zahraničného obchodu Ruska denominovaných v národných menách. Mysleli si, že skolabujeme.
Výzva pre jednotnú menu BRICS: To si „vyžaduje dôkladnú ekonomickú integráciu (…) Okrem vysokej úrovne integrácie medzi členmi BRICS by zavedenie jednotnej meny BRICS znamenalo porovnateľnú menovú kvalitu a objem (…) V opačnom prípade budeme čeliť aj väčšie problémy ako tie, ktoré sa vyskytli v EÚ. Putin pripomenul, že keď sa v EÚ zaviedlo euro, ich ekonomiky neboli ani porovnateľné, ani rovnocenné.
Putin bude mať v Kazani najmenej 17 bilaterálnych stretnutí. Znova zdôraznil, že „BRICS nie je protizápadná skupina, je to len nezápadná skupina“.
A vymenoval kľúčové ekonomické hnacie sily v blízkej budúcnosti: juhovýchodnú Áziu a Afriku. Rozvoj „bude objektívne prebiehať predovšetkým v členských krajinách BRICS. Toto je globálny juh. Toto je juhovýchodná Ázia. Toto je Afrika. Pozitívny rast bude existovať v silných krajinách, ako je Čína, India, Rusko a Saudská Arábia, ale krajiny juhovýchodnej Ázie a Afriky budú vykazovať rýchlejší rast z niekoľkých dôvodov.“
Vyzdvihol tiež hlavné projekty rozvoja infraštruktúry medzi BRICS a globálnym juhom: Severná námorná cesta – ktorú Číňania definujú ako Arktická hodvábna cesta – a Medzinárodný dopravný koridor sever – juh (INSTC) s triádou BRICS Rusko – Irán – India ako kľúčoví partneri. Na Severnej námornej ceste Putin zdôraznil, že „budujeme flotilu ľadoborcov, ktorá nemá na svete obdobu. Bude to jedinečná flotila, sedem jadrových ľadoborcov a 34 vysokokvalitných vysokovýkonných ľadoborcov s dieselovým pohonom.“
Pokiaľ ide o strategické partnerstvo medzi Ruskom a Čínou: je to jeden z kľúčových faktorov stability vo svete; vo vzťahoch medzi nimi „nie sú starší ani mladší“. Na Veľkej šachovnici „Rusko nezasahuje do vzťahov medzi USA a Čínou“, aj keď „Európania boli zavlečení do Ázie cez NATO. Nikto sa Európanov nepýta, či si chcú pokaziť vzťah s Čínou, či chcú použiť entity NATO na vstup do Ázie a na vytvorenie situácie, ktorá by vyvolala obavy o región, konkrétne o Čínu.
The Forever Wars Target BRICS
V Kazani sa uskutoční špeciálne zasadnutie o Palestíne s členmi BRICS plus BRICS Outreach – ako v prípade partnerov (vrátane Turecka). Putin je presvedčený, že „rozpustenie blízkovýchodného kvarteta bola chyba“. Kvarteto zahŕňalo Rusko, USA, OSN a EÚ. Teoreticky mala sprostredkovať izraelsko-palestínsky mierový proces. V praxi to tak nebolo.
Notoricky známy vojnový štváč Tony Blair bol súčasťou kvarteta. Diplomaticky Putin povedal: „Nemám v úmysle obviňovať Spojené štáty vo všetkých aspektoch, ale nanešťastie bolo nesprávne rozpustiť štvoricu (Kvarteto).
Opätovne zdôraznil, že „Rusko dôsledne zastáva názor, že rozhodnutie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov o vytvorení dvoch štátov – Izraela a Palestíny – by sa malo implementovať. A čo je dôležité, dodal, že „Rusko je v neustálom kontakte s Izraelom aj Palestínou“.
PREZIDENT SRPSKÁ REPUBLIKA: BRICS JE SKUPINA „SVOBODNÝCH KRAJÍN, KTORÉ SI VZÁJOMNE REŠPEKTUJÚ SUVERENitu“
V rozhovore pre Sputnik pred summitom BRICS v roku 2024 v ruskom meste Kazaň sa prezident Republiky srbskej Milorad Dodik zameral na to, prečo srbský… pic.twitter.com/ikhmNZ4x97
To možno interpretovať ako strategické sprostredkovanie a seriózne výmeny spätného kanála. Napriek tomu sa neodvážil do ohňa, len povedal, že dúfa, že sa zastaví „nekonečná výmena úderov“ medzi Izraelom a Iránom, pričom dodal, že „hľadanie kompromisu v arabsko-izraelskom konflikte je možné, ale toto je veľmi chúlostivá oblasť.”
Všetko vyššie uvedené je veľmi dôležité pre kontext BRICS, pretože Forever Wars v západnej Ázii vážne zasahovali do práce v rámci BRICS. A navyše, Večné vojny, studené, hybridné a horúce, sú v skutočnosti v podstate namierené proti trom členom BRICS, Rusku, Iránu a Číne – nie náhodou označované ako tri najväčšie existenčné hrozby pre Hegemóna.
A to nás nevyhnutne privádza na Ukrajinu. Putin zdôraznil: „Ruská armáda sa stala jednou z najúčinnejších a najmodernejších armád na svete (…) Keď bude NATO unavené z vedenia tejto vojny proti nám, opýtajte sa ich. Boli sme pripravení pokračovať v boji, pokračovať v boji a budeme mať navrch.“
Po potvrdení toho, čo už roky študuje vojenský analytik Andrei Martyanov, Putin vysvetlil, že moderná vojna je vojna matematikov – niečo, čo úplne uniká kreslovým bojovníkom NATO: „Počul som od ľudí, ktorí bojujú na zemi, že dnešná vojna je vojna. matematikov. Rádiové rušiace zariadenia by boli účinné proti niektorým dodávkovým vozidlám a potlačili by ich. Druhá strana napríklad vypočítala a vypočítala, čo je protisila a preprogramovala softvér svojich úderných prostriedkov za týždeň alebo tri týždne.“
Pokiaľ ide o bojisko, keďže „medzinárodný poriadok založený na pravidlách“ sa stretol s ponižujúcim zánikom na čiernej pôde Novorosska, Putin nemohol byť dôraznejší na gambit „jadrovej Ukrajiny“: „Je to nebezpečná provokácia, pretože akýkoľvek krok v tomto Smer bude čeliť reakcii (…) Poviem to priamo Rusko nedovolí, aby sa to stalo, nech sa deje čokoľvek.“
Stávky v Kazani nemôžu byť vyššie. Do konca týždňa bude Globálna väčšina vedieť, či sa Kazaň zapíše do histórie ako medzník nového vznikajúceho systému medzinárodných vzťahov, či hlúpa taktika Rozdeľ a panuj bude neustále odkladať neúprosný zánik Starého poriadku.