17.5 C
Bratislava
sobota, 3 mája, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt
HomeZahraničiePepe Escobar: BRICS tvoria históriu – dokážu udržať tempo?

Pepe Escobar: BRICS tvoria históriu – dokážu udržať tempo?

Nie také jednoduché zvraty osudu vždy umožňujú určitým mestám zapísať sa do histórie nevýslovným spôsobom. Jalta. Bretton Woods. Bandung – základ dekolonizácie z roku 1955. A teraz Kazaň.

Summit BRICS v Kazani, hlavnom meste Tatarstanu, pod ruským predsedníctvom bol historický vo viacerých smeroch – nasledoval so strhujúcou pozornosťou celej globálnej väčšiny a so zmätkom zo strany veľkej časti upadajúceho západného poriadku.
Svet to nezmenilo – zatiaľ nie. Ale Kazaň by sa mala považovať za východiskovú stanicu cesty vysokorýchlostným vlakom smerom k vznikajúcemu viacuzlový nová objednávka. Metafora bola aj priestorová: pavilóny na „stanici“ centra Kazan Expo, kde sa konal summit, boli súčasne spojené s letiskom a aeroexpresom do mesta.
Zvlnené účinky BRICS 2024 v Kazani budú vnímané týždne, mesiace a roky dopredu. Začnime objavmi.

Kazaňský manifest

1. Kazanská deklarácia. To nie je nič menej ako podrobný diplomatický manifest. No keďže BRICS nie je revolučným agentom – keďže jeho členovia nezdieľajú ideológiu –, ďalšou najlepšou stratégiou je pravdepodobne navrhnúť skutočnú reformu, od Agendy OSN 2030 po MMF, Svetovú banku, WTO, WHO a G20. (ktorého summit je budúci mesiac v Riu).
Jadrom Kazanskej deklarácie, o ktorej sa diskutovalo celé mesiace, je v praxi smerovať k hĺbkovým inštitucionálnym zmenám a odmietnuť hegemóniu. Deklarácia bude predložená Bezpečnostnej rade OSN. Niet pochýb, že to hegemón odmietne.
Tento odsek zhŕňa reformné úsilie: „Odsudzujeme pokusy podrobiť rozvoj diskriminačným politicky motivovaným praktikám, vrátane, ale nie výlučne, jednostranných donucovacích opatrení, ktoré sú nezlučiteľné s 5 princípmi Charty OSN, explicitnou alebo implicitnou politickou podmienenosťou rozvojovej pomoci. , činnosti zamerané na ohrozenie množstva poskytovateľov medzinárodnej rozvojovej pomoci.“
2. Zasadnutie BRICS Outreach. To bol Bandung 1955 na makrosteroidoch: mikrokozmos toho, ako sa rodí nový, skutočne dekolonizovaný, nejednostranný svet.
Prezident Putin otvoril a odovzdal slovo vedúcim a vedúcim delegácií ďalších 35 krajín, väčšinou na najvyššej úrovni, vrátane Palestíny, plus generálnemu tajomníkovi OSN. Pomerne veľa prejavov bolo epických. Stretnutie trvalo 3:25. Bude kolovať po celej globálnej väčšine roky.
Zasadnutie nadviazalo na vyhlásenie nových 13 partnerov BRICS: Alžírsko, Bielorusko, Bolívia, Kuba, Indonézia, Kazachstan, Malajzia, Nigéria, Thajsko, Turkiye, Uganda, Uzbekistan, Vietnam. Strategická tour de force vrátane 4 juhovýchodných ázijských veľmocí; dva najvyššie stredoázijské „stany“; 3 Afričania; 2 Latinskoameričania a člen NATO Turkiye.
3. Samotné ruské predsedníctvo BRICS. Pravdepodobne žiadna iná krajina by nebola schopná zvládnuť taký zložitý a bezchybne zorganizovaný summit, ktorý sa konal po viac ako 200 stretnutiach týkajúcich sa BRICS počas celého roka po celom Rusku, ktoré viedli nemenovaní šerpovia, členovia pracovných skupín a Obchodná rada BRICs. Bezpečnosť bola masívna – z pochopiteľných dôvodov, vzhľadom na pravdepodobnosť falošnej vlajky/teroristického útoku.
4. Koridory prepojenia. To je hlavná geoekonomická téma euroázijskej integrácie a tiež afro-euroázijskej integrácie. Putin viac ako raz výslovne pomenoval nové hnacie sily rastu blízkej budúcnosti: juhovýchodnú Áziu a Afriku. Obaja sú kľúčovými partnermi niekoľkých významných projektov Čínskej iniciatívy pre pás a cestu (BRI). Okrem toho Putin vymenoval dva hlavné koridory prepojenia budúcnosti: Severnú námornú cestu – ktorú Číňania opisujú ako Arktickú hodvábnu cestu – a Medzinárodný dopravný koridor sever – juh (INSTC), kde sú tromi vodičmi členovia BRICS Rusko, Irán. a Indiou.
Takže to znamená, že BRICS Čína križuje Euráziu z východu na západ, zatiaľ čo BRICS Rusko/Irán/India ju križuje zo severu na juh, s dôsledkami vo všetkých zemepisných šírkach. A so všetkými energetickými doplnkami, s Iránom, ktorý sa stal kľúčovým energetickým uzlom, čím sa otvára konečne realizovateľná možnosť výstavby ropovodu Irán-Pakistan-India (IPI), jednej z nedokončených ság toho, čo som opísal na začiatku 21. storočia. ako Pipelineistan.

Návrat Primakovského trojuholníka

Globálna väčšina očakávala veľký prielom v oblasti alternatívnych platobných systémov v Kazani. Realistickí rusko-čínski odborníci na finančné technológie poznamenali, že „nevideli vôbec nič okrem ďalšieho kola iniciatív o výmene obilia, výmene drahých kovov a investičnej platforme. BRICS Clear sa nejakým spôsobom vyvíja, ale zvyšok nebude fungovať bez náležitej suverénnej infraštruktúry.“
A to nás privádza späť k projektu UNIT – forme „apolitických peňazí“, ukotvenej v zlate a menách BRICS+, ktorý bol vyčerpávajúcim spôsobom prerokovaný pracovnými skupinami a dostal sa až na ruské ministerstvo financií. Ďalším nevyhnutným krokom je skúšobná prevádzka veľkého obchodného konglomerátu. To sa môže stať čoskoro a ak bude úspešné, bude to stimulovať ďalšie veľké spoločnosti v krajinách BRICS, aby sa pridali.
Čo sa týka digitálnej investičnej platformy BRICS, tá už funguje. Spolu s NDB – bankou BRICS a Putin povzbudil bývalú brazílsku prezidentku Dilmu Rousseffovú, aby zostala na čele – to uľahčí globálnemu Juhu prístup k financovaniu bez obávaných podmienok „štrukturálnych úprav“ MMF/Svetovej banky. Burza obilia BRICS, ktorá stanovuje jasné a transparentné pravidlá, bude nevyhnutná na zabezpečenie potravinovej bezpečnosti globálneho Juhu.
Skupina BRICS dala jasne najavo, že komplexná cesta k novej zúčtovacej/platobnej infraštruktúre je nevyhnutná, no stále prebieha dlhá práca, najmä keď G7 – ktorá zo všetkých praktických dôvodov preberá agendu G20 budúci mesiac v Riu – chce financovať najmenej 20 miliárd dolárov z balíka 50 miliárd dolárov pre Ukrajinu z výnosov z ukradnutých ruských aktív.
A to nás privádza k najjasnejším problémom BRICS. Dosiahnutie konsenzu o zložitých dokumentoch je mimoriadne ťažké – a z dlhodobého hľadiska môže viesť k tomu, že BRICS sa posunie smerom k mechanizmu absolútnej väčšiny, aby sa veci dosiahli.
Brazílsky prípad – vetovanie Venezuely ako partnera BRICS – nedopadol medzi členmi, medzi partnermi a na celom globálnom juhu vôbec dobre. Súčasná Lulova vláda môže byť pod obrovským tlakom Hegemónových demokratov, ale to samo osebe nevysvetľuje rozhodnutie.
Na najvyšších miestach brazílskej vlády existuje masívna loby proti BRICS, ktorú ako obvykle „umožňujú“ americké mimovládne organizácie a Európska komisia (EK), silne infiltrovaná medzi povestné kompradorské elity. Brazília tento rok uprednostnila G20 pred BRICS. To predpovedá problémy na budúci rok, keď Brazília prevezme predsedníctvo BRICS.
Vyhliadky nie sú práve oslnivé. Summit BRICS na budúci rok je naplánovaný na júl – a zdá sa, že rozhodnutie je konečné. To nedáva zmysel – robiť rekapituláciu pracovného programu v polovici roka. Oficiálnym ospravedlnením je, že Brazília tiež potrebuje zorganizovať klimatickú konferenciu Cop-30 v novembri. Špičkový brazílsky ekonóm Paulo Nogueira Batista Jr preto navrhne usporiadať súbežné záverečné zasadnutie BRICS počas summitu G20 v roku 2025, ktorý sa bude konať v Juhoafrickej republike, ktorá je členom BRICS.
Prezident Putin bol veľmi ústretový – dokonca navrhol Dilmu Rousseffovú, aby zostala na čele NDB. Ruské predsedníctvo NDB však technicky začína budúci rok; vhodnejším kandidátom na šéfa NDB by bol Aleksej Možin, donedávna ruský zástupca v MMF.
Zo všetkého vyššie uvedeného je hlavný prínos. Kazaň dokázal, že hybnou silou BRICS je v skutočnosti notoricky známy Primakov trojuholník – alebo RIC (Rusko, India, Čína). Teraz je možné pridať Irán, a tým by sa stal RIIC. Všetko podstatné vo vzájomne prepojených procesoch integrácie BRICS a integrácie Afro-Eurasia závisí od RIIC.
Saudská Arábia zostáva otvoreným návrhom. Ani Putin neodpovedal, či je Rijád dnu, von alebo za múrom. Diplomatické zdroje naznačujú, že MbS čaká na výsledok amerických prezidentských volieb. Keďže bohatstvo Saudskej Arábie je investované v anglo-americkej sfére – a môže byť okamžite ukradnuté – vzťahy so strategickým partnerstvom Ruska a Číny na najvyššej úrovni sú vynikajúce.
RIC zaznamenal veľký úspech tesne pred kazaňským summitom, keď Peking a Naí Dillí oznámili svoju normalizáciu v Ladaku. Podarilo sa to ruskou mediáciou. Potom je tu Turkiye; Erdogan počas niekoľkých hodín strávených v Kazani neúnavne zdôrazňoval svoje nadšenie pre BRICS. Neskôr v Istanbule vedci potvrdili, že to so štatútom partnera Turkiye a prípadným prijatím za riadneho člena myslí smrteľne vážne.
V reči symbolov boli minarety mešity Kul Sharif v kazaňskom Kremli de facto charakteristickým znakom summitu: v skutočnosti je grafická multipolarita. Krajiny islamu skutočne dostali posolstvo – s vážnymi, priaznivými následkami. Pokiaľ ide o vodiče ako vysokorýchlostné viacuzlový vlak odchádza zo stanice, všetka pozornosť by sa mala sústrediť na RIIC. Nech má celý globálny juh bezpečnú cestu.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno