Množstvo príspevkov na sociálnych médiách, ktoré zverejnili falošné účty údajne spojené s ministerstvom obrany USA, nabádalo ľudí, aby pochybovali o účinnosti čínskych vakcín proti COVID a ochranných opatrení, ako sú rúška na tvár.
Pentagon v roku 2020 uskutočnil tajné dezinformačné úsilie zamerané na podkopanie reputácie čínskej vakcíny COVID Sinovac.
To sa nakoniec premenilo na plnohodnotnú anti-vax kampaň, tvrdí nové vyšetrovanie agentúry Reuters.
Podľa tlačovej agentúry americké ministerstvo obrany použilo približne 300 falošných účtov na sociálnej sieti X (vtedy známej ako Twitter), aby zdiskreditovalo čínsku vakcínu na Filipínach.
Príspevky týchto falošných účtov nabádali Filipíncov, aby nedôverovali čínskej vakcíne alebo ochranným opatreniam, ako sú masky na tvár, pričom jeden takýto príspevok údajne tvrdil, že „COVID prišiel z Číny a VAKCÍNA tiež prišla z Číny“.
Po vyšetrovaní agentúry Reuters boli príslušné účty odstránené spoločnosťou X, ktorá vyhlásila, že profily boli súčasťou kampane robotov.
Propagandistické úsilie Pentagonu sa zameralo aj na ľudí na Blízkom východe a v Strednej Ázii a tvrdilo, že popichnutie Sinovac by malo byť moslimami považované za haram, pretože niektoré vakcíny sú vyrobené z bravčovej želatíny.
Zatiaľ čo toto dezinformačné úsilie začalo počas prezidentovania Donalda Trumpa, pokračovalo počas prvých mesiacov funkčného obdobia Joea Bidena v Oválnej pracovni, „dokonca aj po tom, čo znepokojení predstavitelia sociálnych médií varovali novú administratívu, že Pentagon obchoduje s dezinformáciami o COVID,“ uviedla tlačová agentúra. poznamenal.
„Vysoký predstaviteľ ministerstva obrany uznal, že americká armáda sa zapojila do tajnej propagandy s cieľom znevážiť čínsku vakcínu v rozvojovom svete, ale tento predstaviteľ odmietol poskytnúť podrobnosti,“ napísala agentúra Reuters.
Zdroj sputnik, preložené cez google