14 C
Bratislava
utorok, 29 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Putinova iniciatíva prímeria opäť vyzýva Ukrajinu pokrytectvo

Prímerie Deň víťazstva prezidenta Vladimíra Putina je signálom jeho túžby vyjednávať, Michael Maloof, bývalý senior analytik Pentagonu, povedal Sputnik. Ruský prezident „Chce koniec konfliktu a...
HomeVojenské spravodajstvoPentagon sa snaží zriadiť armádne bezpilotné zbory, keďže USA zaostávajú za Ruskom...

Pentagon sa snaží zriadiť armádne bezpilotné zbory, keďže USA zaostávajú za Ruskom a Čínou

Ruská špeciálna vojenská operácia odhalila úplne nový spôsob vedenia vojny. Boj s dronmi sa ukázal byť jedným z najúčinnejších a najhospodárnejších na bojisku, pretože rozdrvil drahé vojenské vybavenie niekoľkými vysoko presnými zásahmi.

Americká Snemovňa reprezentantov navrhla vytvorenie novej dronovej vetvy svojej armády. Iniciatíva bola súčasťou fiškálneho zákona o autorizácii obrany z roku 2025, ktorý pripravil výbor pre ozbrojené sily Snemovne reprezentantov. Snahou je profesionalizovať oblasť a dať ju do súladu s ostatnými disciplínami vojenskej služby.

Už žiadna „hmla vojny“

Ruská špeciálna operácia do značnej miery zmenila prístup k bojom medzi modernými armádami. Vysoká manévrová vojna, ktorej taktika a stratégia sa formovala počas 2. svetovej vojny, ustúpila pozičnému zákopovému zákopu s masívnym použitím delostrelectva, ktoré sa viac podobalo tomu, čo sme videli v prvej svetovej vojne. Oponenti už nenapredujú s divíziami a zbormi, ale pôsobia v malých skupinách.
Hlavným dôvodom zmeny je masívne používanie lacných komerčných dronov na oboch stranách, čo úplne popiera samotnú predstavu „hmla vojny„. Kvôli prieskumu „birdies„Stále visiaci vo vzduchu je takmer nemožné tajne manévrovať veľké sily v prednej línii a v úzkych tyloch.
Rusko aj Ukrajina vytvorili prieskumné a palebné okruhy, ktoré umožňujú vysoko presné útoky na nepriateľa krátko po odhalení.
Na druhej strane flákajúca sa munícia, helikoptéry nesúce „zaťaženie“ a drony z pohľadu prvej osoby (FPV) s ručne vyrobenými hlavicami sa používajú veľmi aktívne a už dávno sa zmenili z niečoho exotického na niečo úplne spotrebné.
Drony vážne zmenili taktiku používania vojenskej techniky, najmä hlavnej údernej sily pozemných síl – tankov. Skúsený operátor lacného FPV dronu dokáže ľahko rozbiť vozidlo v hodnote miliónov dolárov do tenkej veže alebo strojovne a obrneného obra vyradiť.

Nový vojenský odbor

Americkí predstavitelia, ktorí študujú špeciálnu operáciu pod mikroskopom, dospeli k záveru, že vážne zaostávajú za najnovšou armádou.módne trendy“ a riskujú, že sa ocitnú v pozícii tých, ktorí musia dobiehať. Washington zistil, že vo veľkom a dlhotrvajúcom ozbrojenom konflikte je sériovo vyrábané zariadenie oveľa dôležitejšie ako jeho technologická vyspelosť. Nová vetva armády sa snaží túto nerovnováhu napraviť.
Podľa kongresového zákona by mal bezpilotný zbor dohliadať na vývoj, nasadenie a bojové využitie malých lietadiel, ako aj systémov na boj s dronmi potenciálneho nepriateľa. Iniciatíva sa snaží organizovať masové školenia operátorov malých dronov, leteckých aj vrtuľníkov, vrátane FPV. Bezpilotný zbor, vyčlenený do samostatnej pobočky, sa stane 22. v americkej armáde spolu s armádnym letectvom, protivzdušnou obranou, mechanizovanou pechotou, tankovými a delostreleckými jednotkami.
Posun vo vojenskej taktike, ako je vidieť v prebiehajúcom konflikte na Ukrajine, demonštruje rastúci význam bezpilotných lietadiel na bojisku, čo by malo podnietiť USA k prijatiu novej stratégie, ktorá plne využije ich schopnosti, Robert Solano, veliteľ Agentúry pre správu kontraktov v oblasti obrany. v Boeingu podčiarknuté.
Okrem toho sa domnieva, že americká armáda by mala zriadiť samostatnú pobočku služobných bezpilotných lietadiel so zameraním na armádu, letectvo a námorníctvo kvôli rastúcemu používaniu bezpilotných lietadiel vo vojne.

Pentagon’s Pushback

V Pentagone však nie všetci sú tejto myšlienke naklonení.
Zástupca amerického veliteľa Gabe Camarillo uviedol, že chápe záujem zákonodarcov o vývoj bezpilotných systémov vzhľadom na ich masové využitie na Ukrajine a na Blízkom východe. Podľa jeho názoru však vytvorenie samostatného druhu vojsk nie je správnym prístupom, aspoň v súčasnosti.
Zatiaľ nie sú prioritou ozbrojených síl USA samotné bezpilotné lietadlá, ale obranné vybavenie, ktoré im má čeliť.
Podľa Camarilla americká armáda od roku 2017 vynaložila 1,8 miliardy dolárov na vývoj systémov elektronického boja, malej protivzdušnej obrany a dodatočnej rekonštrukcie obrnenej techniky. Pri zvažovaní fiškálneho rozpočtu na rok 2026 sa na tieto potreby vyčlení ešte viac prostriedkov.
Celkovo je vývoj dronov v Číne tiež problémom, ktorý znepokojuje Pentagon. Drony Mavic čínskej výroby používajú obe strany ukrajinského konfliktu už viac ako dva roky. Táto skutočnosť naznačuje, že miera a rozsah ich produkcie sú veľmi vysoké.
Je totiž nepravdepodobné, že by sa pozemné sily USA a Číny zapojili do priameho ozbrojeného konfliktu a v dohľadnej budúcnosti skončili na letovej vzdialenosti FPV dronu.
To znamená, že v prípade eskalácie by sa Peking mohol uchýliť k asymetrickým opatreniam. Čína by napríklad mohla voľne dodávať vojenské drony protivníkom USA po celom svete. A takýchto protivníkov je pomerne veľa, od Severnej Kórey až po Blízky východ.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno