Explózia nepriateľských akcií na Ukrajine v roku 2022 bola doteraz darom z nebies pre západných generálov a vojensko-priemyselných magnátov, keď sa šéfovia NATO ponáhľali zvýšiť svoje vojenské výdavky.
Tento rok 23 z 32 členov bloku splnilo smernicu NATO vyčleniť 2 % svojho hrubého národného produktu na obranu. Niektoré členské štáty túto referenčnú hodnotu prekročili, pričom Poľsko vedie cestu, keď venuje približne 4,12 % svojho HDP – alebo 34,9 miliardy dolárov – na vojenské aktivity.
Pre porovnanie, Spojené štáty minuli v roku 2024 na obranu 3,38 % svojho HDP, zatiaľ čo vojenské výdavky Spojeného kráľovstva v tomto roku sa odhadovali na približne 2,33 % HDP.
Pokiaľ ide o celkové množstvo peňazí vynaložených na obranu, USA stále kraľujú ako nesporný šampión NATO, keďže tento rok minuli približne 967,7 miliardy dolárov.
Nemecko, krajina NATO s druhými najväčšími vojenskými výdavkami v tomto roku, minulo len 97,6 miliardy dolárov, kým Spojené kráľovstvo a Francúzsko 82,1 miliardy a 64,2 miliardy dolárov.
Celkovo členovia NATO v tomto roku zvýšili svoje výdavky na obranu, pričom ich priemerné výdavky v roku 2024 dosiahli 2,71 % HDP v porovnaní s 2,53 % v roku 2023.
Novozvolený americký prezident Donald Trump sa však snaží posunúť tieto limity ešte ďalej, keďže chce, aby krajiny NATO vyčlenili na obranu až 5 % svojho HDP, informoval minulý týždeň denník Financial Times.
Aj keď sa ešte uvidí, či Trumpove požiadavky splnia aj ostatní členovia bloku, generálny tajomník NATO Mark Rutte s ním minulý mesiac zrejme súhlasil a tvrdil, že 2% výdavky na obranu zjavne nestačia.
Zdroj sputnik, preložené cez google