Categories: Nezaradené

Päť najlepších prúdových lietadiel piatej generácie vo svetových vzdušných silách

Južná Kórea oficiálne odštartovala výrobu svojho prúdového stíhača KF-21 Boramae (dosl. 'Fighting Hawk'). Korea Aerospace Industries má kontrakt v hodnote 1,41 miliardy dolárov na výrobu 20 KF-21 do roku 2027 a 120 do roku 2032. KF-21 je klasifikovaný ako prúdové lietadlo 4,5 generácie, ale očakáva sa, že budúce modernizácie z neho urobia lietadlo piatej generácie.

Južná Kórea je najnovšou leteckou veľmocou, ktorá podnikla vpád do technológie stíhačiek novej generácie. Medzi ďalšie prominentné prúdové lietadlá tejto triedy patria:

The Lockheed Martin/Boeing F-22 Raptor – svetovo prvé výrobné prúdové lietadlo piatej generácie. Zavedený americkým letectvom v roku 2005, bolo vyrobených 195 F-22 s nákladmi na jedno lietadlo neuveriteľných 678 miliónov dolárov. F-22, klasifikované ako lietadlá vzdušnej prevahy, mali za úlohu najmä sprevádzať staré ruské strategické bombardéry, dostať sa na letecké základne po celom svete ako demonštráciu sily a lietať bombardovacie lety nad Sýriou a Afganistanom.

Jednomiestne, dvojmotorové prúdové lietadlá majú maximálnu vzletovú hmotnosť 38 ton, môžu zrýchliť na 2,25 Mach a majú bojový rádius 1 100 km. Výzbroj zahŕňa celý rad rakiet a bômb americkej výroby, od rakiet Sidewinder až po hlúpu muníciu vybavenú JDAM. Účtovníci Pentagonu sa opakovane snažili vyradiť F-22 z dôvodu vysokých prevádzkových nákladov lietadiel, ale tieto plány boli zatiaľ odložené.

The F-35 Lightning II – Univerzálna viacúčelová stíhačka Lockheed drží rekord ako najdrahší kus vojenského vybavenia, aký bol kedy vytvorený, s predpokladanými nákladmi na celý program 2+ biliónov USD, podľa Úradu pre zodpovednosť vlády. F-35 má tri varianty – A, B a C, vyrábané pre americké letectvo, námornú pechotu a námorníctvo. Všetky modely F-35 sa dodávajú s jedným motorom a lieta na nich jediný pilot. Tryskové lietadlá s hmotnosťou 27,2 až 31,8 tony majú bojový rádius 935 až 1 241 km, užitočné zaťaženie zbraní medzi 6 800 a 8 160 kg a maximálnu rýchlosť 1,6 Mach.

Napriek ich zavedeniu do prevádzky takmer pred desiatimi rokmi sú F-35 naďalej sužované množstvom problémov, pričom nedávna správa GAO uvádza problémy od chybného podvozku po vibrujúce palivové trubice, krehké elektrooptické zameriavacie systémy a delamináciu vrchlíka. problémy.

The Suchoj Su-57 je vstup Ruska do technológie stealth jet piatej generácie. Su-57, predstavený v roku 2010 a uvedený do prevádzky v roku 2020, je jednomiestne dvojmotorové lietadlo s maximálnou rýchlosťou 2 Mach a bojovým polomerom 1 500 km. Lietadlo má maximálnu vzletovú hmotnosť 35 ton a užitočné zaťaženie zbraní 10 ton, so šiestimi vnútornými a šiestimi vonkajšími pevnými bodmi vybavenými protivzdušnými raketami, radom riadených a protilodných rakiet vrátane Kh-38 a Kh-35 a Navádzané bomby série KAB-250 a 500.

Doteraz bolo vyrobených len asi 22 sérií Su-57, pričom armáda sústreďovala zdroje na Su-35, osvedčený viacúčelový stíhač 4++ gen.

The Chengdu J-20 „Mighty Dragon“ je čínsky dizajn prúdového lietadla piatej generácie s jedinečným drakom, ktorý sa nepodobá ničomu, čo postavili iné svetové letecké veľmoci, s dizajnovými prvkami pravdepodobne prevzatými z Mikojana MiG 1.44, zrušeného prototypu sovietskeho prúdového lietadla. J-20 je jednomiestne dvojmotorové lietadlo s maximálnou vzletovou hmotnosťou 37 ton a nosnosťou ramien až 11 ton.

J-20 má pôsobivý bojový polomer 2 000 km a radarový prierez (RCS) len 0,01 metra. Je vyzbrojený najnovšími čínskymi raketami, vrátane PL-14 – aktívnej radarovej samonavádzacej strely mimo vizuálneho dosahu, ktorá dokáže zničiť ciele až do vzdialenosti 300 km. Pre pozemné súboje nesie prúdové lietadlo prediktívne navádzané bomby s malým priemerom série LS-6.

Niekoľko ďalších krajín pracuje na stíhačkách piatej generácie, medzi nimi India so svojou platformou Hindustan Aeronautics Limited Advanced Medium Combat Aircraft (AMCA), ktorá sa má začať vyrábať v polovici 30. rokov 20. storočia, a japonský Mitsubishi X-2 Shinshin, ktorý má boli presunuté do programu stíhačiek šiestej generácie FX.

Turkiye Turkish Aerospace Industries Kaan – ktorý má byť uvedený na trh koncom 20. rokov 20. storočia, sa zdá byť najbližšie k pripravenosti výroby. Očakáva sa, že tieto lietadlá budú disponovať konfiguráciou jedného alebo dvoch sedadiel, dvoma motormi, pokročilými stealth charakteristikami a tureckými raketami a bombami vzduch-vzduch a vzduch-zem.

Skúšky taxíkov TAI TF-X na základni TAI v Ankare, 17. marca 2023.

Zdroj sputnik, preložené cez google

sputnikglobe.com

Share
Published by
sputnikglobe.com

Recent Posts

Premiér zablahoželal Šefčovičovi k dosiahnutiu obchodnej dohody s USA

Bratislava 27. júla (TASR) - Premiér Robert Fico (Smer-SD) zablahoželal eurokomisárovi Marošovi Šefčovičovi k dosiahnutiu…

5 minút ago

Nový ročník slovenskej futbalovej súťaže odštartoval tromi remízami

Bratislava 27. júla (TASR) - Nový ročník najvyššej slovenskej futbalovej súťaže odštartoval tromi remízami vrátane…

11 minút ago

Angličanky zdolali Španielky v rozstrele a obhájili titul

Bazilej 27. júla (TASR) - Anglické futbalové reprezentantky obhájili titul majsteriek Európy. Vo finálovom zápase…

23 minút ago

Trump potvrdil, že clá pre vývozy EÚ do USA budú vo výške 15 percent

Brusel/Turnberry 27. júla (TASR) - Prezident USA Donald Trump v nedeľu večer vo svojom golfovom…

29 minút ago

Niekoľko ľudí zahynulo po vykoľajení vlaku v juhozápadnom Nemecku

Berlín 27. júla (TASR) - Niekoľko ľudí zahynulo a viacero ďalších utrpelo zranenia pri vykoľajení…

35 minút ago

VIDEO: Premiér Robert Fico má pocit, že niektorých európskych lídrov unavuje 80 …

VIDEO: Premiér Robert Fico má pocit, že niektorých európskych lídrov unavuje 80 rokov mieru v…

40 minút ago