Zámerom zákona je podľa správy zaistiť tresty za falošné informácie na internete, ktoré by mohli vyvolať obavy verejnosti najmä v čase krízy. Za porušenie zákona budú hroziť vysoké pokuty, zákazy práce pre novinárov či väzenie.
Kritici tento zákon označujú za zámienku na ďalšiu cenzúru a obmedzenie slobody prejavu a informácií v islamskej republike. Mnohí Iránci na sociálnych sieťach sa podľa DPA obávajú, že vládnuci režim chce takto znovu získať monopol na spravodajské kanály, aby mohol prezentovať len svoju verziu udalostí.
Stúpenci tvrdej línie v krajine, ktorí majú prevahu v parlamente, odôvodňujú nový zákon tvrdením, že bezpečnostné medzery počas 12-dňového konfliktu s Izraelom spôsobilo vyžívanie internetu a predovšetkým aplikácií ako WhatsApp. Žiadajú preto vytvorenie národného internetu, kde bude povolený prístup len na štátom kontrolované stránky.
Šiitské duchovenstvo v Iráne vníma internet všeobecne ako hrozbu pre teokratický systém vlády. Podľa duchovných mnohé aplikácie kontrolujú zahraniční nepriatelia krajiny. Napriek varovaniam je však takmer celé politické vedenie Iránu aktívne na oficiálne zakázaných platformách ako X, Facebook a Instagram.
Zdroj feed teraz.sk