Nový zákon udeľuje tresty za trestné činy rozdelené do piatich kategórií: zrada, vzbura, odcudzenie štátnych tajomstiev a špionáž, sabotáž s ohrozením národnej bezpečnosti a vonkajšie zasahovanie. Za krádež štátnych tajomstiev hrozí až 20 rokov vo väzení a za trestné činy spojené s velezradou a vzburou doživotie.
Správca Hongkongu John Lee utorok označil za historický deň pre Hongkong a dodal, že zákon do platnosti vstúpi 23. marca. Bude fungovať popri zákone o národnej bezpečnosti, ktorý v Hongkongu v júni 2020 zaviedol Peking. Reagoval ním na rozsiahle prodemokratické protesty.
Nový zákon bol podľa Leeho potrebný na vyplnenie medzier, ktoré zostali po zavedení čínskeho zákona. Ten sa zameriava na odštiepeneckú a rozvratnú činnosť, terorizmus a spoluprácu so zahraničnými silami.
Spojené štáty, Británia a Európska únia upozorňujú, že nová legislatíva bola prijatá urýchlene pritakávačmi v hongkonskom parlamente a môže ešte viac obmedziť občianske slobody v Hongkongu.
Británia svoju bývalú kolóniu vrátila pod čínsku správu v roku 1997 na základe miniústavy. Tá mu na základe princípu „jedna krajiny, dva systémy“ na 50 rokov zaručuje isté slobody vrátane autonómie v oblasti legislatívy a súdnictva.
Zdroj feed teraz.sk
Bratislava 27. júla (TASR) - Dážď môže v noci aj v pondelok (28. 7.) doobeda…
Zatiaľ čo USA a jej európski kamaráti môžu snívať iba o vývoji laserových zbraní, Rusko…
Kranj 27. júla (TASR) - Slovenské reprezentantky v plážovom volejbale Barbora Tokošová a Martina Tereňová…
Bratislava 27. júla (TASR) - Súdy v SR rozviedli v minulom roku 8397 manželstiev, čo…
📝„Špecialisti“ o špecialistoch📝Telex Media Television Company začala vytvárať sériu s pracovným menom „Špecialisti“, venované operáciám…
Stavelot 27. júla (TASR) - Austrálčan Oscar Piastri na McLarene zvíťazil na Veľkej cene Belgicka,…