Slovenskú časť projektu finančne podporí Európsky fond regionálneho rozvoja sumou 534.652 eur. Národné spolufinancovanie predstavuje 80.198 eur. Ukončenie projektu je naplánované na jún 2026, informovala Nadácia Mojmír, ktorá zastrešuje slovenskú časť projektu.
Bývalý anglický park je domovom vyše 300-ročných líp a ďalších chránených druhov drevín. Cieľom komplexnej rekonštrukcie je zachovať jeho dedičstvo a zároveň ho prispôsobiť potrebám 21. storočia. Práce budú zamerané na obnovu prístupových ciest a chodníkov vrátane zabezpečenia bezbariérového vstupu do areálu.
Súčasťou projektu je výsadba nového trávnika, stromov, kríkov, kvetinových záhonov, funkčnej vegetácie a trvaliek. Staré historické dreviny budú odborne ošetrené a poškodené stromy nahradené novými. V rámci projektu vznikne jazero s vodnými rastlinami a filtračným systémom, ktoré zlepší miestnu mikroklímu a podporí biologickú rozmanitosť.
Inštalované budú vodozádržné systémy na zachytávanie dažďovej vody, ktorú bude možné opätovne využívať na zavlažovanie parku. Nový altánok ako viacúčelová terasa ponúkne priestor na oddych, komunitné a kultúrne podujatia. V rámci areálu parku budú osadené infopanely, ktoré poskytnú návštevníkom informácie o ich polohe v parku, aj o jeho faune a flóre.
V partnerskom maďarskom meste Lábatlan bude v rámci projektu zrevitalizovaná historická Gerendayova záhrada a časť pobrežia Dunaja. Na ploche viac ako 6700 štvorcových metrov bude obnovená zeleň, pribudnú desiatky stromov a kríkov. Projekt zahŕňa aj inštaláciu zavlažovacieho systému a solárneho osvetlenia, vytvorenie oddychových zón a osadenie edukatívnych informačných tabúľ.
Spoločným cieľom oboch partnerov je zvyšovať odolnosť voči klimatickým zmenám, podporovať biodiverzitu, zefektívniť hospodárenie s vodou a zároveň sprístupniť kvalitné zelené plochy obyvateľom aj návštevníkom.
Zdroj feed teraz.sk