„Kardináli mali dostatočný čas, aby sa počas uplynulých dní zoznámili, pretože vieme, že tento kardinálsky zbor, ktorý zanechal pápež František, je jeden z najpočetnejších a zároveň najpestrejších, ale uplynulé dni počas generálnych kongregácií kardinálov mali kardináli možnosť spolu diskutovať, spolu sa spoznávať,“ povedal.
Ako doplnil, za ten čas si každý ujasnil, ako vníma cirkev v budúcnosti a kto túto víziu dokáže najlepšie reprezentovať. Myslí si teda, že kardináli budú do konkláve vstupovať už s tým, že vedia, kto je ich preferovaný kandidát a v samotnom konkláve sa potom ukáže, kto z týchto kandidátov má reálnu šancu na zvolenie.
Podotkol, že v prvom kole, ktoré bude v stredu večer, bude každý kardinál voliť toho kardinála, ktorý je mu názorovo, hodnotovo v pohľade na budúcnosť cirkvi najbližší. „V ďalších kolách voľby, teda vo štvrtok, eventuálne v piatok, keď bude vidieť, že tento jeho favorit je napríklad nezvoliteľný, ale iný kardinál, ktorý má podobné videnie cirkvi a hodnotové nastavenie má šancu byť zvolený, tak prejde od toho svojho pôvodne zamýšľaného kandidáta k inému podobnému a takto sa to jednoducho postupne vykryštalizuje medzi dvoch, troch favoritov a voľba už bude v podstate záležitosťou len medzi nimi,“ priblížil.
Analytik ďalej uviedol, že v prípade, že by hlavní favoriti neboli zvoliteľní, nevedeli by dosiahnuť dvojtretinovú väčšinu, prešlo by sa na plán B a boli by volení kardináli možno z druhého sledu. Spomenul aj priebeh konkláve v minulosti a aj toto konkláve môže podľa neho skončiť tým, že bude zvolený niekto z favoritov, ale môže byť zvolené úplne prekvapivé meno, ktoré Európanom ani nič nebude hovoriť.
V Sixtínskej kaplnke Apoštolského paláca vo Vatikáne sa v stredu začne konkláve, na ktorom kardináli s právom voľby zvolia 267. pápeža katolíckej cirkvi. Pápežom sa môže stať ktorýkoľvek pokrstený katolík, avšak prakticky ide vždy o niekoho zo zboru kardinálov. Hlasovať môže každý kardinál, ktorý mal v čase smrti predošlého pápeža menej ako 80 rokov.
Zdroj feed teraz.sk