Šejk Ahmad at-Tajíb Františka nazval „svojím bratom“. Povedal o ňom, že „posilnil vzťahy s Al-Azhárom a islamským svetom prostredníctvom svojich návštev v mnohých islamských a arabských krajinách a svojimi názormi preukazujúcimi spravodlivosť a ľudskosť, najmä pokiaľ ide o agresiu v Gaze a boj proti odpornej islamofóbii“
Aj tibetský duchovný vodca dalajláma ocenil pápeža Františka, predniesol budhistické modlitby na jeho úmysel a pápežskému vyslancovi „vyjadril zármutok“ nad jeho smrťou.
Pápež František „sa zasvätil službe druhým… dôsledne odhaľoval svojimi vlastnými činmi, ako žiť jednoduchý, ale zmysluplný život,“ uviedol vo vyhlásení zo svojho exilového sídla v Indii.
„Najlepšia pocta, ktorú mu môžeme vzdať, je byť srdečným človekom, ktorý slúži druhým kdekoľvek a akýmkoľvek spôsobom,“ dodal.
Budhistickí mnísi v hlavnom tibetskom chráme v severoindickom meste Dharamsala usporiadajú na Františkovu počesť spomienkovú bohoslužbu.
Smrť pápeža má mimoriadny ohlas aj pre budhistických veriacich. Mnohí vnímajú dalajlámu, ktorý v júli oslávi 90. narodeniny, ako „inštitúciu podobnú pápežovi“ nielen pre tibetských budhistov, ale aj pre himalájske oblasti Indie, Bhutánu a Nepálu, Mongolsko a niektoré ruské regióny.
Dalajláma odstúpil z funkcie politického šéfa tibetského ľudu v roku 2011 a sekulárnu moc odovzdal vláde, ktorú si demokraticky vybrali Tibeťania z celého sveta.
Zdroj feed teraz.sk