V minulom roku úrad realizoval chemicko-technologický i archeologický výskum a prieskum lokalít, vydaných bolo 13 rozhodnutí o náleznom v hodnote viac ako 76.000 eur. „Zdigitalizovaných bolo aj 37 pamiatkových objektov na našom území s cieľom zvýšiť efektivitu ich správy a úroveň ich ochrany,“ poznamenáva vedenie úradu.
Špecializovaný archív Pamiatkového úradu SR navštívilo viac ako 400 bádateľov, ktorým organizácia poskytla vyše 4600 archívnych dokumentov a vyhotovovala i fotodokumentáciu k vybraným NKP.
Zamestnanci PÚ v rámci aktivít spojených s ochranou európskeho a svetového kultúrneho dedičstva participovali na odborných zasadnutiach pracovných skupín – Výboru svetového dedičstva UNESCO či valnom zhromaždení národných koordinátorov a expertov panelu European Heritage Label. Úrad sa podieľal na realizácii projektu Erasmus+, projektu Pamiatkového informačného systému (PAMIS). „Inšpektori preventívnej údržby pamiatok zorganizovali Deň čistenia odkvapov v Bratislave či medzinárodný tesársky workshop v Červenom Kláštore,“ pripomína vedenie PÚ SR.
Dodáva, že v roku 2024 zasadalo desať odborných sekcií, ktoré sa venujú jednotlivým druhom NKP, ich súčastiam a chráneným pamiatkovým územiam.
V spolupráci so Slovenským národným múzeom (SNM) vydal úrad 73. ročník revue Pamiatky a múzeá a udelil po 33. raz výročné ceny časopisu. V spolupráci s Múzeom mesta Bratislavy (MMB) vydal tiež ročenku venovanú obnove Michalskej veže v Bratislave – Monumentorum Tutela. Na webovom sídle organizácie je taktiež dostupný aj online zborník Pamiatky Trnavy a Trnavského kraja 26.
Kolektívy ôsmich krajských pamiatkových úradov i pracovísk v centrále úradu realizovali dôležité popularizačné aktivity a prednášky na odborných podujatiach, výstavné projekty, verejnosti prezentovali kultúrne dedičstvo Slovenska v televíznom i rozhlasovom vysielaní, na domácich i medzinárodných konferenciách.
Výročná správa organizácie s podrobným prehľadom aktivít je verejnosti prístupná na webstránke www.pamiatky.sk.
Zdroj feed teraz.sk