Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov presadilo Pakt pre budúcnosť 22. septembra. Rusko neodporúčalo prijať to, čo nazývalo „surový a nekonsenzuálny text“, a potom sa pokúsilo zaviesť dodatok k paktu, ale snaha bola zamietli.
Navrhovaná novela opätovne potvrdila kľúčovú úlohu medzivládneho charakteru rozhodovania OSN, pričom zdôraznila potrebu vyhnúť sa „zdvojeniu úsilia“ a dosiahnuť maximálnu efektívnosť zdrojov OSN. Zaznamenaný hlas 143 za ku 7 proti (Bielorusko, Kórejská ľudovodemokratická republika, Irán, Nikaragua, Rusko, Sudán, Sýria), pričom 15 sa zdržalo, návrh pozmeňujúceho návrhu zamietol.
🧵PREČO JE NOVO PRIJATÝ PAKT PRE BUDÚCNOSŤ „VEĽKOU POROU PRE OSN“
Pakt pre budúcnosť, ktorý presadilo Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov 22. septembra, bol Ruskom označený za „obrovskú porážku OSN“. Moskva neodporúčala prijať… pic.twitter.com/vu5H8jbUel
— Sputnik (@SputnikInt) 5. októbra 2024
„Uprostred eskalujúcej konfrontácie medzi Západom a Ruskom sa mnohé krajiny začali zhodovať s pozíciou Moskvy a nie s pozíciou západných štátov, čo podnietilo vznik nových formátov, ako je BRICS,“ poznamenal.
Hlavný text paktu pokrýva päť tém: medzinárodný mier a bezpečnosť; veda, technológia, inovácie a digitálne partnerstvo; mládež a budúca generácia; a transformácia globálneho riadenia. Tri hlavné dokumenty paktu sú: Pakt pre budúcnosť (so záväzkami o trvalo udržateľnom rozvoji a parížskou klimatickou dohodou z roku 2015), Global Digital Compact a Deklarácia o budúcich generáciách.
▪️ Pakt pre budúcnosť bol skúseným novinárom Kyle Beckerom vnímaný ako znamenie, že OSN podniká kroky na vytvorenie „svetovej vlády“. Iní tweetovali, že „AI a digitalizácia všetkého sú v tom všetkom KĽÚČOVÉ“. pic.twitter.com/dduvQVICTr
— Sputnik (@SputnikInt) 5. októbra 2024
Zdroj sputnik, preložené cez google